Darksiders III İnceleme

Eski zamanlarda TPS açıdan oynanan aksiyon oyunlarını özleyenler için

0

Yedi Ölümcül Günah’ı yok etmek amacıyla Fury’yi kontrol ettiğimiz Darksiders III, aksiyon ve macera öğeleriyle öne plana çıkıyor. Oyun, birçok mistik yaratığa ev sahipliği yapmasının yanında, Dünya’daki iyilik ve kötülük arasındaki dengeyi düzeltmemizi de istiyor. Durum böyle olunca Fury olarak üzerimize düşeni yapmamız bekleniyor. Gunfire Games tarafından geliştirilen ve THQ Nordic’in dağıtımını yaptığı oyunda, TPS bakış açısıyla ilerliyoruz.

Özellikle hack&slash türüne arkasını yaslayan Darksiders III, biraz geçmişe dönerek eski oyuncuların dikkatini çekmeye çalışırken, bir yandan da yeni jenerasyonu kendisinde ağırlamaya çalışıyor. Oyun, orta şeker kıvamında ilerliyor ve oynanış kısmında her şey türünü sevenlere göre şekillenmiş. Kadın başrol karakterimiz Fury’nin gücünü kontrol ederken, hikayenin dallanıp budaklanan noktasında eski isimleri hatırlamanız gerekebiliyor.

Amacımız önceki oyunlardan Fury’ye miras kalan dengesiz Dünya’yı yeniden şekillendirmek ancak oyunun en çok dikkat çeken sıkıntısı da tam olarak burada ortaya çıkıyor. Baş düşmanlarımız zindan gibi zorlu mekanlarda barınması gerekirken, daha açık alanlarda ortaya çıkıyorlar. Olur da oyundaki zorluğa önem veriyorsanız, bu noktada Darksiders III sizi yüz üstü bırakabilir. Oyunla ilgili diğer sıkıntı yaratan kısım ise açık dünya elementlerine sahip olduğu ve Yedi Ölümcül Günah’ı istediğimiz zaman kesebileceğimizin belirtilmesi ancak bu noktada ne yazık ki işler planladığımız gibi gitmiyor. Her ne kadar post apokaliptik atmosferde her şey istediğimiz gibi görünse de açık dünya kısmında belli kısıtlamalarla karşılaşıyoruz.

Bazı özel yeteneklere sadece boss’ları öldürünce ulaşabiliyoruz ve bu da oyundaki keşif noktasında her yere ulaşamadığımız anlamına geliyor. Oyunun dövüş mekanikleri son derece basit ve tek tuşla kontrol edilebiliyor, ayrıca şaşılacak derecede tatmin edici. Darksiders III, ilk iki isminin ardından kaldığı yerden hikayeye devam ediyor ve inişli çıkışlı da olsa belli noktalarda oyuncuyu tatmin etmeyi başarıyor. Ufak tefek teknik sıkıntılar gelecekte yamalarla düzeltilirse Darksiders III, türünün başarılı örneklerinden biri olabilir.

Cevap bırakın