Daha önce o filmi izlemediyseniz…

0

Sohbet sırasında hep konuşulur daha önce hangi filmlerin izlenip izlenmediği ya da beğenilip beğenilmediği… Hele ki derin iz bırakan filmlerin kritiği uzar da uzar. Eğer siz de film izlemeye meraklıysanız ve bu sıcak havalarda sinemaya gitmeyi sevmiyorsanız, evinizde kendinize küçük ve serin bir sinema salonu yaratabilir, arkadaşlarınızın tavsiye ettiği filmleri izlemeye başlayabilirsiniz.

Yakın bir zamanda yaz aylarının ortasına geleceğiz ve sıcaklar iyice bastıracak. Eğer tatile gitmediyseniz, her şey sosyal medyada serin sulardaki fotoğraflarını paylaşan arkadaşlarınızı kıskanarak başlayacak. Sonra izninize daha vakit olduğunu kendinize kabul ettirerek yavaştan sakinleşmeye başlayacaksınız. Klimaların serinlettiği evinizden dışarı çıkmak istemeyecek ve kendinize meşgale arayacaksınız. Bu gibi durumlarda en güzel meşgale, elinize bir dondurma, mısır ya da çekirdek alıp film ya da dizi izlemek. Örneğin izlemediyseniz yakın zamanda sinemalarda oynayan The 9th Life of Louis Drax ya da Gift filmi güzel bir tercih olabilir. Eğer dizi izlemeyi tercih ederseniz de Temmuz ayında yeni sezonu başlayacak olan Game of Thrones öncesinde hatırlama amaçlı eski bölümleri izleyebilirsiniz. Bunun dışında Black Mirror, The Night Of ya da Stranger Things dizilerini izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederiz. Bunu en kaliteli şekilde yapmak istiyorsanız sizlere birkaç önerimiz olacak…

Komşu bile izleyebilir
Bir film ya da dizi izlemenin en keyifli yanı geniş ekrandan izlemek olabilir. Bir projeksiyon satın alarak oturduğunuz yerden tüm duvarda filmin ayrıntıları tek tek görebilir, adeta kendinizi film setinin içinde hissedebilirsiniz. Hatta görüntünüz o kadar geniş olur ki, komşularınız bile karşı camdan izleyebilir. Projeksiyon seçiminde Epson’ın TW5300 modelini önerebiliriz. Full HD bir model olan bu projeksiyon cihazı ile genişliğin yanı sıra oldukça net görüntüler elde edeceksiniz. Cihazın özelliklerine gelince; öncelikle 1920×1080 çözünürlük sunduğunu söyleyelim. Kontrast oranı ise 35000:1. Ekran boyutu da 34 ila 332 inç arasında değişiyor. Yani en düşük 34 inç, en geniş ise 332 inç boyutunda kullanabilirsiniz. Cihazı tavsiye etmemizdeki bir diğer neden ise 3 boyutlu görüntüleri destekliyor olması. İsterseniz bu dev ekrandaki görüntünü keyfinizi 3 boyutlu bir film seçerek daha da artırabilirsiniz. Mesela Avatar izleyip evinizin ortasında size doğru gelen renkli renkli kelebekleri seyredebilirsiniz. Ya da bir korku filmi tercih edebilir ve film boyunca korkunç yaratağın karşınıza nereden çıkacağını tahmin etmekle korku dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Sesi biraz fazla mı açtık?
Görüntü olur da yanında ses olmaz mı? Bu kadar geniş bir görüntünün yanında keyfinizi ikiye katlayacak en önemli ayrıntı da bir ses sistemi edinmek olacak. Sony’nin BDVN9200 modelindeki ses sistemi ile evinizde bambaşka bir ses deneyimi yaşayabilirsiniz. 4K görüntü yükseltme ve geçiş sayesinde en sevdiğiniz filmlerin keyfini gerçekçi ayrıntılarla çıkarabilmeniz mümkün. Yüksek çözünürlüklü ses sayesinde, 5.1 kanal surround ses ve manyetik sıvı hoparlörlerle en ince ayrıntıları bile yakalayabilirsiniz. Surround ses sayesinde London O2 Arena’nın ön sıralarında eğleniyormuş veya tribünlerden en sevdiğiniz takıma tezahürat ediyormuş gibi hissetmeniz de olası… Ürünün en dikkat çekici özelliklerinden biri de Bluetooth ile bağlantı kurabiliyor olmanız. Yani bu durum kabloların ortadan kalkması anlamına geliyor. Bunun dışında HDMI giriş ve çıkışı, USB girişi ve optik ses girişi de mevcut. Ses sistemi üzerinde bulunduğunuz moda göre tercih yaparak ses kalitesini ona göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin sinema seçeneğini seçerseniz kendinizi gerçekten bir sinema salonundaymış gibi hissedebilirsiniz.

Cevap bırakın