Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelÇocukların teknolojik oyuncakları

  Çocukların teknolojik oyuncakları

  Okulların sömestr tatiline girmesine sayılı günler kaldı. Tatilin başlamasıyla birlikte birçok çocuk soluğu teknolojik cihazların başında alacak. İnternete girip saatlerini bilgisayar başında geçirecek, oyun konsoluna yapışacak ve başından kalkmayacak ya da akıllı telefonları ile sosyal medyadan geri kalmayacaklar. Bu noktada ailelere de büyük görevler düşüyor. Hem işin ucunu fazla kaçırmamak, hem de güvenliği elden bırakmamak gerekiyor…

  1452758899_CocukGuvenligi
  Günümüzde 12-17 yaş arasındaki çocukların yüzde 93’ü çevrimiçi durumda. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerle birlikte internetin çocuklarımıza sayısız faydası var aslında. Ancak kullanımına süre bazında ve güvenlik bazında dikkat edilmesi gerekiyor. Şimdi okulu 15 gün gibi kısa bir süreliğine hafızalarından silen çocukların en çok ilgisini çekebilecek teknolojilere bir göz atalım. Çocuğunuz sabah gözünü ilk açtığında muhtemelen ilk olarak televizyonun karşısına geçmek isteyecektir. Yayınların sabah programları çocukların oldukça ilgisini çeker nitelikte. Burada 55 inç ve üzeri bir televizyon tercihi güzel olabilir. Ya da duvarınız uygunsa bir projeksiyon cihazını da tercih edebilirsiniz. Çocuklar her zaman her şeyin en göze çarpanını ister bunu unutmayın.

  Vurdu ve gol olduuu!
  Televizyon karşısına oturan çocuk bir süre sonra yine televizyon başında bulunarak bu sefer oyun oynamayı isteyebilir. Burada en çok satan oyun konsollarından PlayStation’ı tercih edebilirsiniz. Sunduğu oyun seçenekleri de koca bir sömestr tatilini kapsar nitelikte. En çok oynamayı isteyeceği oyun da PES ya da FIFA olacaktır. Hatta internet bağlantısı sayesinde sınıftaki arkadaşlarıyla maç yapması da mümkün. Bu sebeple evde ‘Gooool’, ‘Böyle ofsayt mı olur’ ya da ‘Nereye attın topu’ gibi cümleler duymaya hazırlıklı olun.

  Selfie çektim nasıl çıkmış?
  Okulların kapanmasıyla çocukların en çok eksikliğini hissedeceği şeyi düşündünüz mü? Tabii ki arkadaşları! Tatil süresinde onlarla iletişimde kalmak isyeyeceği için her şeyden önce akıllı bir telefona ihtiyacı olacak. WhatsApp üzerinden sohbetlerine devam edecek, farklı programlar aracılığıyla isterlerse görüntülü de konuşabilecekler. Sosyal medya da bu iletişimin olmazsa olmaz bir aracı. Hangi arkadaşı sömestr tatilini nasıl geçiriyor, kim kiminle nereye gitmiş, hangi arkadaşı en son hangi fotoğrafını paylaşmış gibi sorular sömestr tatili sürecinde çocuğunuzun aklından çıkmayacak. Ve arkadaşlarıyla paylaşmak üzere bol bol selfie çekeceği için bir selfie çubuğuna da ihtiyacı olabilir.

  Ailelere büyük görevler düşüyor
  Ve tabii ki çocuğunuzun en çok kullanmak isteyeceği teknolojik cihaz bilgisayar olacak. İnternette gezinecek, müzik dinleyecek, arkadaşlarıyla iletişimini buradan devam ettirecek ve sosyal medyayı takip edecek. Özellikle okulların tatile girdiği dönemlerde evlerdeki ya da internet kafelerdeki bilgisayarları kullanan çocukların sayısı büyük oranda artıyor. Çocukların teknolojinin nimetlerinden en fazla faydayı sağlayabilmesi için ailelerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalarda Trend Micro yetkilileri uyarıyor: Yasaklar her zaman çok çekicidir. Çocuklar her zaman kendilerine söylenenin tam tersini yapmaya çalışır. Bu nedenle onları negatif bildirimlerle değil, olumlu mesaj ve bilgilerle, pozitif yönde teşvik edin. Onlara yasaklar koymayın, internetin kendilerine sağladığı kolaylıkları ve internetten ne şekilde doğru ve etkin yararlanabileceklerini gösterin. Çocuklarınıza ziyaret edebilecekleri ve edemeyecekleri siteleri öğretin. Bazı sitelere girmenin neden uygunsuz olduğunu anlatın. Çocuklarınızın sevdiği zararsız siteleri yer imlerine kaydederek dikkatlerini o yöne kaydırın. Birçok kullanıcı, mobil dünyadaki tehlikelerin halen bilincinde değil. Tehlikenin sadece mobil olmayan dünyada, masaüstü ve dizüstü bilgisayarda olduğunu düşünüyor, cep telefonunu sürekli yanında taşıdığı için güvenli ve kontrol altında olduğunu sanıyor. Oysa bugün dünyada 2,7 milyon mobil zararlı ve yüksek riskli uygulama bulunuyor. Bu tehlikelere karşı çocuklara mobil cihazlarını nasıl güvenli bir şekilde kullanacaklarını öğretin. Mobil uygulamaların kullanıcı izinlerini kontrol ederek ve mobil veri güvenliği yazılımı kullanarak veri sızıntısı olmasına engel olun. Bunun yanında örneğin Temple Run, Candy Crush gibi popüler mobil oyun ve uygulamaların taklitlerine karşı dikkatli olun. Çocuğunuzun internette ne kadar kişisel bilgi paylaştığını görmek için sosyal ağlardaki profillerini ve bu bilgilerin açık ortamda ne kadar görünebilir olduğunu gizlilik ayarları kısmından kontrol edin. Gizlilik kontrol yazılımlarıyla sosyal ağlar üzerindeki gizlilik ayarlarını takip ederek ne kadar kişisel bilgi paylaştığını kontrol edin.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN