Contra Returns İnceleme

0

Atari oyunları ile haşır neşir olanlar Contra Returns adını görünce heyecanlanmış olabilirler. Heyecanlanmakta da haklılar, bir dönemin efsane ismi geri döndü.

Yeni halini anlatmadan önce türden biraz bahsetmek ve öyle yeni oyunu anlatmak daha iyi olacaktır. 1987 yılında KONAMI tarafından geliştirilen Shoot’em up Arcade oyunu olan Contra, 1980’lerin aksiyon filmleri havasını oyun dünyasına taşımıştır. Dönemin teknolojileri arasında popüler olmasının en büyük sebebi iki kişinin birlikte maceraya atılabildiği bir heyecan sunmasıydı.

Atari salonlarından sonra NES’e duyurulması ile birlikte Contra’nın popülaritesinde iyice bir artış oldu. Bölüm mantığına dayanan oyunda üzerinize yağan düşmanlara karşı hayatta kalmaya çalıştığınız, bölümler arasında boss savaşları ile oyuncuyu zorlayan bir yönde ilerleyişe sahipti. Yıllar içinde dönem dönem farklı Contra oyunları gördük. Açıkçası nerede görsem ayırt etmeden oynamaya çalıştım. O dönemden bugüne bu tarz çok fazla oyun kalmadı. Contra, Metal Slug gibi oyunları gördüğümüz yerde eritirdik.

Şimdi ise Contra heyecanı Contra Returns ile telefonlarımızda devam ediyor. Hatta bu konuda “30 yıl aradan sonra bildiğiniz ve sevdiğiniz Contra geri döndü” diyor firma. Haksız da sayılmaz ama aradan bir 30 yıl geçmiş, eski sevgili ile pek eskisi gibi değiliz. Baya değişmiş. Günümüze uyarlamış stilini.

HD grafikler, 3D karakter modellemeleri, canlı ve cıvıl cıvıl ambiansı ile birlikte mobil platformlarda oyun bizi karşılıyor. Gerçek zamanlı PvP savaşları, yanınızda savaşan diğer karakterler ve takım modu bizi bekliyor.

Yeni gelen özellikler arasında arkadaşlarınızla online olarak ekip kurup birlikte Contra Returns evreninde tozu dumana katma şansı da bizlere sunulmuş.

Oyunu ücretsiz olarak Android ya da iOS cihazlarınıza indirebiliyorsunuz. Oyun sizi oyuna ısındıracak bir adım adım ilerleyen öğrenme bölümleri ile başlatıyor. Bir mobil oyunsever olarak bana hiç uzak olmayan şeylerle karşılaştım. Silahların upgrade edilmesi, belli aşamaları geçip farklı bölümler için eşya toplama, belli serüven ağacında ilerleyerek eşya elde edebilme ve çok daha fazlasını sizin oyuna olan sıkı bağlarınız ile elde edebiliyorsunuz.

Level sistemi bu tarz oyunlarda olduğu gibi yerini almış durumda. Oyunda gerçekten çok fazla şey var. Level 20’de Team sistemi açılıyor. Level 12’de PVP, level 8’de Challenge modu aktif oluyor örneğin. Story ve Mission’ların haricinde Event Center’da farklı periyotlarla sunulan etkinlikleri görebiliyorsunuz. Bu başlıklar içine girdiğinizde oyun size sürekli bir şeyler sunabilme gayreti içinde. Sizi bu ortamdan kopartmamak ve el alışkanlığı haline getirtmek için gerçekten üstünüze içerik fırlatmışlar.

Ana karakterinizi ve silahlarınızı seçebildiğiniz, Shop ve Deals bölümünden fırsatları görebildiğiniz bir menü mevcut. Ultimate Weapons kısmı ayrı, Hero kısmında cüzi miktarlara skin packler, silahlar kısmında yine paket sistemi ve materyaller ile oldukça dolu dolu, sizi oynamaya ve yeni parçalar toplamaya iten bir sistemi var. Şu an için Elmas, altın ve enerji birimleri üzerinden oyun içerisinde alım satım ve oyun çevirebiliyorsunuz.

Görev akışında oyuna geçtiğinizde ise ekranda üzerinize gelen düşmanlarınıza ateş ederek, roket atarak, el bombası fırlatarak ya da kullandığınız robotların vs. özel güçleri ile süper ultra megasonik silahlarınızı kullanarak hasar veriyorsunuz. Burada ütopik bir tanım kullandım lakin gerçekten o an tek derdiniz o silahı kullanarak ekranda çata çata rakip vurmak oluyor. Tabletten oynarsanız eğlence bir tık daha genişliyor. Ben oyunu TCL TAB 10s tablet ile oynadım. Genellikle bu tarz oyunları telefonda oynamaya alışkın biri olarak tabletin kocaman ekranını ilk garipsedim. “gamepad takılır mı buna acaba?” diye de düşünmedim desem yalan olur. O ekran ve gamepad, klavye kültürü o kadar oturmuş ki bize, ekrana dokunarak oyun oynama hele ki böyle bir oyunu oynama fikri komple farklı geliyordu. Fakat çok keyif aldım. Arada ekranda basacağım yerleri karıştırmasam ya da elim terleyip kaymasa çok daha güzel olacak.

Çoğumuzu geçmişe götüren bu yapım telefonlarımızdan ve tabletlerimizden uzun süre eksik olmayacak diyebiliriz.

Cevap bırakın