Değiştirilebilir objektifli kameralı Drone modelleri geliyor

0

Drone yani insansız hava araçlarına değiştirilebilir objektifli kameralar geliyor. İlk örnekleri satışa sunulan bu modellerin sayısı giderek artıyor.

Günümüzde farklı amaçlarla kullanılan Drone yani insansız hava araçları ağırlıklı olarak video ve fotoğraf çekimlerinde tercih ediliyor. Bir dönem gerçek ya da minyatür helikopterlerle yapılan bu tarz çekimler artık yerini Drone’lara bıraktı. Uygun maliyetli olmaları, kolay kullanılmaları ve daha birçok sebep Droneların sinema ve dizi sektöründe kullanımını yaygınlaştırdı.

Ancak bu cihazların önemli bir handikapı kullandıkları kameraların sinema sektörü için çok gelişmiş olmamalarıydı. Bu alanda talep edilen özellikleri karşılamak için Drone’a DSLR ya da video kamera takıp kullanmak gerekiyor ki bu da beraberinde ağırlık sorununa yol açıyordu. Yani kamera büyüyünce Drone’un da bu yükü taşıması için büyümesi gerekiyordu. Bu sağlandığında ise görüntü yönetmenlerinin ihtiyaç ve beklentilere de karşılanıyordu. Fakat bu talebi karşılamak her zaman mümkün olmadığı gibi bütçe ile ilgili durumlardan dolayı hayata geçirilemediği zamanlar da oluyordu.

ZENMUSE X7 var

Bunu fark eden Drone üreticilerinden DJI (ki sektörün en önemli markalarından biri) geçen yıl Ekim ayında ZENMUSE X7 adını verdiği değiştirilebilir objektife sahip ilk kamerasını tanıtmıştı. Firmanın Inspire 2 modeli ile uyumlu olan bu kamera, 6K CinemaDNG, 5.2K da Apple ProRes formatında video kayıt yapabiliyor. Super 35 sensörü bulunan bu kamera 14 stop Dinamik Aralık desteği de veriyor. Kamera aynı zamanda 24 Megapiksel fotoğraf da çekebiliyor. Bu kamera yine DJI tarafından geliştirilen DL-Mount ismi verilen bir bayonet sistemi ile objektiflere bağlanıyor. Bu sistemi destekleyen 4 adet objektif bulunuyor. Bunlar 16, 24, 35 ve 50 mm. Bütün objektiflerin diyafram açıklığı f2.8.

Bir video kamera ya da DSLR’ı Drone’a bağlamaya göre çok daha hafif ve uygun bir çözüm olan ZENMUSE X7, objektifi ile beraber (her bir objektif yaklaşık 180 gram ağırlığa sahip) 630 gram ağırlığında. Sistemin kendi Gimbal teknolojisine de sahip olduğunu belirteyim. Toplam ağırlığın iyi bir kamera ya da DSLR’dan çok daha hafif bir çözüm olduğu daha rahat görülüyor. Ayrıca çok daha hafif bir Drone bile 630 gram ağırlığı taşıyabilir. DSLR ya da video kamera taşıyacak Drone’un da ona göre büyük ve güçlü olması gerekiyor.

Kameranın fiyatına gelecek olursak tüm objektiflerle beraber satın olmak isterseniz 4299 Dolar ödemeniz gerekiyor. Bu sadece kamera ve objektif fiyatı. Drone’a ayrıca sahip olmanız gerektiğini de belirtelim. Evet rakamlar ucuz değil ama bu cihaz da arkadaşlara hava atayım, bir iki video çekeyim ürünü değil.

Görüldüğü gibi profesyonellere yönelik bir sistem olan değiştirilebilir objektifli kameraya sahip Dronelar bu sektörde ilgi çekecek gibi görünüyor. Henüz çok yeni olan bu cihazların önümüzdeki dönemde sayısının artacağını söylemek mümkün.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın