Dell, HP ve Acer ilk Windows VR cihazlarını tanıttı

0

windows-vr-headsets-gallery-3-1

Virtual Reality (VR), son yılların gövde teknoloji trendleri arasında. Birçok önde gelen şirketin gerek VR uyumlu cihazlar, gerekse VR cihazları geliştirdiği görülüyor. Sanal gerçeklik olarak Türkçe’ye çevrilen VR, kafaya takılan cihazlarda gözün karşısına merceklerle görüntü ve kulaklıklara da sesin aktarılması, elde tutulan bazı ekipmanlarla da çeşitli kontrollerin sağlanması şeklinde bir işleyiş sunuyor. Detay ise VR cihazları için özellikle Windows işletim sistemi üzerinden kullanım için yüksek donanımlı sistemlerin gerekliliği. Yüksek işlemci, RAM, ekran kartı konfigürasyonlarını gerekli kılan sistemlerde oynanabilen Windows VR cihazları arasında üç yeni markanın modelleri de katılıyor.

Tanınmış teknoloji şirketleri Acer, HP ve Dell, ilk Windows VR cihazlarını, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen teknoloji fuarı CES 2017’de görücüye çıkarttı. Yeni VR cihazlarının ‘cam fanus’ arkasında konumlandırıldığı, böylelikle ziyaretçi ve basın mensupları tarafından sadece ‘uzaktan’ bakılmasının istendiği görüldü. Bunun nedeninin cihazların henüz yüzde 100 hazır olmaması olabileceği görüşü dile getirildi.

Acer markasının VR gözlüğü (üstte), şirketin oyun notebook’larından izlerle geldi. Kırmızı-siyah renkli ve oldukça agresif bir tasarım söz konusuydu.

windows-vr-headsets-gallery-8-1

Dell, sade ama bir miktar da PSVR benzeri cihazıyla dikkat çekti.

Windows_VR_headsets_gallery_6-ed

HP ise ciddi ve siyah renklerle sunduğu aygıtla oyundan ziyade kurumsal yazılımları hedef alıyor gibi göründü.

Her üç VR cihazı için satış tarihi ve fiyat bilgisi açıklanmadı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın