Cyberpunk 2077 Deneyimledik

Gelen güncellemeler, aşılan sorunlar ve yapılan görevler akabinde biten bir Cyberpunk 2077 macerası ile artık bu deneyimi sizlerle paylaşabiliriz.

0

2020 yılının ve aynı zamanda son yılların en çok beklenen, ertelendikçe heyecanı artan yapımıydı Cyberpunk 2077. Her yeni video ya da yayında biraz daha yükseldiğimiz, içerik hakkında verilmeyen bilgileri merak ettiğimiz bir sürecin sonunda oyun çıkışını gerçekleştirdi.

Ben Gamescom 2016’da oyunu bizzat görmüş, önümde gameplay demosu oynatılmış biri olarak o günden bugüne kendimi sakin tutabilmiştim. Lakin yapımcının Cyberpunk adı altında da ezildiğini düşünüyorum. Bütün duyuruları kadar olay yaratan bu oyunun çıkışı da olaylı oldu. Performans sorunları, grafik hatalar, mekanik hatalar, oyunun genel olarak dolu gözüküp boş olması gibi birçok şikayet satışa çıkmasıyla birlikte internet aleminde yankılanmaya başladı.

Biz genel olarak içerik olarak sunulan Cyberpunk’a, arkasındaki dünyaya ve sonuçlarına bakalım. Cyberpunk 2077 olabildiğine karanlık bir şehir olan Night City’de geçiyor. Oyuna 3 farklı türden birini seçerek başlıyorsunuz. Nomad, Street Kid ve Corpo sınıfları, birbirinden bağımsız gibi gözüken fakat hikayenin gidişatına göre iplerin yine sizin elinizde olduğu gerçeğini değiştirmeyen bir oynanışa sahip.

Oyun rol yapma öğeleri üzerine kurulduğu için ister sessizce ister gürültülü bir akış içinde oyunda ilerleyebilirsiniz. Görev yaptıkça kazandığınız puanları yeteneklerinize ve karakterinize harcayarak bu sert şehirde hayatta kalma sürenizi uzatabilirsiniz. Oyunda aktif yetenek sayısı oldukça az. Gidişatı elinizdeki silahlar ve üzerinizdeki giysilerin size verdikleri belirliyor. Hal böyle olunca daha iyi eşyalar için daha riskli görevleri gerçekleştirme ve daha çok ödüle ulaşmak gibi bir durumunuz var.

Oyunda birden fazla son mevcut. Oyun içinde kiminle ne zaman konuşacağınıza görev akışı içinde siz karar veriyorsunuz. Birçok NPC, yüzlerce yan görev ve bir o kadar da sokaklarda çıkartılabilecek olay noktası var.

Ben oyunu PC’de oynadım. NVIDIA RTX 2070 ekran kartı ile deneyimledim. Şu an için oyun 1.06 versiyonuna sahip. İlk günden itibaren RTX açık ve kapalı olarak deneyimlediğim süreç içinde 1080p çözünürlüğünde bariz FPS düşüşlerine şahit oldum. RTX modunu kapattığımda ise hiçbir performans sorunu olmadan oynamaya devam ettim. Oyun çıktığı günden beri 1 defa olsun kapanmaya giden bir sistem göçmesi ile karşılaşmadım. Lakin ilk zamanlar bazı görevlerde boşluğa düşme gibi hatalar, görev ortasında ana karakterimizin elindeki silahın kaybolması gibi problemler oluyordu.

Oyunun genelinde seçerek kullanabileceğiniz Türkçe dil seçeneği ise gerçekten muazzam derecede başarılı. Cyberpunk dünyasına uygun çevirileri, argosu ve karanlık mizacını yansıtmayı başaran ekibi tebrik etmek gerek.

Peki Cyberpunk 2077 gerçekten sorunlu mu? Bir şans vermeye değmez mi?

Evet dostlar, firmanın kendi beyanatlarında da görülebileceği gibi oyun henüz optimizasyon ve mekanik olarak rafine edilmiş değil. Fakat firma bu durumu düzeltmek için seri halde çalışıyor. Bu konuda krizin farkında olduklarını Patch notlarında elden geçen yerlere bakarak görebilirsiniz. Oyun ciddi anlamda potansiyele sahip ve hikayesel açıdan içi dolu, oynadıkça sizi bir şekilde içerde tutmayı başaran bir yapıda. Bir şans vermeyi hak eden bir noktada diyebilirim. Fakat bunun indirim zamanı mı yoksa hemen mi olduğu noktasındaki kararı size bırakıyorum.

Cevap bırakın