DD5 RAM, DDR4 teknolojisi karşısında henüz hazır değil mi?

0

Elektronik cihazlarda teknoloji oldukça hızlı ilerliyor. Bir önceki nesil olarak tabir edilen teknoloji yeni sistemlere ayak uyduramıyor. Bunu işletim sistemleri içinde daha iyi görebiliyoruz. Bir zamanların vazgeçilmez DDR4 RAM’leri artık tarih mi oluyor, sorusunu akıllara getiriyor. Sistemlerin gelişmesiyle artık DDR4’ün yavaş kaldığı söyleniyor.

Teknolojik verilerin ilerlemesiyle kullanılan pek çok ürün tarihe karışıyor. Yıllardır vazgeçemediğimiz birçok ürün artık miladını dolduruyor. Bu durum Ram tarafında da geçerli. Pek çok alanda kullanılan RAM’ler için DDR4 serisi tarihin derinliklerine gidebilir. Intel her ne kadar Alder Lake koduyla DDR4’ü 12. Nesil olarak sunsa da DD5 ile girdiği test işin rengini değiştiriyor…

DDR4 test aşamalarında başarılı sonuç aldı

Benchmark tarafından yapılan test DDR4’ün halen başarılı olduğunu gösteriyor. Diğer yandan DDR5 gelişim sürecinde olması DDR4 RAM’lerinin halen elini güçlü tutuyor. Core i9-12900 ve i9-12900K işlemcilerine 32 gb DDR4 3200 ve 32 gb DDR5 4800 eşlik etti. İki işlemci hızı farklı olsa da test içinde Ram’ler bundan etkilenmiyor.

Yapılan testte tekli çekirdekte aralarında fark görülmüyor. Ancak çoklu çekirdeğe geçtiğimizde DDR4 yeni rakibine yüzde 20 fark atıyor. 128 MB gecikme süresi içinde DDR4 136 ns olurken DD5 87 ns olarak kayıtlara geçiyor. Ancak DDR5’inde giriş seviyesindeki versiyonu olduğunu hatırlatalım. Zaman alsa da er ya da geç DDR4 tarihe karışacak gibi.

Cevap bırakın