Çocuklar sadece günümüzün değil, geleceğin de kodlayıcısı oluyorlar

0

Son dönemde gazetelerde, dergilerde, internet sitelerinde çocukların programcılık konusunda eğitilmeleri yönünde haberler yoğun bir şekilde çıkmaya başladı. Aslında bu uzun zamandır olması beklenen ama doğru şartların daha oluşmamasından dolayı konuşulmayan bir şeydi. Bu hareketin öncülerinden birisi ABD Başkanı Barack Obama oldu. Obama’ın ülkesindeki herkesi, özellikle çocukları programlamaya davet etmesi bir şekilde farkındalığı arttırdı. Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi isimler de çeşitli organizasyonlar ve açıklamalarla bu hareketi desteklediler ve desteklemeye devam ediyorlar. Türkiye’de de çeşitli çalışmalar var, bunlardan da birazdan söz edeceğim.

Şimdi çocuk yaşta programlama öğrenmenin neden önemli olduğuna gelelim. Artık biz istesek de istemesek de çocuklar akıllı telefonlarla, tabletlerle, oyun konsollarıyla, bilgisayarlarla çok haşır neşir. Çoğu okulda tabletlerle eğitim verilirken, çocuklar dersle ilgili araştırmalarını internet üzerinden yapıyor, test çözüyor, online eğitimlere katılıyor. Akıllı telefonlarda, tabletlerde konsollarda oyun oynuyorlar. İster istemez de bu cihazları, cihazların çalışma prensiplerini merak ediyorlar. Biz çocukluğumuzda radyonun ya da televizyonun içinde ne var diye merak ederdik, hatta içlerinde minik insanların olduğunu düşünenler bile vardı. Bu çocukla da işte bu merakın bir benzerini yaşıyorlar. İçinde minyatür insan olduğunu düşünmeseler de tabletteki, akıllı telefondaki, bilgisayardaki, televizyondaki yazılımların nasıl çalıştığını, nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Çocuk yaşlarda öğrenmek çok kolay, bu yüzden de programlama ya da kodlama ilgili konuları çok basit bir şekilde kapabiliyorlar. Bu bir gerçek, bu yüzden de geleceğin bu yönde olduğunu gören ülkeler çocukların kodlama yapmalarını, program yazmalarını, yazılım geliştirmelerini teşvik ediyorlar. Düşünsenize, nesnelerin internet kavramının daha da gelişmesi, yaygınlaşması ile birlikte sadece akıllı telefonlar değil, tabletler televizyonlar değil, kahve makineleri, otomobiller, elektrikli her şeyin kodlanması gerekecek. Çocukları kod yazmaya teşvik etmek için bu yeterli bir neden değil mi sizce?

child_coding

Her yaşta avantaj sağlıyor

Kodlamanın ya da program yazmanın sağladığı bir diğer avantaj ise çocukların problem çözme yeteneklerini geliştirmesi. Özellikle ABD’de yapılan araştırmalar kodlama dersi alan çocukların sınıflarında daha başarılı oldukları yönünde. Bu çocuklar karşılarına çıkan problemleri daha kolay çözebiliyor, daha analitik düşünebiliyor ve öğrenme yetenekleri gelişiyor.

Çocukların kodlama öğrenebilmeleri için ne yapmalı

Dünyada ve Türkiye’de çocukların kodlama yeteneklerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bunlardan birisi code.org projesi. Bill Gates’ten Jeff Bezos’a, Mark Zuckerberg’e kadar pek çok ismin desteklediği bir proje. www.code.org adresinde sadece İngilizce değil, Türkçe ve daha birçok dilde bilgi bulunuyor. Türkiye’den bahsedebileceğimiz bir proje ise CoderDojo. Çocuklara ve gençlere amatör bir ruhla kodlamanın ilk evrelerini sevdirmeye çalışan bir proje. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak çalışıyor. Çeşitli atölyeler ve etkinliklerle çocukların ve gençlerin kodlamaya giriş yapmaları hedefleniyor. Web sitelerinin adresi ise http://coderdojoturkiye.com/

Yapılan çalışmalar sadece bunlarla sınırlı değil. Çocuklara yazılım geliştirmeyi, kodlamayı sevdirmeyi amaçlayan çeşitli web siteleri, Android ve iOS uygulamaları bulunuyor. Çocuğunuzun bu konuya ilgisi olduğunu düşünüyorsanız, sizin de biraz ilginiz varsa bu konuya şimdiden eğilmenizi tavsiye ediyoruz. Artık yazılım geliştirme, kodlama ve benzeri konular ilkokuldan itibaren ders olarak verilmeye başlanacak. Avrupa ülkelerinde ve ABD’de bunun örnekleri gözükmeye başladı. Hatta bazı çalışmaların sonuçları oldukça olumlu oldu, bu yüzden daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor. Türkiye’de de geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar da bu yönde, ilkokuldan itibaren kodlama dersleri konulması planlanıyor. Çok yakında olmasa da ileride bu dersi almak kaçınılmaz olacak. Şimdiden buna hazırlanmak gerekiyor. Ülke olarak sonuna yetişmektense başında yer almamızın büyük faydası var.

Cevap bırakın