COWAY AP1516D Hava Temizleme Cihazı

0

Bulunduğu kapalı ortamlarda hava sirkülasyonu sağlayan ve soluduğumuz havayı daha temiz kılan COWAY AP1516D Hava Temizleme Cihazı hijyen konusunda tetikte olduğumuz şu günlerde yaşam kalitenizi artırmaya aday.

Kirli havayı dışarıda bırakın.

Tüm dünyayı etkisine alan, hepimizi evimizde daha fazla vakit geçirmek durumunda bırakan Koronavirüs sebebiyle endişelerimiz artıyor. Kişisel hijyenimize daha çok önem verdiğimiz şu günlerde, soluduğumuz havayı daha da temiz hale getirmek istiyoruz. Kapalı alanda fiziksel hijyeni sağlamak kolay oluyor, öte yandan temiz hava akışı sağlamak hiç kolay değil. Bulunduğumuz kapalı mekan evimiz bile olsa “sanılanın aksine” bazen dışarıda soluduğumuz havadan daha kirli olabiliyor.

 

Hava kirliliği ifadesi, ilk olarak fabrikalardan havaya yayılan dumanı veya araçların egzozdan yayılan koku ve dumanı akla getiriyor.

Ancak evlerimizdeki ve binalarımızdaki hava, dışarıdaki havaya kıyasla daha fazla kirlidir. İç mekanlarda evimizde – ofisimizde soluduğumuz hava, etrafımızdaki tüm eşyaların eklediği kirlilik ile birlikte dış hava ile aynı oranda hatta bazen daha da fazla hava kirliliğine sebep olur. Boya, duvar kağıdı, temizlik ürünleri, mobilyalar ve döşemeler, kitaplar, plastik oyuncaklar ve halılara kadar her şey evimizde toz barındırabilir. Aklınızda bulunsun, çocuk yatak odaları hava açısından genellikle evin en kirli odaları arasında ilk sırada yer alır.

 

Kötü hava kalitesi bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiliyor. Uykusuzluk, kronik yorgunluk, astım, solunum yolu hastalıkları, kalp hastalığı ve kronik akciğer hastalığı gibi sağlık sorunlarının etkilerini artırır. Nemli veya rutubeti evlerde yaşayan insanların astıma yakalanma olasılıkları ise kat be kat daha fazladır. İç mekan hava kirliliği ayrıca öksürük, baş ağrısı, uykusuzluk, boğaz ağrısı ve göz tahrişi gibi kısa süreli sorunlara da neden olabilir.

 

Özellikle şehrin merkezlerinde bulunan ve yeteri kadar havalandıramadığımız evlerimizde bu tür sorunları daha yaygın yaşıyoruz.

Yakın zaman önce test etme fırsatı bulduğum COWAY Hava Temizleme Cihazı, pek çok ülkede astım ve allerji dernekleri (European Center for Allergy Research Foundation) tarafından öneriliyor. Maksimum çalışma alanı olarak ortalama 49,5 metre kareye kadar havayı temizleyen bu cihaz, allerjik sorun yaşayanlar, küçük çocukları olan aileler ve evinde birden fazla evcil hayvan besleyenler için olmazsa olmazların başında geliyor.

 

 

 

COWAY AP1516D Hava Temizleme Cihazı ile yakınlaşın

Şimdi gelin, çift teknolojili, çoklu filtre destekli COWAY AP1516D  Hava Temizleme Cihazı ile biraz daha yakınlaşalım.

Bu tür bir hava temizleme cihazı alacağınız zaman; ebatı, temizleme kapasitesi ve içerisinde kullanılan filtrelere çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Çift teknoloji nemlendirme tipi bu cihazda dört adımlı filtre sistemi sunuluyor. Bunlar; toz giderici, koku giderici, HEPA filtre ve kişisel filtrelerden oluşuyor. Daha önceki yazılarımda HEPA filtre kullanılan cihazların öneminden bahsetmiş, özellikle astım ve allerjik sorun yaşayanların bu tür özel filtre sistemi kullanan cihazları tercih etmelerinin gerekliliklerinin altını çizmiştim. Benim ailemde de bu tür sağlık sorunu yaşayan çok kişi var, evimde kedilerimden mütevellit HEPA filtre içeren destek ürünlerine sıklıkla ihtiyaç duyuyorum. HEPA filtre benim için önemli bir tercih sebebi.

Cihazın kullanımı ve teknik özelliklerini detaylandırmadan önce özellikle bu tür sorun yaşayanlar için COWAY AP1516D’nin kullanımının günlük hayatta fark yarattığını, yaşam kalitesini iyileştirdiğini belirtmek isterim. Tak çalıştır özelliği ile, 4 kademede kullanabileceğiniz cihazın teknik özelliklerine gelince.

 

 

COWAY AP1516D Hava Temizleme Cihazı Teknik Özellikleri

Ebat olarak 41 cm genişliğinde, 75 cm yüksekliğinde olan bu hava temizleyici cihaz, 12 kg. ağırlığında ve şık bir tasarıma sahip. A enerji verimlilik sınıfına bağlı geliştirilen COWAY, (kullandığınız moda göre değişen) 21,6- 44 dB gürültü emisyonuna sahip ve oldukça sessiz. Fan hızına bağlı olarak harcadığı 10-65W güç tüketimi ile de çok ekonomik. Zaman ayarı yapabildiğiniz cihazda 4 adımlı filtre kademesi kullanılmış.

 

COWAY’de kullanılan filtreleri ve işlevlerini detaylandırmak gerekirse;

Coway, kir ve tozu yakalayan Yellow dust adı verilen bir ön filtreye sahip.

Ön filtrenin arkasında, Kişisel filtre adı adı verilen; polen, küf sporları, insanlardan ve evcil hayvanlardan dökülen kıl – saç gibi döküntüleri temizleyen bir toz filtresi bulunuyor.

Üçüncü katman olarak cihazda koku giderici bir filtre kullanılmış. Granül formda olan bu filtreye Plus deo filtresi adı verilmiş. Bu filtre, temel olarak aktif karbondan oluşuyor ve kötü kokuları ortadan kaldırmaya yarıyor.

Final filtresi olarak ise alerji ve astım hastaları için bir nimet olan HEPA filtre kullanılmış. Bu filtre; diğer üç filtreden kurtulabilen bakterileri, sigara dumanını, mikro partikülleri ve diğer zararlı maddeleri sızdırmaz hale getiren ultra verimli bir filtre.

 

COWAY’de kullanılan filtreleri ve işlevleri

COWAY AP1516D  Hava Temizleme Cihazı tak çalıştır bir cihaz.

Yukarıda saydığım tüm filtreler ön alt tarafta bulunan panelden bir dokunuşta çıkarılıp, kolayca değiştirilebiliyor. Cihazın kontrol paneli ise üst kısımda bulunuyor. Zaman ayarı yapabileceğiniz, otomatik kapanabilen cihazda odanın hava kalitesini anlık yansıtan bir göstergede bulunuyor. Cihaz soluduğunuz havanın kalitesini renkleri yansıtarak size bildiriyor. Bunun için dört farklı renk tonu üzerinden gerçek zamanlı hava ölçümü alabilmenizi mümkün kılıyor. Cihazın pervane kısmında bulunan bu renklerin anlamı ise; mavi (en temiz), yeşil (kirlenmeye başlayan hava), sarı (kirli hava), kırmızı (sağlıksız hava) demek. Cihazın üzerindeki hava akışını ise doğrudan odaya, doğrudan tavana, daha ileri noktalara veya tavandan daha alçak noktalara doğru yönlendirebiliyorsunuz.

 

Coway’in üst panelinde sırasıyla; açma – kapama düğmesi, modları seçeceğin buton, akımın yönünü değiştirebileceğiniz buton, fan hızını değiştirebileceğiniz buton, zamanlama butonu, çocuk kilidi butonu ve ışık sensörü butonu bulunuyor.

 

 

COWAY AP1516D’yi üst panel üzerinden seçebileceğiniz beş farklı moddan birini seçerek kullanabilirsiniz.

Bu modlara ve işlevlerine gelince;

Otomatik Mod

En sık kullanılan bu mod ile cihazın hava kalitesini otomatik olarak ayarlamasını ve fan hızını buna bağlı olarak sabitlemesini sağlayabilirsiniz.

Hızlı Temizleme Modu

Evinize ilk geldiğinizde kullanabileceğiniz bu mod, 10 dakika boyunca havayı hızlıca temizleyerek, hava akışını otomatik olarak ileri ve yukarı değiştirerek hızlı çözüm sunuyor.

Karanlık Oda Modu

Cihazın dokunmatik kontrolleri ve Hava Kalitesi Göstergesi manuel veya otomatik olarak kapatılabiliyor. Bu modu seçtiğinizde ise cihaz bulunduğu ortamda ışık açıldığında çalışmaya başlıyor ve 3 dakika sonra otomatik olarak tekrar kapanıyor.

Uyku Modu

Bulunduğunuz ortam karanlıksa cihazın otomatik olarak uyku moduna geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Karanlık Oda modundan farklı olarak bu mod seçildiğinde fanlar çok sessiz çalışmaya başlıyor ve varlığı neredeyse fark edilmiyor. Bu mod alerjik veya diğer solunum problemleri olan ve gün boyunca temiz havaya ihtiyaç duyanlar için olmazsa olmaz bir özellik.

Sessiz Mod

Cihaz genel olarak çok sessiz çalışıyor ama daha da sessiz çalışsın istiyorsanız bu modu tercih edebilirsiniz. Ben bu modu hiç kullanma gereği duymadım ama bebekli annelerin veya uykusu çok hassas olanların işine yarayabilir.

 

 

COWAY AP1516D  Hava Temizleme Cihazı; yaşam alanlarınızdaki virüsleri, bakterileri ve toz akarlarını %99,97 oranında temizlemeyi hedefliyor ve sağlıklı nefes almanızı kolaylaştırıyor. Allerjik rahatsızlıkların arttığı, giderek daha fazla koronavirüs endişesi taşıdığımız şu günlerde hava temizleme cihazına ihtiyaç duyuyorsanız COWAY’e bir şans vermenizi öneririm. Daha küçük bir eviniz ve salonunuz var ise COWAY AP-1018F modelini de tercih edebilirsiniz.

 

Daha önce hava nemlendirme cihazlarını ele aldığım bir yazımı sizlerle paylaşmıştım ve bu yazı sizlerden çok ilgi görmüştü. Dört mevsim yatak odalarının vazgeçilmezi olan “Hava Nemlendirme Cihazları” hakkında yazdığım bu yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

 

Faydalı olması dileğiyle.

 

Kış Hastalıklarına Karşı Etkili Çözüm: Hava Nemlendirme Cihazları

 

 

Not olarak; COWAY firması, 1989 yılında kurulmuş ve 2015 yılında günümüzdeki şeklini almış. İlk olarak su arıtma cihazı üretimine başlayan şirket, uygulama üzerinden kontrol edilebilen yüksek teknolojili klozet, su temizleme ve hava temizleme cihazları üretimine odaklanmış.

 

Cevap bırakın