COVID-19’la mücadeleyi destekleyen sektörlere yönelik siber saldırılar iki kat arttı

0

IBM Güvenlik İş Birimi 2021 X-Force Tehdit İstihbaratı Endeksini yayınladı…

IBM’in bu çalışması, COVID-19 salgınının neden olduğu zorluklardan kâr elde etmeye çalışan tehdit aktörlerinin yaptığı siber saldırıların, nasıl evrim geçirdiğini anlatıyor. IBM Security X-Force, 2020’de saldırganların daha çok hastaneler, tıbbi cihaz ve ilaç üreticileri ve tedarik zincirini destekleyen enerji şirketleri gibi, COVID-19 ile küresel mücadele eden kuruluşları hedeflediğini gözlemledi.

Rapora göre sağlık hizmetleri, üretim ve enerji sektörlerine yönelik saldırılar önceki yıla kıyasla iki kat arttı. Tehdit aktörleri, tıbbi çalışmalarda ya da kritik tedarik zincirlerinde aksaklığa yol açarak kapalı kalma süresinin maliyetini karşılayamayacak kuruluşları hedefliyor. 2020 yılında finans ve sigortacılık sektöründen sonra en fazla saldırıya uğrayan sektörler olan üretim ve enerji sektörlerine yönelik saldırılar bu dönemde arttı. Bu iki sektörün de önemli ölçüde bağımlı olduğu endüstriyel kontrol sistemlerindeki (ICS) güvenlik açıklarının yaklaşık yüzde 50 artması siber saldırı sayısındaki artışta önemli rol oynuyor.

IBM Security X-Force Küresel İstihbarat Lideri Nick Rossmann araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi:  “Temel olarak salgın, günümüzde kritik kabul edilen altyapıyı yeniden şekillendirdi. Saldırganlar da bunu fark etti. Pek çok kuruluş COVID-19 araştırmalarını desteklemek, aşı ve gıda tedarik zincirlerini ayakta tutmak ya da kişisel koruyucu ekipman üretmek için; ilk kez mücadelenin ön saflarında yer almak zorunda kaldı. COVID-19 nedeniyle her geçen gün farklı bir olay yaşandıkça saldırganların kurbanlarını belirleme şekli de değişti. Bu durum da yine siber düşmanların uyum sağlama yeteneklerini, becerikliliklerini ve kararlılıklarını ortaya koyuyor.”

Cevap bırakın