Daha iyi video hazırlamak için gerekenler!

0

Daha iyi video hazırlamak isteyenler bu ipuçlarına kulak versinler.  Daha iyi videolar hazırlamak için gerekli olan her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yirmi yıla yaklaşan içerik üretim yolculuğumda yazılı basından, dijital yayınlara, televizyon dergiye kadar birçok mecra ve platformda çalıştım. Temelde ürettiğim içerikler genelde teknoloji özelinde olsa da her mecranın kendine has dinamiklerinin olduğunu da gözlemledim. Son yıllarda içerik üretimini yoğunlaştırdığım alanlardan biri de video oldu. YouTube’un yaygınlaşması, internetin hızlanması ve herkes tarafından erişilebilir hale gelmesi, teknolojinin ilerlemesiyle video üretiminin kolaylaşması gibi etkenler herkesin bu alana kolayca yönelmesine neden oldu.

Daha iyi video hazırlamak için gerekenler!

Eskiden ciddi ekipman ve bilgi birikimi ile yapılabilen video hazırlamak artık birkaç dakikalık bir iş haline geldi. Ancak video diğer içerik türlerinden farklı olarak bir ön hazırlık ve planlama sürecine sahip. İşte bu tarz içerikler hazırlarken dikkat etmeniz gereken temel noktalar:

Kurgu

Videoda yazıdan farklı olarak dikkat etmeniz gereken ilk şey kurgu. Yani videoyu nasıl çekeceğinizi, nerede ne söylemeniz gerektiği, hangi açıyı kullanacağınız, videoları nasıl bağlayacağınız gibi normalde epey teknik konuları önceden planlamanız gerekiyor. Videoyu çekmeden önce bunlara (kaba taslak da olsa) karar vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çekim öncesinde bunu planlarsanız kayıt ettiğiniz videoları birleştirip anlamlı bir hale getirmek de o oranda kolay hale gelecektir. Temel seviyede de olsa kurguyu önceden düşünmeyi ihmal etmeyin.

Ses

Özellikle YouTube gibi mecralarda zaman zaman dikkat edilmediğini gördüğüm bir diğer konu ise ses. Basit ve ucuz da mikrofon kullanmaya çalışın. Mikrofon özellikle kalabalık ve gürültülü ortamlarda yapılan çekimlerde sesin daha kaliteli olmasını sağlar. Pratik bir fikir olarak kamera olarak bir cep telefonu kullanıp onun kulaklığını mikrofon olarak kullanmanızı önerebilirim. Biraz daha profesyonel isterseniz telefonlar için özel mikrofon çözümleri de var (Boya ya da Rode gibi markaların). Onları da kullanabilirsiniz.

Işık

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise ışık. Özellikle kendinizin ya da bir anlatıcının olacağı videolarda loş ışıklı ortamlarda video çok iyi sonuç vermez. Fotoğrafa göre daha fazla ışık isteyen videoda bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Çözümü ise üzerinde LED lambalar olan taşınabilir çözümler. Pratik olan bu aydınlatma cihazlarını uygun bir fiyata alabilir ve istediğiniz gibi her yere taşıyabilirsiniz. Biraz sert ışık verseler de küçük bir difüzör yardımı ile bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz.

Montaj

Dikkat edilmesi gereken ilk konu olan kurgunun önemi montajda ortaya çıkıyor. Planlanan çekimler bu kurgu mantığı ile montajda bir araya getiriliyor. Günümüzde mobil cihazlar bile montaj yapabildiği için çok zorlanılacak bir konu değil. Ancak çektiğiniz videoları bir araya getirmek için önceden planladığınız kurguyu iyi kurmuş olmanız gerekiyor. Bu kurguya göre videoları bir araya getirdiğinizde zaten iyi bir sonuç ortaya çıkacaktır. Konuya biraz daha profesyonel yaklaşmak isterseniz Adobe Premier, Edius gibi montaj yazılım çözümlerinin olduğunu belirteyim. Ama bunları kullanmak biraz bilgi gerektiriyor.

Ekipman

Eskiden çok daha önemli olan ekipman günümüzde bir cep telefonuna indirgendiği için (özellikle amatör videolar için) işler çok daha kolay ilerliyor. Yine de iyi video çekebilen ve hafızası büyük bir telefon işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Eğer konuyu bir adım öteye taşımak isterseniz Sony ve Canon gibi markaların fotoğraf makineleri de gayet iyi video kayıt edebiliyor. Onları da kullanabilirsiniz.

Video üretimi ile söylenecek çok fazla şey var. Kendime göre önemli gördüklerimi burada paylaşmaya çalıştım. Diğer içerik türlerine göre daha dikkatli olunması gereken bir alan olan video hazırlamak ön çalışma gerektiren bir disiplin. Yine de belli kurallara uyduğunuzda eskisi kadar zor olmadığını da belirteyim.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın