Control Ultimate Edition PS5 İnceleme

0

Piyasaya çıktığı dönemde özellikle RTX ‘in nimetlerinden faydalanma kısmında oldukça heyecanlı bir ortam yaratan Control’ün yeni nesil konsollara gelişi bu paket ile resmileşti. Yeni nesil ile birlikte özellikle konsol tarafında Control’ün keyfi bir hayli artıyor. Ben yapımı PlayStation 5 üzerinde deneyimledim ve size bu yazıda deneyimlerimi ve içeriği aktaracağım.

Özellikle yeni nesilde en önemli nokta PS5 ve XBOX Series X tarafında Ray Tracing ile birlikde daha kaliteli bir deneyim sunabilmek.

Yapım Ultimate Edition ile birlikte bize şunları sunuyor:

  • Control Standart Sürüm
  • The Foundation DLC
  • AWE DLC
  • Expeditions Modu
  • Fotoğraf Modu

Oyuna girdiğinizde karşınızda en önemli etken olarak Performans ve Grafik modu seçimlerini fark edeceksiniz. Yeni nesil konsolunuzun gücünü burada daha iyi görebilirsiniz. Performans modu ile 4K çözünürlük üzerinde 60 FPS akıcı bir deneyim sunulurken grafik modunda 1220p 4k çözünürlükte 30 FPS özelinde Ray Tracing aktif olarak gelmektedir.

Daha önce PC’de oynadığım için konsol kontrollerine alışmak benim açımdan bir miktar zor oldu lakin aktif olarak konsol oyuncusuysanız ya da PC’de bu tarz oyunları gamepad ile oynuyorsanız özellikle PS5 DualSense desteği ile birlikte oldukça keyifli zamanlar yaşayacağınızı söyleyebilirim.

PC’ye kıyasla Ray Tracing ve kapasite olarak bir kayıp yok diyebiliriz. Elbette PC tarafında 60 FPS ve üzerine özellikle NVIDIA’nın çalışmaları sayesinde ulaşmanız olası. Fakat PS5 için vereceğiniz bütçe ve alacağınız karşılığın şu an özellikle piyasada RTX tabanlı kartların Mining nedeniyle bulunamama durumunu düşündüğünüzde oldukça karlı bir noktada bu konu.

Yeni nesilde belki de tek kötü yan, önceki nesilden oyunda kaydettiğiniz içeriklerinizin taşınamıyor olması. Yeni bir sayfa açıyorsunuz yeni jenerasyon ile birlikte. PS5 üzerinde PS4 sürümünü oynarsanız eğer o zaman verilerinizin aktarılma gibi bir lüksü mevcut.

Control’ü yeni nesilde görmek, teknolojinin nimetlerinden yararlanması bizler için gelecekte çıkacak oyunlara dair umut veriyor. Özellikle yeni jenerasyon için henüz tam kapasite oyunların çıkmadığı bu günlerde keyifli bir deneyim yaşamak istiyorsanız Control Ultimate Edition sizi oldukça tatmin edecektir.

Cevap bırakın