Days Gone İnceleme

0

Aksiyon-macera ve hayatta kalma temalı oyun Days Gone, PS4 platformuna özel olarak piyasaya çıktı. Çıkışıyla birlikte birtakım teknik sorunları beraberinde getiren oyunun geliştiricisi SIE Bend Studio, çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Bu süreçte gelin oyunun zorlu dünyasına giriş yapalım.

Days Gone, Deacon St. John isimli yasa dışı avlanan ve hayatını yollarda geçirmeyi seven bir adamın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Oyun, neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan vürüs yüzünden insanların “Kaçık” isimli yaratıklara dönüşmesini konu alıyor. Deacon ise bu kaosun başlangıcına en yakın arkadaşı ve eşi Sarah ile yakalanır. Ancak ister istemez Sarah’dan ayrılmak zorunda kalır. Aradan geçen iki yılın ardından Boozer ve Deacon, hayatta kalabilmek adına kamplar arasında gidip gelirler. Bir yanda esrarengiz deneyler peşinde olan NERO istihbaratının gizemini çözemeye çalışan Deacon, aynı zamanda kamplardaki çeşitli işleri tamamlar. Bu noktada Deacon olarak kampların güvenini sağlamak gerekiyor.

Oynanış kısmında Deacon olarak motosikletinize dikkat etmeli ve her zaman sağlam kalmasını sağlamalısınız. Motosikletiniz hasar alırsa hurda ile tamir edebilir, benziniz azalırsa da yol kenarlarını araştırabilirsiniz. Eğer yeterli krediniz varsa kamp alanlarından da her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Geceleri olabildiğince otoyolda kalmayıp, kamp alanlarının güvenli noktalarına sığınmalısınız. Çok çeşitli yan görevle süslü oyunda XP yani deneyim puanı mantığı öldürdüğünüz her Kaçık türü veya yapılan görevle kazanılıyor. Hikaye kısmında ilerlerken, yan görevler sayesinde daha rahat yolculuk edebilirsiniz.

Hızlı seyahat, hayat kurtarabilecek özelliklerden biri de olsa eğer yakınlarda hastalık sahası varsa, işiniz zor. Kaçıklar yani bir nevi zombiler, gündüzleri belli alanlarda yuva yapıp saklanmaya ihtiyaç duyuyorlar. Bu noktada eğer bölge temizleme işine girecekseniz, gündüzleri hareket etmelisiniz. Yeteneklerimizi arttırabilmenin yanında pasif olarak daha dayanıklı olmamızı sağlayan NERO enjektörlerine ihtiyaç duyacaksınız. Bu enjektörler, Deacon’ın sağlık, canlılık, odak olarak üçe ayrılan dayanıklılık seviyesini arttırıyor.Oyunun arayüz ve altyazısı tamamen Türkçe, ancak kimi zaman yaşanan senkron sorunu yüzünden konuşulanları anlamakta zorluk çekebilirsiniz.

Senkron sorunu özellikle birkaç konuşmanın üst üste binmesinden kaynaklanıyor, mesela görev yaparken aynı anda telsiz aramasının gerçekleşmesi gibi. Kısacası oyunda sizi meşgul edecek çokça aksiyon mevcut, ancak bunların yanında çok çeşitli bug’lar ve teknik sıkıntılar da var. Oyun türünü seviyorsanız şans verebilir veya indirim bekleyebilirsiniz.

Cevap bırakın