Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  SağlıkDaha iyi ağız sağlığı için elektrikli diş fırçaları

  Daha iyi ağız sağlığı için elektrikli diş fırçaları

  Ağız sağlığı ve bakımı günlük hayatımızın en önemli parçalarından birisi. Ne yazık ki günlük rutin bir alışkanlık olarak sürdürmemiz gereken ağız bakımımızı ben de dahil olmak üzere birçoğumuz yapmıyoruz. Ağız bakımı düzenli bir şekilde yapılmadığı takdirde tartar, bakteri plağı, çürüme ve diş eti çekilmesi gibi çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Ne yazık ki bu sorunların büyük çoğunluğu çok ilerlediği takdirde geri dönülmesi imkansız sorunlar haline geliyor. Özellikle diş eti hastalıkları, diş etlerinin çekilmesi ile birlikte ağızdaki dişlerin birçoğunun kaybına kadar gidebiliyor ve ilerleyen durumlarda cerrahi müdahaleler dahi gerektirebiliyor.

  Diş sağlığı için diş hekimini en azından yılda iki defa ziyaret etmek, diş bakımı için de düzenli olarak diş fırçalamak gerekiyor. Ağzımızda çıkabilecek yukarıda saydığımız sorunların birçoğunu düzenli olarak diş fırçası, diş macunu, ağız bakım suyu, diş ipi gibi çeşitli araçları kullanarak engelleyebiliyoruz. Şu an kullandığımız diş fırçaları 1930’lu yılların başında ortaya çıkmış. O günden bu yana diş fırçalarında birçok gelişme yaşansa da konsept aynı kalmış. Şu an piyasada sertlik, yumuşaklık, küçük ya da büyük başlı, dar ya da geniş, renkli, ucuz ya da pahalı gibi çeşitli kriterlerde çok farklı diş fırçaları bulunuyor. Diş macunları da diş fırçaları gibi oldukça çeşitli.

  elektrikli_dis_fircasiTeknolojinin gelişmesi ile birlikte 1990’lı yılların başında elektrikli diş fırçaları boy göstermeye başlamış. Zamanla yıllardır kullanılan manuel diş fırçalarına oldukça güçlü bir alternatif haline gelmiş. Şu anda dişlerin çok daha etkili bir şekilde fırçalanabilmesi için sadece döner başlıklı değil aynı zamanda sağa sola dönen, salınımlı, titreşimli elektrikli fırçaları bulunuyor. Teknolojinin bize sağladığı avantajlardan yararlanmak gerekiyor değil mi?

  Ağız bakımına önem vermemiş ve sonuç olarak neredeyse son iki ayının büyük bir bölümünü diş kliniğinde diş tedavisi için harcayan birisi olarak elektrikli diş fırçası kullanmaya başladım. Bunu yaparken de her zamanki gibi neden elektrikli diş fırçası kullanmalıyım, ne gibi yararları var gibi sorulara cevap aradım. (Keşke uzun yıllar önce bu özeni gösterseymişim demeden de geçemiyorum.) Gelelim bu soruların cevaplarına.

  Daha kolay fırçalama

  Elektrikli diş fırçası açıkçası bana normal diş fırçasına göre daha kolay geliyor. Elektrikli diş fırçasını alıyorsunuz üzerine macunu sürüp kısa sürede dişinizi daha etkili bir şekilde fırçalıyorsunuz. Ayrıca dişlerinizi daha hızlı fırçalamanızı ve daha az vakit harcamanızı sağlıyor. Diğer yandan şarj edilecek ya da pili değiştirilecek cihazlar arasına birisini daha katmış oluyorsunuz, bunu da unutmamak gerek.

  Daha hızlı diş fırçalama

  Elektrikli diş fırçaları ile dişlerinizi daha düzgün ve hızlı bir şekilde fırçalayabiliyorsunuz. El ile bu hızı yakalamak mümkün değil. Bu sayede diş yüzeylerini daha iyi temizliyor ve diş plaklarını, yemek artıklarını normal diş fırçasına göre daha iyi uzaklaştırabiliyorsunuz.

  Daha derinlemesine temizlik

  Yapılan araştırmalar elektrikli diş fırçalarının normal diş fırçalarına göre çok daha derinlemesine ve etkili temizlik yaptığını, dolayısıyla diş eti hastalıkları ile mücadelede daha etkili olduğunu ortaya çıkarmış. Ağız kokusu açısından da baktığımızda yemek artıklarını ve diğer bakterileri daha etkili temizlediği için ağız kokusunu da normal fırçalara göre daha iyi engelliyor.

  Lekeler üzerinde daha etkili

  Eğer çok fazla çay, kahve ve sigara içiyorsanız elektrikli diş fırçası bunlardan kaynaklı lekeler üzerinde normal diş fırçalarına nazaran daha etkili. Diş üzerine kaplanan bu tabakaları daha kolay çıkartmanızı ve dişlerinizi etkilemesini önlüyor. Yine de siz siz olun sigaradan her zaman uzak durun, sadece ağız sağlığınızı değil hem sizin hem de etrafınızdakilerin sağlığını olumsuz etkiliyor.

  Close up portrait of cute girl brushing teeth.

  Daha eğlenceli

  Bu avantaj biz yetişkinlerden çok çocuklar için daha geçerli J Elektrikli diş fırçaları ile diş fırçalamayı daha eğlenceli bir hale getirerek çocukların daha düzenli bir şekilde dişlerini fırçalamasını sağlamak mümkün.

  Sonuç olarak elektrikli ya da elektriksiz diş fırçası kullanmak ağız sağlığı açısından çok büyük önem taşıyor. Diğer bir önemli konu ise düzenli olarak diş kontrolü yaptırmak. Tedavide gecikmek geri dönülmez zararlara yol açıyor.

  Elektrikli diş fırçası alternatiflerini görmek ve satın almak için buraya tıklayın…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN