Cyberpunk 2077 Phantom Liberty inceleme

0

Kaos dolu Night City’ye geri dönüyoruz. Cyberpunk 2077 oyununun DLC paketi Phantom Liberty inceleme konuğumuz. Yeni büyük yapısal güncelleme ve arkasından bu paket ile yepyeni bir serüven bizi bekliyor.

Cyberpunk 2077 çıktığı günden bugüne doğru baktığımızda 2.0 güncellemesi ve Phantom Liberty ek paketi ile aslında bizi “olması gereken” CP deneyimine odaklamayı hedefliyor.

Cyberpunk türüne aşina olanlar için karanlık bir dünyada, oldukça agresif ve çıkar amaçlı ilişkilerin kurulduğu bir RPG beklenir. Cyberpunk 2077 ile bu türün denklemi üzerinden kendine daha çok FPS türüne yakın futuristik bir yol çizmeyi amaçlamıştı.

2.0 gelişimi aslında oyunu olması gereken yere taşıyor. Yeni karakter geliştirme opsiyonları, özelleştirme ve çatışma mekaniklerine eklenen tüm detaylara kadar bir üst sürüm iyileştirmesi diyebiliriz. “O zaman biz aslında çıktığı günden bu güne ne oynadık?” diye sorarsanız da cevabını sanırım makul bir şekilde veremem. Bunu merak edenler arasındayım diyebilirim.

Hikaye gidişatı olarak Cyberpunk 2077’nin sekansı arasına dalan Phantom Liberty, bir kurtarma görevi gibi başlayan komplo sarmalının ortasına bizi bırakarak başlıyor. Yeni DLC ile adrenalinin düşmeyeceğini hissetmeniz çok uzun sürmüyor. Buna bağlı olarak oyunun yeni hali ile bu adrenalini yaşamak, yeni mekanikler ile çok daha keyifli. Bildiğiniz gibi önceki sürümde dümdüz ateş ederek gidebilmek ana seçeneğiniz haline geliyordu ve bu yüzden RPG oyunu etiketi sorgulanmıştı. Şimdi en azından biraz daha fazla seçeneğimiz var! Bu seçenekler yetenek ağaçları ve oynanışa da etkidiği için oyunu baştan oynamanız öneriliyor. Bu öneri yenilikleri görmekten öte yeni bir deneyim yaşamanız için elzem bir nokta.

Oyun aslında temek mekanik olarak eşyalardaki, karakterlerdeki ve düşmanlardaki seviye bazlı oynanış mantığında değişikliğe giderek daha doğal ve oynanası bir hale dönüşmüş. Daha çok vurmak için daha çok topla sistemi bir RPG oyununda heyecandan çok zorunluluğu tetikleyen noktaya parmak basmakla eşdeğerdir bence ve bu durumun değişmesi güzel.

Yukarıda da yazdığım gibi Cyberpunk 2077 çıktığında aksiyon temellerine fazlasıyla yükselmiş bir yapımdı. Yola RPG olarak çıkan firmanın yıllar sonra Phantom Liberty ile RPG köküne dönüş sergilemesi beni çok mutlu etti. İlk oyunda iyi bir temel atılan noktada keşke bu kadar çok aksiyona dönmeselerdi. Bunun için kendilerince makul sebepleri vardı ama baktığınızda bunca yılın arkasından gerçek Cyberpunk oyununu bir DLC ile deneyimlemek hem sevindiriyor hem de üzüyor.

Phantom Liberty bu açıdan çok güçlü bir yapım. İyi olmasını beklediğimiz ama olamayan tabutun üzerinden tozları alan ve küllerinden doğmasını sağlayan ulvi bir pırıltı gibi giriyor hayatımıza.

Daha güçlü bir iletişim, daha güçlü bir anlatım, yeni mekanikler ile gerçekten sıfırdan bir deneyim önümüzde yer alıyor. Oynarken bu yeni anlatım tarzı ve deneyimi ile kendinizi bambaşka bir serüvende bulacaksınız. Senaryo akışı ve oynadığınız yan görevler dahil bütün yapıda seçimleriniz sizin neye karar vereceğinize odaklanıyor.

Değişen noktalar arasında artık GTA tarzı oyunlardan hatırladığımız polis sistemi de var. Biraz ortalığı birbirine kattığınızda peşinize düşüp sizi durdurmaya, araçlarla çatışmaya dönüştürebiliyorlar.

Daha önce yer almayan tarzda bir casusluk operasyonu, oldukça karanlık ve aksiyon dolu yeni bir bölge, yeni bir hikaye akışı, kendi oyun tarzınıza özelleştirebilme seçenekleri ve her şeyden önemlisi hikayenin sonuna karar verebilmek…

Uzun lafın kısası, Cyberpunk 2077 Phantom Liberty ile muazzam bir geri dönüş hikayesinin bir parçası oluyoruz.

Cyberpunk 2077 Phantom Liberty Minimum Sistem Gereksinimleri:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
  • İşlemci: Core i7-6700 / Ryzen 5 1600
  • Bellek: 12 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTX 1060 6GB / Radeon RX 580 8GB / Arc A380
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 35 GB SSD kullanılabilir alan

Cyberpunk 2077 Phantom Liberty Önerilen Sistem Gereksinimleri:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
  • İşlemci: Core i7-12700 / Ryzen 7 7800X3D
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce RTX 2060 SUPER / Radeon RX 5700 XT / Arc A770
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 35 GB SSD kullanılabilir alan
Cevap bırakın