DDoS saldırılarının sayısı yüzde 73 düştü

0

Kaspersky DDoS Protection verilerine göre DDoS saldırılarının sayısı 2020’nin üçüncü çeyreğinde azaldı.

Karantina döneminde kullanıcıların çevrimiçi hizmetlere olan güveninin artmasıyla, yılın ilk iki çeyreğinde çevrimiçi çalışmaları kesintiye uğratmayı amaçlayan DDoS saldırılarında artış oldu. Özellikle eğitim sektörü ve yönetimsel kaynaklar ağır darbe aldı. Bununla birlikte 3. çeyrek sonuçları, DDoS aktivitesinin normale döndüğünü işaret ediyor.

Kaspersky DDoS Protection, 2020’nin 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe oranla %73 daha az saldırı tespit etti. Ancak 2019’un aynı dönemine göre bu rakam yıldan yıla bir buçuk kat artış kaydetti. Bu, 3. çeyrekte gözlenen düşüşün büyük ölçüde ikinci çeyrekteki anormal saldırı artışıyla açıklanabileceği anlamına geliyor.

3. çeyrekteki saldırıların günlük dağılımı (C&C sunucularından botlar tarafından alınan komutların analizine göre derlenmiştir)

Botlar tarafından komuta ve kontrol sunucularından alınan komutların analizi de DDoS saldırılarında düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Üçüncü çeyrekte günde ortalama 106 saldırı gerçekleştirilirken, önceki çeyrekte bu rakama her gün 10 saldırı daha ekleniyordu. Bununla birlikte durum bazen günü sadece tek bir saldırıyla kapatacak kadar sakin geçerken, bazı dönemlerde DDoS etkinliğinin yükseldiği görülüyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı bir günde 323 saldırı ile 2020’nin rekorunu kıran 2 Temmuz’du. Önceki zirve Nisan ayında 298 saldırıyla kaydedilmişti.

Cevap bırakın