Çocuklar hem eğlensin hem öğrensin

0

Artık küçük yaşta çocukların elinde misket, oyuncak yerine cep telefonu ya da tablet var. Çok erken yaşta bu teknolojik cihazları kullanmayı öğreniyorlar ve çok fazla ilgilerini çekiyor. Tabii burada hangi uygulamaları kullandıkları da önemli. Onlara eğlenirken aynı zamanda eğitilebileceği öğretici mobil uygulamalar indirebilirsiniz.

Hayatımızın en büyük eğlencelerinden biri artık mobil uygulamalar… Çektiğimiz fotoğraflara biraz eğlence katmak ya da dinlediğimiz şarkının kime ait olduğunu öğrenmek için akıllı cihazlarımıza indirdiğimiz mobil uygulamalardan yardım alıyoruz. Bunu daha da çeşitlendirebiliriz; yemek tarifi almak, arkadaşlarımıza hayatımızdaki son gelişmelerin anlık bilgisini vermek, deniz otobüsünün saatini öğrenmek ya da havanın 1 hafta sonra kaç derece olacağını sormak gibi… Mobil uygulamaların çocuklar üzerinde de oldukça büyük bir etkisi var. Çocukların teknoloji çağında büyüdüklerini göz önünde bulundurduğumuzda aslında bunu bir araç olarak da kullanabiliriz. Nasıl mı? Çocuklar için eğitici ve öğretici olacak mobil uygulamaları indirip onların önüne bırakarak tabii ki…

Lalala!
Türk sinemasının usta oyuncularından merhum Kemal Sunal’ın kızı Ezo Sunal’ın hayata geçirdiği Lalala! adlı mobil uygulama, okul öncesi çocuklar için oldukça öğretici bilgiler içeriyor. İçerik olarak hikayelerin, müziklerin, ritimlerin, hareketlerin ve aktivitelerin yer aldığı mobil uygulama, videolarla anlatımı da içeriyor. Şarkıların ön plana çıktığı uygulamada, ebeveynler hatta öğretmenler çocuklar ile daha kaliteli vakit geçirebilirler.

Kids Brain Trainer
Küçük yaştaki çocukların hafızasının gelişmesine katkıda bulunabilecek ve çocukların da oynarken eğlenebilecekleri en dikkat çekici mobil uygulamalardan biri de Kids Brain Trainer. 144 farklı oyunun bulunduğu bu uygulamada çocukların öncelikle görsel dikkatlerinin kuvvetlenmesi amaçlanıyor. Örneğin ekranda bir hayvan fotoğrafı çıkıyor ve altta da o hayvanın gölgesi olabilecek şekiller var. Burada çocuğunuzun ekranda gördüğü hayvanın gölgelerden hangisine ait olabileceğini seçmesi isteniyor. Bunun dışında çocuğunuzun, herhangi bir cisme ait fotoğrafın hangi renk olduğunu renk seçenekleri arasından bulması tarzında da oyunlar mevcut. Bir diğer hafızayı zorlayacak oyunlardan biri de birkaç fotoğraf arasından hangi fotoğrafın farklı olduğunu bulabilmeleri… Çocuğunuz bu uygulamada birçok farklı kategoride oyunları oynayıp eğlenirken öğrenebilecek.

384 Puzzles for Preschool Kids
Bu mobil uygulamada da adından anlaşılacağı üzere çocuğunuzun puzzle’ları tamamlaması isteniyor. Oyunda farklı çeşitlerde puzzle’lar var. Örneğin hayvan kategorisinde at, inek, domuz, ördek, tavuk, maymun gibi 50’nin üzerinde hayvan çeşidi bulunuyor. Çocukların en çok dikkatini çeken hayvan kategorisinin dışında yemek, banyo, mutfak, mobilya, otomobil ve alet-edevat gibi kategorilerde de puzzle’lar mevcut.

Kids Learning Box
Çocuklar için eğitici ve öğretici mobil uygulamalar arasında yer alan Kids Learning Box da büyük oranda kullanılan bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Bu uygulamada 10 farklı kategori bulunuyor. Harfler bölümünde, bir cisme ait fotoğraf gösteriliyor ve çocuğunuzun o cismin baş harfinden yola çıkarak o harfi aklında tutması bekleniyor. Harfler bölümünde ayrıca çocuğunuzun harfleri boyayabileceği bir bölüm de bulunuyor. Harflerin dışında rakamları da öğrenebileceği bir alan var. Burada da cisimlere ait fotoğraflar, öğretilmesi istenilen sayı kadar gösteriliyor ve çocuğunuzun onları sayarak rakamları öğrenmesi bekleniyor. Harfler ve rakamlar dışında rakamlar ve şekillerle ilgili oyunlar da mevcut.

Coloring & Learn
Boyama kitabı olarak kullanılabilen bu mobil uygulamada çocuğunuzun teknolojik olarak boyayabileceği 150’nin üzerinde sayfa bulunuyor. Çocuklar isterlerse kendileri de şekil çizebiliyor ve boyayabiliyor. Çizilen resimlere 100’ün üzerinde sticker yapıştırmaları da mümkün. Daha öğretici olması açısından mobil uygulamada harflerin çizilmesi, boyanması, rakamların birleştirilerek şekiller oluşturulması gibi farklı eğitici aktiviteler de mevcut.

Cevap bırakın