Dell Inspiron 15 7567 : Dizüstü sisteminde 4K oyun keyfi

0

Dell Inspiron 15 oyuncu dizüstü ailesi, Nvidia Pascal grafik yongası ve Intel’in yeni nesil Kaby Lake işlemci ailesinden faydalanıyor.  Özenle seçilmiş donanım birleşenleri sayesinde özellikle oyunculara önemli bir avantaj sunmayı planlayan Dell, yüksek perfromansın yanı sıra uygun fiyat politikası ile piyasaya giriş yaptı.

Dell Inspiron 15 7567 başarılı bir ergonomiye sahip

Yuvarlatılmış kenarlarla ilk bakışta oldukça sade görünen Dell Inspiron 15 7567’in mat siyah renkli kasa sistemi sizi yanıltmasın. Kırmızı renkli kocaman soğutma ızgaraları, bu kasa sistemin altında bir performans canavarı olduğunu kullanıcıya gösteriyor. Hatta, ön tarafta kırmızı renkli bir kafes tasarımına sahip olan Dell Inspiron 15 7567, arka kapaktaki kırmızı Dell logosu ile oldukça agresif bir görünüme bürünüyor.

Bu bizim oldukça hoşumuza giden bir özellik. Çünkü bu ürün benzer oyuncu dizüstü sistemlerle kıyasla abartılı ve çok renkli bir tasarıma sahip değil.  Dell, bu ürün ile birlikte sade tasarımla da agresif olabileceğini çok güzel örnekliyor.

Üst seviye bir malzeme seçimi ve başarılı bir işçiliğe sahip olan olan bu ürün, ne yazık ki parmak izine karşı oldukça hassas. Bununla birlikte ön kapak hafif de olsa esniyor. 2.6 kg’lik ağırlık bu tarz bir ürün için normal sayılabilecek bir değer.  Benzer bir durum 26 mm’lik kalınlık değeri için de geçerli.

Dell Inspiron 15 7567’in yan kenarlarına baktığınızda arabirim bağlantı görülüyor. Bu bağlantıların konumları iyice düşünülmüş olduğunu söylemeliyiz. Örneğin Gigabit ethernet ve HDMI bağlantısı daha çok arka tarafta konumlandırılmış. Bunun avantajı bu sayede daha rahat bir kullanım alanı sunuluyor. Thunderbolt destekli USB Type-C bağlantısı ise ne yazık ki yer almıyor.

4K çözünürlüğe IPS ekrana sahip

Dell Inspiron 4K çözünürlüğüne bir IPS ekranına sahip. Bu ekran ile birlikte Truecolor yazılımı yüklü ve en üst modda çalıştırılıyor. Bu çok beğenmediğimiz bir durum. Çünkü üst modda sarı renk yoğun olarak kullanılıyor ve renk sıçaklığı da fazlasıyla yüksek. Bununla birlikte parlaklık değeri ciddi anlamda düşüyor ve renk doğruluğu nda sapmalar meydana geliyor. Bu özelliği kapattığımızda ise parlaklık değeri maksimum yüzeye çıkıyor ve IPS panelin TN panellere göre avantajları ortaya çıkıyor. Siyah değeri  ile fark yaratan IPS panel, yüksek kontrast değeri ile de başarılı bir görüntü oluşturuyor. Bununla birlikte ekrana farklı açılarla bakabiliyorsunuz ve dış ortamlarda bile rahat bir kullanım sunuyor.

Performans

Dell Inspiron 15 7567, Intel Core i7-7700HQ işlemcisine sahip. 2.8 GHz sistem saat frekansında çalışan bu dört çekirdekli işlemci, Turbo modunda 3.8 Ghz saat frekansına ulaşıyor. 45 Watt güç tüketen bu işlemci Cinebench R15 testinde, 725 Puan alarak iyi bir sonuç elde etti. Bu işlemci Core i5 olsaydı  performans değeri %30 daha düşük olacaktı.

PcMark testinde de benzer bir durum söz konusu.  Dell Inspiron 15, 1200 puan elde ederek güçlü bir ürün olduğunu bize gösterdi. Bir önceki nesille göre %30 daha performanslı olan  bu ürün, hızlı SSD ve 16 GByte’lık belleği ile çok iyi iş çıkarıyor.  Özellikle de üzerinde bulunan M.2 formatındaki SSD ürünü çok başarılı. 486 MB/sn okuma ve 423 MB/sn’lik yazma performansına sahip olan bu SSD, bu dizüstü sistemine çok olumlu bir katkısı var.

Peki oyun performansında durum nasıl ? Dell, bu üründe masraftan kaçmayarak 4 GByte bellekli Geforce GTX 1050Ti grafik yongasını kullanıyor. Bu yılın başında piyasaya sunulan bu yonga, günümüzün tüm oyunları rahatlıkla oynatabiliyor. Nvidia Geforce GTX 970M ile aynı ayarda olan GTC 1050i, 3D Mark 11 testinde 9700 puan elde etmesini bildi. Uygun fiyatlı oyun bilgisayarlarda kullanılan GTX1050 yongasından 1900 Puan daha yüksek bir skor elde edebilen GTX1050i, genel olarak %25 daha performanslı.

Peki bu fark oyunlarda nasıl yansıyor? Geforce GTX 1050Ti, yeni nesil oyunları en üst ayarlarda oynamanızı sağlıyor. Maksimum ayarlarda 60 fps elde etmek isteyen oyun çılgınları ise, mutlaka GTX 1060’a geçmeleri gerekiyor. 30 FPS bana yeter diyen kullanıcılar ise GTX1050’nin yeterli olduğunu söylemeliyiz.

Unutmadan söyleyelim. Dell Inspiron 15 7567, 6 hüçreli 74Wh’lik bir bataryaya sahip. Bu ürünü düşük güç tüketimi moduna getirdiğimizde yaklaşık 20 saat boyunca çalışabildiğini gördük. Normal modda bu değer 10 saate iniyor. Aşırı güç tüketen, yani en yüksek performans alacağınız modda ise, oldukça normal bir değer olan 1.5 saat’e ulaşılıyor.

Dizüstü’ler hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın