Değeri Az Bilinen Mobil Oyunlar

0

Cep telefonu (veya tablet) oyunu denildiğinde akla hiç şüphesiz Angry Birds geliyor. Oyunun başarısı o kadar yüksek ki mobil oyunlarda yeni bir kahramana yol açmak neredeyse imkansız. Bundan birkaç yıl öncesine kadar, ciddi oyunlar yapmak için donanım açıdan yetersiz görülen mobil cihazlar, bugün oldukça güçlü konumdalar. Depolama kısıtlaması da her geçen gün aşıldığından fazla yer kaplayan oyunlara rastlayabiliriz.

gem_low

Gemini Rue (Android, iOS) (11,18 lira)*
Telefonlarda bilgisayar veya konsola göre oyun geliştirmenin önemli zorluklarından biri fiziksel bir kontrol sistemi yerine dokunmatik yapının kullanılıyor olması. Elbette cihazınıza joypad veya klavye ve fare bağlamak mümkün. Ancak oyun geliştiricisi olarak baktığınızda telefonunda klavye bağlı oyuncu sayısı bir hayli az olacaktır. Dolayısıyla bu tarz bir fikir daha başlamadan geçersiz olacaktır. Tabii her oyun türü fiziksel bir kumandaya gereksinim duymuyor. Özellikle eskilerin sevdiği Adventure tarzı oyunlar dokunmatik ekrana geçerken hiç sorun yaşamıyor. Point and click adventure olarak tanımlanan bu tarz oyunlarda ekrandaki nesneler ve kişilerle etkileşime girerek çoğunlukla çizgisel olan hikayede bulmacaları çözerek veya görevleri tamamlayarak ilerliyorsunuz. İşte Gemini Rue bu formülün vücut bulmuş hali. Daha önce bilgisayarlar için çıkan Gemini Rue, çok başarılı bir şekilde port edilerek mobil platformlara aktarıldı. Şirketler tarafından kontrol edilen karanlık bir gelecekte umutsuz ama gözüpek bir detektifi canlandırdığımız oyun, iki boyutlu grafikleri sevenlerin çok hoşuna gidecek. 80’ler ve 90’ların cyberpunk akımına az çok ilgi duyuyorsanız, Gemini Rue’ya kayıtsız kalamazsınız. Özellikle Blade Runner’ın devamının gündemde bulunduğu zamanlarda iyi gelecektir. Zira 2013’te çıkan bu oyunu keşfetmek için geç değil.

Republique_EP3_Screen_B

République (Android, iOS) (7,19 lira)

Bir önceki oyuna göre aksiyonu daha yüksek fakat yine gizem ve macera dolu bir oyun République. Başarılı grafikleri ile dikkatleri çeken oyunda güvenlik kameralarını ve bilgisayarları hackleyerek bir kadının içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlıyoruz. Hikayenin de oynadıkça açılması ve sürprizlerle dolu olması bir başka artı.

geometrywars

Geometry Wars 3: Dimensions (Android, iOS) (28,99 lira)
Xbox 360 zamanında ilk kez ortaya çıkan Geometry Wars çılgınlığını bilenleri derhal bu oyuna davet ediyoruz. Oyunun üçüncüsünün çıktığını büyük ihtimalle birçok eski fanatik bile bilmiyordur. PC’den PS Vita’ya neredeyse yeryüzündeki her platforma çıkan Geometry Wars 3 çok iyi bir mobil oyun. Temel olarak ateş edip kaçarak üzerimize gelen geometrik şekillerden kaçmaya çalışıyoruz. Tabii bu basit ve yalın açıklama tahminlerinizin çok üzerinde bağımlılığa neden oluyor, bizden söylemesi. İlk oyun ölene kadar devam etme üzerine kurulu olduğu için adrenalini daha yüksekti ancak bu oyunun da bölüm sistemi ve boss’ları bir hayli başarılı. İlk oyunu sevdiğiniz için ön yargılı olmayın. Eğer Geometry Wars hiç oynamadıysanız şimdi tam zamanı!

machinarium-wallpaper-parrot-1920x1200

Machinarium (Android, iOS) (10,99 lira)
Bilgisayarda kendine has bir fan kitlesi oluşturan Machinarium, birkaç sene önce mobil platformlara sessiz ama güçlü bir geçiş yapmıştı. Öyle ki oyunu özellikle tablette oynamak, özellikle güzel bir ekrana sahipseniz, orijinalinden bile zevkli denilebilir. Oyunda yıkık dökük bir dünya içerisinde sevdiğini ve kendini kurtarmaya çalışan bir robotu oynuyoruz. Bulmaca çözerek ilerlediğimiz oyunda bölümler ve atmosferi tamamlayan başarılı bir sanatsal tasarım alkışı hak ediyor.

pixeltowers

Pixel Towers (Android)
Ücretsiz olarak oynayabileceğiniz, kolay ve bağımlılık bu oyunda tam bir piksel manyağı olacaksınız. Oyunda vinçlerle sağa sola hareket eden parçaları üst üste koyarak yüksek bir bina inşa etmeye çalışıyorsunuz. Parçaları üst üste denk getiremezseniz artan parçalar sağdan veya soldan düşüyor. Bu da bir sonraki parçanızın daha kısa gelmesine neden oluyor. Bu esnada vincin hızı da artıyor ve stres başlıyor. Kendi rekorunuzu veya dünya rekorlarını (sunucular çalışırsa) takip edebilirsiniz.

* Fiyatlar 22.03.2017 Tarihi ile Google Play Store’dan alınmıştır.

Cevap bırakın