Daha hızlı bir Windows 10 için…

Windows 10 açılış hızlandırma için kullanmadığınız programları temizleme, SSD diske terfi gibi yöntemler var ama açılış programlarını gecikmeden yükleyerek Windows 10 açılışını 10 saniye hızlandırmak mümkün.

0

Microsoft, Windows’un açılışını Hızlı Başlat Modu ile Windows 8’den bu yana hızlandırmaya çalışıyor. Windows 8, Windows 8.1 derken, bu özellik Windows 10 için de devreye alındı. Mayıs 2019 güncellemesiyle yaptığımız denemeler, başlangıç programlarının çalışmasının bu süreç sebebiyle geciktiğini gösteriyor.

Her ne kadar masaüstü ekrana gelse de, programların çalışması belirli bir gecikmeyle yapılıyor. Elbette bunun sebebinin, Microsoft’un önceliğinin sistemin açıldığını göstermek olduğunu biliyoruz. Buna karşın, dosya sistemi ve Windows açılışında otomatik başlayan programlar devreye girmek için 10 saniye kadar bekliyor.

Bu özelliğin bulunmadığı Windows 7’de programlar açılıştan hemen sonra yükleniyor ama bu kez de sistem ağır başlıyor. Bu bekleme süresinden kurtulmak ise herhangi bir ayarla gerçekleştirilemiyor. Bu yazıda, 10 saniyelik bekleme süresini nasıl kaldırabileceğinizi ve hızlı Windows 10 açılışına nasıl geçeceğinizi anlatacağım.

Windows 10 açılış süresi kaldırma işlemini gerçekleştirmek için Kayıt Defteri (Registry Editor) aracını kullanacağız. Bu araca erişmek için Windows  + Rtuşuna basarak Çalıştır penceresini ekrana getirin ve burayaregedit yazıp Tamam’a tıklayın. Dilerseniz Windowstuşuna basarak ya da Başlatmenüsüne tıklayarak buraya da regedit yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

İkinci aşamada aşağıdaki kayıdı bulmanız gerekiyor. Bunu sol panodaki listeden ilgili kayıtları tek tek seçerek bulabilirsiniz.

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer

Explorer kaydına tıkladıktan sonra sağdaki panodaki boş bir alana sağ tıklayın ve yeni kayıt oluşturun. Bu kayıda Serialize adını vererek, DWORD 32 bit’i seçin ve değere StartupDelayInMSec yazıp Tamam’a tıklayın. Böylece değer olarak 0 sisteme girildi. Bu değer, milisaniye cinsinden başlatma gecikme süresini belirtiyor. Dilerseniz buraya başka bir değer de girebilirsiniz.

Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 (1809/1903 sürümü Ekim 2018 ve Mayıs 2019 güncellemeleri) sürümlerinde bulunan bu gecikme özelliği, başlatma modundan bağımsız olarak çalışıyor. Yani Hızlı Başlat etkinken de değilken de bu gecikme mevcut. Yaptığımız bu ayarla 10 saniye olarak belirlenen varsayılan süreyi sıfırladık.

Bu işlemden sonra PC’nin Windows açılır açılmaz otomatik başlatmaya ayarlı programları beklemeden yükleyeceğini unutmayın. Bu durum açılışta kısa bir süre sistemi kullanmakta gecikme yaşamanıza sebep olabilir

Kayıt Defteri ile uğraşmadan daha kısa sürede işini görmek isteyenler içinse bir pratik çözüm daha var. Komut İstemi (Command Line) aracıyla yukarıda yaptığımız işi daha pratik şekilde halledebilirler.

Bunun için Windows + Rtuşlarına bastıktan sonra gelen Çalıştırkutusuna cmd yazıp Enter’a basın.

Aşağıdaki metni kopyalayıp Komut Penceresi’ne yapıştırın.

reg.exe add HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ Serialize / v StartupDelayInMSec / t reg_dword / d 0x0 / f

Enter tuşuna bastıktan sonra Kayıt Defteri’ne ilgili giriş otomatik yapılacak ve Windows 10 açılış programı gecikmesi kaldırılacaktır.

 

Cevap bırakın