Daha iyi futbol için teknoloji

0

Antrenman düzenlemek, sakatlıkları önlemek, oyunu rakamlara dökmek için çeşitli cihaz ve yazılımlar hayatımıza girmiş durumda. Üstelik sadece profesyoneller değil, amatörler de yeni teknolojilerden faydalanabilirler.

Uygun fiyatlı, ufak ve yetenekli çözümler, oyunda ve antrenmanda birçok ölçüm yapılmasını sağlıyor. Ayrıca karşı takımı analiz etmek, bilgi edinmek için de kullanılıyorlar. Avrupa’da bazı futbol kulüpleri, şimdiden spor bilimcileri işe almaya başladı.

Daha yüksek teknik için akıllı top
Bu alanda ilk modern teknolojilerden birisi, akıllı top oldu. Adidas’ın birkaç yıl önce piyasaya çıkardığı miCoach, FIFA onaylı bir akıllı top. İç kısmında hız, dönüş, vuruş sertliği ve uçuş güzergahını tespit edebilen algılayıcılara sahip. Bunlardan gelen veriler, eşzamanlı şekilde akıllı telefondaki uygulamaya aktarılıyor.

Topun neresine, ne şiddetle vurulduğu ve sonra bununla neler olduğunu görerek, oyuncunun son vuruşları, ortaları, hatta frikik, korner gibi ölü toplara vuruşları da yeniden biçimlendirmek mümkün.

Doğru vuruşu yapabilmek için…
AiQ Smart Clothing’in Qualcomm desteğiyle hazırladığı Smart Legging adlı tayt, diz, ayak bileği ve kıyafetin omurgasının merkezindeki toplam 5 algılayıcıyla duruş ve konum ölçümü yapıyor. Bluetooth ile bu verileri telefona gönderen cihaz, nabız ve solunumla ilgili de veri toplayarak performans verilerini genişletiyor.

Kulüpler, tek bir sistemle antrenmanları da takip edebiliyor. Goal Control’ün 4D adlı sistemi, iyi bir profesyonel seviyede örnek. Goal Control-4D sistemi, stadyuma ve sahanın çevresine yerleştirilen 14 adet yüksek hızlı kamerayla (hedef başına 7 tane) çalışıyor. Kameralar, sahadakilerin ve topun hareketlerini, güçlü bir görüntü işleyici ile takip ediyor.

Oyuncuları, hakemleri ve diğer nesneleri birbirinden ayıran sistem, sahadaki her şeyin üç boyutlu konumlarını sahanın koordinat sisteminde birkaç milimetre hassasiyetle yerleştiriyor. Top, gol çizgisini geçtiğinde, yetkililerin akıllı saatlerine bir titreşim ve optik sinyal gönderiyor. Böylece, golün tüm görüntüleri yeniden oynatılabiliyor.

Siz de ısı haritası çıkartabilirsiniz
Artık, istatistikler her yerde. Sadece teknik direktörler değil, yayıncı kuruluşlar da birçok istatistiğe ulaşıyor, hatta ekrana getiriyor. Bir futbol maçında kim ne kadar koştu, kaç doğru, kaç hatalı pas yaptı gibi temel bilgiler kadar, oyunun ağırlığını gösteren ısı haritaları gibi gelişmiş veriler de artık elimizin altında.

Kendi oyununuzu analiz etmek isterseniz, Playertek Pod adlı cihazı kullanarak siz de sahada bulunduğunuz yerlere göre ısı haritası çıkartabilir, ne kadar koştuğunuzu öğrenebilirsiniz. Vücudun üst kısmına takılan küçük bir atlete benzeyen bu cırt cırtlı giysinin içerisine bir GPS cihazı yerleştirilmiş.

Playertek Pod’u takıp maçınızı tamamladıktan sonra, cihazı eşleştirmek gerekiyor. Web uygulamasının yanı sıra, Android ve iOS cihazlarla uyumlu mobil uygulamaları da yer alıyor. Eşleştirmeden sonra veriler ekrana geliyor. Cihaz, satın alındıktan sonra analiz hizmetleri için de aylık bir ücret ödemek gerekiyor ama oyununuzu geliştirmek için ufak bir meblağ olduğunu belirtelim.

Güzel yanlarından birisi ise oyununuzu İngiltere Premier Ligi’nde oynayan futbolcularınkiyle karşılaştırabilir, oyununuzun tepe ve dip noktalarını görebilirsiniz.

Günün en fit oyuncusu kim?
Viper Pod ise kıyafet içerisine yerleştirilen algılayıcılarla kullanılıyor. GPS, hareket algılayıcı ve nabız ölçer taşıyor. Böylece mesafe, hız, ivmelenmenin yanı sıra, adım dengesi, nabız gibi ölçümler yapabiliyor. Viper Pod’un bir farkı da çarpışmaları takip edebilmesi ve futbolcuların anlık yorgunluklarını puanlayabilmesi. Böylece, oyuncu değişikliği için de doğru kararı vermeyi kolaylaştırdığı gibi, uzun vadede en fit oyuncuların kim olduğunu anlayabilmeyi sağlıyor.

Sakatlanmadan uyarıyor
Futbolcuların becerilerini geliştirmek için de Kinexon ONE adlı çözümünü inceledik. Futbolcuları ve takım performansını, taktiklerini, oyun ve antrenmanlarda analiz edip ölçen Kinexon ONE, belirli hedeflere ulaşmak için doğru egzersiz çalışmalarını gerçekleştirmeyi sağlıyor. İçerisinde, önde gelen spor bilimcileri, antrenörler ve spor birliklerinin oyuncuların tam potansiyele ulaşmasını sağlamak için geliştirdiği ve önerdiği çeşitli egzersizleri barındırıyor.

Taraftar da nasipleniyor
Hep saha içinden bahsettik ama taraftarı ilgilendiren bir giyilebilir teknoloji de Wearable Experiments’e ait. Bu taraftar tişörtü, titreşimle geribildirim yapabiliyor. Böylece önemli pozisyonlarda, gollerde titriyor. En güzel yanı ise koreografi yapmayı kolaylaştırması. Takımı ateşlemenin yanında, bu verilerin analiz edilerek, taraftarın ne zaman heyecanlandığını ya da hareketlendiğini görmek de mümkün oluyor.

Cevap bırakın