Dark Web ile Deep Web Arasındaki Farklar

      Yaygın olarak Dark Web tanımı Deep Web’in yerine de kullanılıyor. Dark Web ile Deep Web arasındaki farklılıkları anlamak için internet denizinde bu terimlerin ne anlama geldiğini açıklayarak devam edelim. İnternet, sayısını tam olarak bilemeyeceğimiz web sayfası, veri tabanı, sunucu ve diğer dijital bileşenlerinden oluşur.  Arama motorları üzerinde bir arama gerçekleştirildiğinde, aranan içeriğe erişilebiliyorsa o site arama motorları tarafından indekslenmiş yani daha önce ziyaret edilmiş demektir.  Arama motorları tarafından bulunabilen içerikler, tüm internet içeriğinin sadece yüzde 0.03’ünü oluşturan ” Surface Web ” üzerinde bulunuyor demektir. Bu içeriklere isteyen herkes erişebilir.

      Çoğumuzun bildiği internet ağına Surface yani yüzey ağı diyebiliriz. Bu ağda bulunan içerikler, arama motorları tarafından indekslenen sitelerin bir koleksiyonudur.

Deep Web Nedir?

      Deep Web, arama motorları tarafından bulunamayan, sadece erişim iznine sahip olanların erişebildiği içeriklerdir. Deep Web’deki içeriklere sadece yetkisi olanlar erişim sağlayabilir. Örnek olarak, e-postalar, kişisel bulut alanında bulunan dosyalar, veri tabanları, kurum içi ağında bulunan içerikler vs. gibi internet bileşenleri Deep Web’i oluşturur.

      Deep Web terimini arama motorları tarafından tanımlanamayan bütün internet içeriği olarak tanımlayabiliriz. Deep Web’de bulunan bütün içerikler parola ile giriş yapılan giriş sayfasının arkasında bulunmaktadır. Örneğin, Netflix internet aramalarında bulunabilirken, içerikleri izlemek için siteye giriş yapılması gereklidir. Aynı şekilde internet bankacılığı da Deep Web içeriklerindendir.

      Deep Web; bir siteye giriş yaptığınızda kullanıcı hesaplarının tanımlanmasından, bir satın alma işlemi yapıldığında ödemelerin yürütülmesine kadar, görmeniz gerekmeyen diğer sitelerden sorumlu protokol sayfalarından oluşur. Kısacası, internetin hem belkemiği, hem de sürekli olarak gördüğünüz bir parçasıdır.

     Deep Web; içeriklerin şifre ile korunduğu ve sadece yetkisi olanlar tarafından erişilebilen bileşenlerden oluşur.

      Deep Web sayfaları internet tarayıcıları tarafından indekslenmezler, ancak Chrome veya Firefox gibi geleneksel web tarayıcıları ile doğrudan bağlanılabilirler.

Dark Web Nedir?

      Deep Web’in çok küçük bir kısmını oluşturan Dark Web, içinde yasa dışı içerik paylaşılan internet sitesi olarak tanımlanabilir. Dark Web’i geleneksel yöntemlerle erişilemeyen özel ağlar topluluğu olarak da ifade edebiliriz. Bu siteleri erişmek için özel protokollere ihtiyaç olduğundan, bu trafik genellikle özel veya anonimdir. Dark Web erişimi için özel uygulama ve tarayıcılara ihtiyaç vardır.

      Facebook veya YouTube gibi halka açık internet sitelerine erişmek için Chrome’u kullandığınız gibi, karanlık web sayfalarına erişmek için  özel tarayıcılara ihtiyaç vardır.

      Dark Web’i yasadışı içerikler için bir seçenek yapan da anonim olmasıdır. Dark Web’de site etkinliği, bireysel kullanıcı hesapları çok da kolay izlenemez. Kripto, Bitcoin  Dark Web’in para birimi olduğundan işlemler takip edilmesi de zorlaşır.

      Twitter takip için @salihertugrul    YouTube kanalım 

Cevap bırakın