Cyanogen kapandı

0

cyanogenmod-3

Özelleştirilmiş mobil işletim sistemi CyanogenMod’un hizmet ve destekli versiyonlarının sona erdirildiği açıklandı. İşte detaylar…

Birkaç sene öncesine kadar ciddi bir ‘alternatif’ mobil işletim sistemi platformu olmayı başaran CyanogenMod, milyonlarca kullanıcıya erişmiş hatta şirketi Cyanogen’in CEO’sunun önceki yıllardaki iddialı açıklamalarına göre Google’ın Android’inin yerini almak gibi büyük hedeflerle varlığını sürdürmüştü. Ancak bir dizi yanlış adımın sonrasında gerilemeye başlayan şirket, devamındaki süreçte mağazasını kapatma ve en nihayetinde de kısa bir basın bildirisi ile ‘kendisini de tamamen kapatma’ kararı aldı.

Cyanogen, tüm hizmetlerini ve destekli versiyonları sona erdirdiğini duyurdu, ek olarak projenin kaynak kodlarının ise kişisel olarak geliştirme çabası içinde olması düşünen kimseler için yayında kalacağını açıkladı. Özellikle OnePlus One akıllı telefon modelinde önyüklü halde sunulan mobil işletim sistemi büyük ses getirmiş, otoritelerin beğenisini kazanmıştı.

Özelleştirilmiş bir Android sürümü olmanın ötesinde ciddi atılımlara imza atan CyanogenMod, güçlü yazılım ekibiyle bir süre Google’ın gözünü de korkutmuştu. Ancak hiçbir zaman büyük bir tehdit unsuru olamadıkları da biliniyor.

En nihayetinde ise Google açısından sessiz, sedasız bir şekilde de olsa Android’in karşısındaki ‘küçük ölçekli de olsa’ bir alternatif daha ortadan kalkmış oldu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın