Corona Virüsü Zamanlarında Evimizi Ofis Olarak Nasıl Kullanabiliriz?

0

Corona Virüsü Zamanlarında Evimizi Ofis Olarak Nasıl Kullanabiliriz?

Corona Virüsü tüm dünyayı esir aldı. Çok kısa bir sürede pandemi ilan edildi ve günlük yaşantımıza kısıtlamalar gelmeye başladı. İşe gitmek zorunda olan çalışanların büyük bölümünü salgın nedeniyle zorunlu olarak evden çalışmaya başladılar. Bu yazımızda evde çalışacak ve evindeki bir odayı bir çeşit ofise dönüştürmek isteyenlere bazı öneriler getireceğim.

Evde Doğru Oda / Alan Seçimi Yapın

İdeal bir çalışma ortamı oluşturmak için evinizde bir odanızı veya odanızın bir bölümünü home ofise olarak düzenlemelisiniz. Tercihen bir odanızı bu işi için ayırmalısınız. Sürekli kullanılan ve çocukların da bulunabileceği odaların belli bir bölümünü kullanmak veriminizi düşürür. Küçük bile olsa ayrı bir odayı sadece home ofise dönüştürmeniz tavsiye edilir.

Çalışma Alanınızı İdeal Çalışma Alanına Dönüştürün

Corona Virüsü zamanlarında yeni ofisinizin artık evde olacağını düşünerek mutlaka ergonomik bir koltuk ve konforlu bir masa için yatırım yapın. Kendinize ofis çalışma malzemeleri satın alın. Eğer iş bilgisayarını eve getirmedinizse mümkünse işiniz için yeni ve güçlü bir bilgisayar yatırımı yapın. Ayrıca bu çalışmalarınızı ve cihazları özellikle çocuklardan uzak tutmaya gayret edin.

Kişisel Verilere Çok Dikkat

Eğer evde kurumunuzun size verdiği iş bilgisayarlarını kullanıyorsanız dışarıdan yapacağınız bir kopyala yapıştır işlemi KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) gibi veri koruma ile ilgili yasalara karşı bir ihlal oluşturabilir. Böyle duruma ortam yaratmamak adına kişisel verilerinizin kişisel bilgisayarınızda bulundurun.

İyi Bir Aydınlatma Sağlayın

Çalışma alanınız artık sizin gerektiğinde 24 saat kullanabileceğiniz bir alandır. Gece veya gündüz ayrımı yapmadan ışıklandırması iyi olmalıdır. Gerekirse ekstra aydınlatma ekipmanları kullanabilirsiniz.

Evde Çalışın Fakat Sosyalleşmeyi de Unutmayın

Evde çalışırken elbette yoğun bir tempoda olabilirsiniz. Online toplantılara ve eğitimlere katılabilirsiniz. Fakat çalışmalara belli aralıklarda ara vererek sosyalleşmeyi de unutmayın. Moralinizi yüksek tutun ve çalışma alanınızı çalışırken keyifli hale getirin. Çay-kahve ve minik atıştırmalıklarla zaman zaman kendinizi ödüllendirin.

Siber Saldırılar Çalışmanıza Engel Olmasın

İş için kullandığınız bilgisayarı kullanırken zararlı kodlar içeren bir siteye girebilir ve bu yolla bilgisayarınıza bulaşan bir virüs yoluyla bazı dosyalarınız ele geçirilebileceği gibi bilgisayarın performansında da yavaşlama ya da bozulma yaşanabilir. Buna engel olabilmek için güncel bir güvenlik – virüs yazılımı kullanınız tehditlerin büyük bölümünü bertaraf edecektir. Ayrıca bilgisayardaki tüm şüpheli işlemleri çalıştığınız şirketin IT departmanına bildirmenizde fayda olacaktır.

Kişisel Kullanıma Dikkat

İş için kullandığınız ayrı bir bilgisayar varsa bu bilgisayarda özel işlerinizi yapmamaya özen gösterin. Online alışveriş, sosyal medya kullanımı ve oyun oynamak gibi faaliyetleri diğer kullandığınız cihazlardan gerçekleştirmeye çalışın.

Home ofis için gerekli ekipmanların büyük bir bölümünü www.mediamarkt.com.tr adresinden edinebilirsiniz.

Cevap bırakın