Daha yaz bitmedi, klima almanın tam zamanı

0

Son yıllarda biz mi öyle hissediyoruz yoksa gerçekten mi öyle bilmiyorum, sanki havalar eskisine göre çok daha sıcak. Sanki çok daha kavurucu, çok daha boğucu. Bu sıcaklarla camları sonuna kadar açmak ya da vantilatör kullanmak yetmiyor. Özellikle ofislerde bunaltıcı sıcaklar çalışanların keyfini kaçırıyor ve verimliliği tamamen düşürüyor. Evlerde de benzer durum mevcut, insanın bir odadan diğerine geçesi gelmiyor, geceleri uyumak neredeyse imkansız hal alıyor. İşte o noktada insanların aklından hemen klima satın alma düşüncesi geçiyor. Yine geceleri sıcaktan uyuyamadığımız o günleri yaşarken klima alırken nelere dikkat etmenizi ve hangi modelin sizin için en uygun olacağını nasıl belirleyeceğinizi kısaca anlatmaya çalıştım. Bu arada klima alırken sadece soğutma değil ısıtma amaçlı kullanıldığını da unutmamak gerekiyor.

Kullanılacak ortama göre ihtiyaç belirlenmeli

Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi klimanın kullanılacağı mekan. Mekanın büyüklüğü, binanın yalıtım durumu, içeride kaç insan bulunacak buna dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca mekanın yönü de önemli, sürekli güneş gören bir yerse daha güçlü bir klima tercih edilmeli. Yüksek güçlü bir klima gereken yere daha düşük güçlü bir klima takılırsa mekana hiçbir faydası olmayabilir ya da bunun tam tersi olarak mekanın çok daha fazla soğutulmasına ama nemi yok edemediği için rahatsızlığa neden olabilir. Hatta çok daha fazla elektrik parası ödemenizle sonuçlanabilir. Bu yüzden ilk önce mekanın ihtiyacının belirlenmesinde büyük fayda var. Kısacası daha güçlü klima daha iyidir diye bir şey söz konusu değil.

Enerji verimliliği

Elektrik kullanım ücretlerinin başını alıp gittiği günümüzde klimanın harcadığı güç miktarı da çok büyük önem taşıyor. Eğer ay sonunda yüklü bir elektrik faturası ile karşılaşmak istemiyorsanız klimayı seçerken enerji sınıfına dikkat etmek gerekiyor. Bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta klimanın ne şekilde kullanıldığı. Örneğin Inventer tipi klimalar özellikle kullanımın çok yoğun olduğu ofis ve mağaza gibi işyeri ortamlarından çok önemli enerji tasarrufu sağlıyor. Fakat ev gibi günde birkaç saat kullanılan yerlerde ise fiyat farkı da düşünüldüğünde A sınıfı bir klima almak yeterli olabiliyor. Bu arada Inventer teknolojisinin ne olduğunu merak edenler için de kısaca şöyle açıklayalım. Inventer tipi klima, ortam sıcaklığına göre kendisini sürekli dengeler yani sıcaklık belirli bir seviyeye geldiğinde durur kendini rölantiye alır. Gün içerisinde bu sürekli aynı şekilde devam eder. Böylece daha az güç harcar. Eğer güç tüketimi sizin için önemliyse ve çevreye verilen zararı en düşük seviyede tutmak istiyorsanız Inventer teknolojisine sahip bir klimayı tercih etmenizde büyük fayda var.  Enerji kullanımını azaltmanın bir diğer yöntemi ise internet üzerinden kontrol edilebilen bir klima satın almak. Örneğin klimayı açık unuttuğunuzu düşünüyorsanız internetten girip klimayı kapatabilir ya da daha işyerine veya eve gelmeden önce klimayı çalıştırabilirsiniz.

Diğer önemli noktalar

Klimayı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise klimanın filtresi. Yeni teknolojiler sayesinde çok daha fazla gelişen filtreler bakteri, virüs ve tozları engelleyerek sağlıklı bir ortam oluşturulmasını sağlıyor. Klima alırken filtresinin ne gibi avantajlar sağladığına bakmak gerekiyor.

Enerji verimliliğinin yanında gürültü seviyesine de bakmakta fayda var. Gece sıcaklardan etkilenmeden rahat rahat uyuyayım derken bu sefer gürültüden uyuyamaz hale gelmeyin.

Klimanın bakımı da büyük önem taşıyor. Klimayı alıp taktıktan sonra belirli sürelerde bakım görmesi sağlık açısından çok önemli. Alacağınız klima markasının ne gibi bakım anlaşmaları sağladığını araştırmak satın almadan sonra işinizi kolaylaştırabilir. Bu konunun uzmanları klimalara yılda en az iki kere bakım yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Klima almaya karar verdiyseniz seçenekleri buradan görebilirsiniz.

 

Cevap bırakın