Conan Unconquered İnceleme

RTS anlayışı yön değiştiriyor

0

Gerçek zamanlı strateji dendiğinde aklımız genellikle Red Alert serisine gider. C&C olarak bilinen bu seri çoğu oyuncunun hayatında önemli yer edinmiştir. Günümüzde bu tip oyunlar artık popülerliğini yitirdi gözüyle bakılan bir kategoridedir. Fakat ne olursa olsun, yaşı 25 ve üzeri oyuncuların bir şekilde hayatına dokunmuş bu türe ait yapımlar “her devrin oyunu” olarak tekrar tekrar açıp oynanabilir konumdalar.

Conan ismi de bu 25 yaş hatta 30 yaş ve üzerinin oldukça ilgisini çeken bir yapımdır. Yıllardır farklı tür oyunlarda boy gösteren Conan markası, bu defa Conan Unconquered ile bir RTS ile karşımıza çıkıyor. Aslında tam bir RTS demek de ne kadar doğru olur tartışılır. Günümüzde RTS kavramı yeni akımlarla birlikte değişiyor.

Eskiden kaynakları toplamak, onları elde tutmak, gelişmek ve savaşmak ekseninde dönen RTS anlayışı Company of Heroes gibi yapımlar ile birlikte yavaş yavaş otomatik biriken kaynakları akıllıca kullanarak ayakta kalmaya ve rakibi yenmeye odaklandı. Conan bir miktar bu iki akımın arasında ve kendine 3. Bir yol çiziyor. Kaynakların ufak ufak belli bölgede toplandığı, etrafın surlar ya da kuleler ile korunmaya aldığı bir bölge içinde düşman akınlarına karşı ayakta kalma çabası olarak RTS tanımına kendini yediriyor.

Ayrıca bu denklemin içine ana karakterlerimizi bir Hero olarak konumluyor. Bu sistemi Age of Mythology deneyimlemiş oyuncular için sevindirici bir haber diyebiliriz. Hero karakterimiz belli güçler ile savaşın gidişatını değiştiriyor. Ayrıca haritada bizim ve akın edenlerin dışında toplanabilen objeler, bu objeleri koruyan güçlü canavarlar gibi değişik unsurlar da mevcut. Hero karakterler içinde Conan ve Valeria mevcut. Oyunun Deluxe halini alan oyuncular Kalanthes ve Kral Conan ile de oynama şansına erişiyorlar. Hero karakterler puan topladıkça yeni güçlere sahip oluyor. Her geçen düşman akını biraz daha sert ve zorlu oyunun da sinyalini bize veriyor.

Oyun bize aşırı bir hikâye ya da akış sunmuyor. Benzer dinamikler üzerinden hafif bir tat armağan ediyor. Ayrıca oyunun Türkçe olarak sunulduğunu da not olarak belirtelim.

https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/tum-nokia-modelleri-android-pielandi/

 

Cevap bırakın