Çocuklar İçin YouTube

      İnternet dünyasında en çok zaman geçirilen içeriklerin başında videolar geliyor. Neredeyse her yaştan kullanıcılar internette video izliyor. İnternet trafiğinin çok büyük bir kısmını da video içerikleri oluşturuyor.  Çoğu video içeriği de ne yazık ki herkese açık ve kontrol edilemiyor. Video izleyicilerinin  büyük bir kısmını da çocuklar oluşturuyor. Çocuklar zamanının büyük bir kısmını cep telefonu ve bilgisayar ortamında video izleyerek geçiriyor.  Dünyada en fazla video içeriğinin bulunduğu Google’ın Youtube platformu da, milyonlarca çocuk tarafından takip ediliyor. YouTube ortamında çocukların izlediği videolar bazen olumsuz etki yapabiliyor. Çocuklar İçin YouTube başlıklı bu yazımda, YouTube ortamında video izleyen çocuklar için, video içerik kontrolü sunan YouTube for Kids uygulamasını ayrıntılı olarak inceleyeceğim.

      Akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı televizyonlardan giriş yapılabilen YouTube for Kids platformu, yalnızca çocuklara özel eğitim ve eğlenceli video içeriği sunuyor.

      13 yaş altı çocuklar için geliştirilen YouTube Kids, YouTube’dan ayrı bir web sitesi olarak tasarlanmış durumda.  YouTube for  Kids platformunda, çocukların ilgilerini çekerek, güvenli video deneyimi yaşaması amaçlanıyor.

      YouTube for Kids platformunda:

  • Yaş gruplarına uygun içerikler bulunuyor.
  • Çocukların güvenliği göz önünde bulunduruluyor.
  • İyi bir rol modeli oluşturuluyor.
  • Özgün içeriklere yer veriliyor.
  • İçeriklerde yer alan trendlerin aile yapısına uygun olmasına özen gösteriliyor.
  • Çocuklarda yaratıcılığı kullanmaya teşvik ediliyor.
  • Keşfetmeye teşvik ediliyor.
  • İyi davranışların yüceltilmesi amaçlanıyor.

 

YouTube For Kids  Uygulamasını indirme

      Gerek akıllı cep telefonu ve gerekse de internete bağlanan diğer cihazlar için, ilgili cihazın kullandığı işletim sistemine uygun ortamlarından Youtube for Kids uygulaması bulunabilir. Uygulamayı indirmek için bir e-posta  hesabı gerekiyor. e-posta hesabı aynı zamanda YouTube for kids uygulamasında yaş profillemesi işleminde daha fazla ebeveyn kontrolü yapmak için de kullanılıyor.

YouTube for Kids uygulama ayarları

      Çoğunlukla akıllı telefonlarda kullanılan YouTube for Kids uygulaması telefona indirildikten sonra yapılması gereken basit bir kaç ayarlama var. Çocuklar İçin YouTube

      Uygulama telefona yüklendikten sonra sağ alt kısımda bulunan anahtar butonuna basıldığında bir doğrulama ekranı ile karşılaşılıyor. Bu ekranda uygulamanın ayarlar kısmına giriş yapılırken kullanılabilecek bir şifre oluşturulabiliyor.

      Oturumu aç kısmında, e-posta hesabı girilerek profil işlemleri yapılıyor. E-posta hesabı sayesinde daha fazla ebeveyn  kontrolü sağlanıyor.

      Zamanlayıcı kısmında, YouTube for Kids uygulamasından ne kadar zaman geçirilebileceği ayarlanıyor. Ayarlaman zaman dilimi aşıldığında uygulama kilitleniyor. Çocuklar İçin YouTube

      Ayarlar kısmında; hesap, içerik denetimi, ses, video ,altyazılar, ebeveyn doğrulaması, gizlilik gibi özellikler ayarlanabiliyor. Özelikle, içerik denetimi kısmında yaş profillemesi yapılıyor.

 

      İçerik denetiminde uygulamayı kullanacak çocuğun yaşına göre profilleme yapılıyor. Hangi profil seçilmişse o yaş grubuna uygun videoların izlenmesi sağlanıyor. İstenilen profil seçildiğinde, profil içeriği hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşılabiliyor.

 

      Belli yaşlardaki çocukların internet ortamında ne tür videoları izlemesi gerektiği ve  ebeveynlerin video seçiminde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda Dr. Özgür Bolat’ın videolarına aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

      4 Yaş Altı Çocuğu Olan Ebeveynler Çizgi Film Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

      5-7 Yaş Çocuğu Olan Ebeveynler Çizgi Film Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

      Twitter takip için @salihertugrul   YouTube kanalım

 

Cevap bırakın