Çok yakında akıllı telefonlarla diyabet hastalığı teşhisi mümkün olabilir

0

Diyabet tüm dünya için en önemli ve en zorlu hastalıklar arasında ve son araştırmalar teşhisinin günün birinde akıllı telefonlarla sağlanabileceğine işaret ediyor. İşte detaylar…

Yeni bir yöntem kullanan ve toplanan verileri inceleyen bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen algoritmaya göre yakın gelecekte akıllı telefonlar ile diyabet (şeker hastalığı) teşhisi konulabilecek. Photoplethysmography ( PPG ) verilen yöntem kullanılarak akıllı telefonların şeker hastaları için teşhis koyabileceği önermesi kullanıcıları meraklandırdı.

Diyabet tüm dünya için en önemli ve en zorlu hastalıklarından biri konumunda. Sürekli artış ivmesi gösteren obezitenin de etkisi ile yaşam kalitesini düşüren diyabet için yeni bir teşhis yöntemi geliştirilmiş olabilir. University of California kurumu akıllı telefon kamerasından yararlanmak sureti ile diyabeti teşhis edecek bir sistem geliştirdi.

Öncelikle veri toplayan ve bu verileri Photoplethysmography (PPG) ya da fotopletismogram yöntemi ile elde eden araştırma ekibi yaklaşık 2,5 milyon kişiye ait kayıtları inceledi. Bu kaytların incelenmesinin ardından bir de algoritma geliştiren ekibin yakın gelecekte yeni bir devrime imza atabileceği konuşuluyor.

Oluşturulan algoritma akıllı telefonların kamera ve flaş ışığını kullanıyor.
Söz konusu testlerde yüzde 80 oranında başarılı şekilde diyabet teşhisinde bulunan algoritma önümüzdeki zamanlarda umut verici sonuçları beraberinde getirebilir. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın