Daha Hızlı İnternete Bağlanmak İçin Neler Yapabiliriz?

0

Teknoloji bizlere daha hızlı internete bağlanmak için her geçen gün yenilikler sunuyor ve internet bağlantı hızımız sürekli olarak artıyor. Mobil cihazların artmasıyla interneti daha çok mobil cihazlardan kullanma alışkanlığımız arttı. Bütün bu gelişmelere rağmen eğer belirli kurallara dikkat etmezsek hem internete bağlanırken sorun yaşıyor hem de verim alamayacağımız kadar düşük hızlarda çalışmak zorunda kalıyoruz.

Hızlı İnternete Bağlanmak İçin

Evde veya ofiste kullanılan Wi-Fi bağlantısının kalitesi çok önemlidir ve bu kaliteyi korumak için uymamız gereken bazı kurallar vardır. 

Modemi Doğru Yerde Konumlandırmalısınız

İnterneti evin veya ofisin her yanına dağıtan modeminizi konumlandırdığınız yer oldukça stratejik öneme sahiptir. Doğru konumlandıramazsanız sinyal seviyelerinde bozulma ve çekmeyen alanlar oluşacaktır. O yüzden ev veya ofisinizin tam ortasında, açıklık bir yerde ve yüksek bir alana yerleştirilmiş olmalıdır.

Modemde Doğru Kanal Seçimi

Modeminiz Wi-Fi sinyallerini belli kanallar aracılığı ile dağıtır ve modem bunu genelde otomatik olarak kendi seçtiği kanaldan yapar. Bu aşamada genel geçer kural; bulunulan alanda daha az kullanılan kanalı seçerek bu kanaldan daha pürüzsüz Wi-Fi yayını almaktır. Bunu deneme yanılma yoluyla da yapabileceğiniz gibi daha rahat kanalları bulan “Wi-Fi Analyzer” ve benzeri Android uygulamaları ile de yapabilirsiniz.

Servis Sağlayıcınızdan Aldığınız Hızı Rutin Olarak Kontrol Edin

İnternet servis sağlayıcınızla yapmış olduğunuz sözleşmede size sunulan hızlardan birini tercih etmiş olmalısınız. İşte bu hız ne ise yapacağınız rutin hız testlerinde gerçekten servis sağlayıcınızın bu hızı size sunup sunamadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Eğer sözleşmenizin altında bir hız değeri ile karşılaşırsanız hemen çağrı merkezi ile irtibata geçmenizde ve size taahhüt edilen hızı sağlamalarını istemeniz gerekir.

Wi-Fi Bağlantınızı Bozabilecek Cihazlara Dikkat Edin

Ev ve ofis içindeki birçok farklı elektronik cihaz etrafına çeşitli frekanslarda sinyaller yayarak sinyal kirliliğine sebep olurlar.. Bu sayı çok fazla olduğunda da sinyallerin birbirine karışması mümkündür. Bu durumda modeminiz sinyal dağıtımını istenilen verimlilikte sağlayamayabilir. Sinyal kirliliğine aynı alanda bulunan ve çalışan kablosuz telefonlar, mikrodalga fırınlar, bebek telsizleri, kablosuz video cihazları ve sinyal yayan diğer elektronik cihazlar yol açabilir. Bu cihazların olabildiğince modemden uzakta konumlandırılmasında yarar vardır.

Antenin Yönü Önemli

Bazı durumlarda modemin üzerindeki antenin açılarını değiştirmek de çözüm olabilir. Antenlerin dik durması genel kuraldır. Modemin 2 anteni bulunuyorsa bunları sırayla sağa ve sola 45 derecelik açıyla kaydırarak sinyal iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

Modeminizin Yazılımını Güncel mi?

Modeminizde bir hız problemi varsa bazen bu sorunu firmware sürümünü güncelleyerek çözebilirsiniz Modem içine kurulum bölümünden ulaştıktan sonra buradaki firmware sürümünün güncel olup olmadığını kontrol edip buradaki yönlendirmeler ile üst sürüm varsa güncelleme yapabilirsiniz.

 

Cevap bırakın