Commandos 2 HD Remaster İnceleme

0

Gerçek zamanlı taktik konusunda saylı isimlerden biri olan Commandos, Remastered ve HD etiketini uzun süredir bekleyen isimlerden. Konu yeniden yapım ve güzelleştirilmiş grafikler olunca, özellikle strateji severler muhtemelen Commandos 2 HD Remaster sürümünü heyecanla bekliyordur.

Size güzel olduğu kadar bazı kötü haberlerimiz de var. Ancak merak etmeyin, en azından çoğunuz mutlu olacak. Commandos 2 HD Remaster için ilk ve en belirgin gelişme açıkça grafiksel revizyon. Oyunun orijinali sadece 640×480 ve 4:3 ile çalışırken, artık 30 veya 60 FPS’e kadar 4K kalitesine kavuştu. Ayrıca oyun animasyonları da ciddi oranda ve iyi anlamda düzeltilmiş. Artık askerler orijinalinde olduğu gibi olduğu yerde dönmüyorlar, bunun yerine biraz daha doğal hareket ediyorlar.

Hala mükemmel değil elbet, ancak animasyonların çoğu geliştirilmiş. İnsanlar, lamba direkleri, binalar ve daha fazlasının altında iyi işlenmiş gölge detayları gözden kaçmıyor. Diğer tarafta ne yazık ki grafiksel anlamda ortamlarda büyük değişiklikler yok. Geliştirici ekip, haritalarda sağlam güncelleme yapmış. Su hareket ederken veya takımınızın etrafına kar yağarken tuhaf bir şekilde içinden bile geçseniz çalı ve ağaçlarda pek hareket yok, üstelik bazı zamanlarda rüzgar esmesine rağmen.

Grafiksel gelişim askerler arasındaki farkları da ortaya koyuyor. En azından birbirlerine daha az benziyorlar. Oyunda toplamda 9 bonus da dahil olmak üzere 21 bölüm yer alıyor. Kısa gibi gelebilir, ancak bu sizi yanıltmasın. Daha önce Commandos oynamadıysanız, kısa gelmesi zaten normal. Her görev birbirinden özel. Mesela görevlerin biri gizemli bir makinenin kurtulmasını içerir. Bir başkası da Colonel Guiness ve Kwai nehrinin üzerindeki köprüyü konu alır. Diğer tarafta ekibiniz, Japon uçak gemisine saldırır. Yani her görev, birbirinden özel ve heyecanlı.

Hikayesel anlamda da eğlenceli ve ilginç. Commandos 2, türünün ilk örneklerinden biriydi. Kontroller de standarttı aslında. Kontroller 2001 yılından beri oldukça gelişmiş. Daha kolay, daha anlaşılır. Oyunun Unity motoruna taşınmasına rağmen kamere sadece 90 derece hareket ediyor. İlginç olan ise bazı bayraklar oyundan çıkarılmış. Onların yerine farklı işaretsiz uçak ve bayraklar gelmiş.

Oyunun en büyük sıkıntısı çok sayıda bug’ı olması. Eğer teknik sıkıntıları yakın zamanda giderirlerse, oyun daha katlanabilir hale gelebilir. Güzel haber ise sıkıntıların farkında olan ekip, oyunu düzeltmek adına elinden geleni yapıyor.

Cevap bırakın