Çocuklar için teknolojik yeni yıl hediyeleri

0

acilis2016’yı geride bırakmamıza sayılı saatler kala geçtiğimiz yıllara göre öyle coşkulu bir havada olmasa dahi çoğumuzu yeni için yıl için sevdiklerimize hediye alma telaşı sarmıştır. Bence yeni yıl hediyesi biz yetişkinler için çok elzem olmasa da çocuklar için olmazsa olmaz bir ritüel. O yüzden etrafınızdaki en azından en yakınınızdaki çocuklara yeni yıla mutlu girmeleri adına birer hediye vermek hediye almaktan daha güzel bir duygu. Yeni neslin teknolojiye ilgisini düşündüğümüzde bu yıl çocuklar için seçeceğiniz hediyelerde hayal gücünüzün sınırlarını biraz daha zorlamanız gerecek.Bu haftaki yazımda, henüz yeni yıl hediye işini halletmemiş olanlar için şimdi sipariş verseniz değil haftaya seneye dahi gelse hediyeyi alana tüm gecikmeyi unutturacak ve onları havalara uçurtacak robotlardan sanal gerçeklik cihazlarına yeni nesil teknolojik hediye önerilerini, biraz da uçuk alternatiflerle bir araya getirdim.

BB-8 Remote Control
Star Wars serisinden uyarlanan dairesel droid BB-8 akıllı telefon ile kontrol edilebilme özelliğine sahip. BB-8 çevresinden gelen uyarılara farklı tepkiler verebiliyor ve bunun yanı sıra görsel mesajlar da gönderebiliyor. Cihazın bu yılki yeni versiyonu ise çok daha güzel, çünkü kol bantı ile kontrol edilebiliyor. BB-8’in kol bandı ile birlikte fiyatı 200 dolar. BB-8 Sphero ile uyumlu kol bandının tek fiyatı ise 80 dolar.

Revell Quadcopter Steady Quad Cam
14 yaş ve üstü çocuklar için üretilen Steady Quad Cam yükseklik kontrol asistanına sahip. Cihaz bu sayede kolay kontrol edilebiliyor ve çok fazla çarpma sorunu da olmuyor. Cihazın 720p video kayıt özelliği ve 4 GB hafızası bulunuyor. Bu sayede çocuklar eve geldiklerinde yaptıkları kayıtları düzenlemekle meşgul olabilirler. Cihazın fiyatı 110 dolar civarında.

WowWee Chip the Robot Dog
Sony Aibo robot köpeklerin yeri her zaman ayrı olacaktır ama yeni nesi robot köpekler de çok eğlenceli. WowWee’nin Chip isimli robot köpeği bunlardan biri. Sevecen ve eğitilebilir bir robot köpek olan Chip içinde yer alan sensörler sayesinde dokunuşlara tepki verebiliyor. Chip kolunuza takacağınız akıllı bant sayesinde sizi takip ediyor ve oyun oynayabiliyor. Üstelik bataryası azaldığında şarj istasyonuna gidiyor. Bu eğlenceli robotun fiyatı 200 dolar.
vtech
VTech KidiZoom Action Cam
Çocuğunuzun bisiklet ya da kaykayına monte etmeye uygun KidiZoom Action kamera, orta seviyede bir cihaz olsa da 640 x 480 çözünürlüğe sahip. 1.8 m’ye kadar suya dayanıklı olan kameranın ekran boyutu 1.4 inç yani çocukların çektikleri şeyleri görebilecekleri kadar büyük. Bunun yanı sıra cihazda oyunlar, fotoğraf efektleri, filtreler bulunuyor. 5-12 yaş arasındaki çocuklar için uygun olan cihazın fiyatı 35 dolar.

i-Loom
iPad uygulaması ile birlikte çalışan cihaz çocuklara yaratıcı fikirlerini aksesuarlara dönüştürme imkanı sunuyor. Uygulama ile yapılan tasarıma uygun bilezikler örmek mümkün. iPad üzerinden uygulama satın alarak cihaza farklı tasarımlar eklenebiliyor. Ayrıca çocuklar cihaz üzerinde kendi tasarımlarını yapıp arkadaşları ile paylaşabiliyor.

Kurio Watch
Kurio Watch çocuklar için üretilen ilk akıllı saat olmasa da muhtemelen en akıllısı. Apple Watch Series 2 veya Samsung Gear S3 kadar olmasa da cihaz kamera, oyun ve müzik özellikleri ile çocuklara gerçek bir akıllı saat deneyimini yaşatacak kapasitede. Cihaz diğer Kurio watch’lara bluetooth ile mesaj, android uygulaması ile fotoğraf, emoji ve sesli mesaj gönderebiliyor. 6-12 yaş arasındaki çocuklar için uygun olan cihazın fiyatı 60 dolar.

Anki Overdrive
Araba yarışlarını tüm çocuklar sever. Anki Overdrive ise bu tutkuyu yeni nesil çocuklar için daha interaktif ve eğlenceli bir deneyim haline getiriyor. Oyunda kullanıcılar birbirlerine karşı yarışabiliyor ve araçlar yapay zeka sayesinde oluşturulan parkura uyum sağlayabiliyor. Bu yıl Anki normal araçlardan 3 kat daha büyük kamyonları da oyuna dahil etti. Oyunun fiyatı 150-200 dolar arasında değişiyor. Yeni kamyonetlerden almak isterseniz ise ekstra 60 dolar ödemeniz gerekli.
view-master-630x410
View-Master VR
Sanal gerçekliğin bu kadar gündemde olduğu bugünlerde sanal gerçekliği deneyimlemek çocukların da hakkı. Ancak Oculus Rift ya da Sony PlayStation VR’ı tercih etmek çocuk için biraz fazla olabilir. Bunun yerine View-Master çocukların yaşına çok daha uygun olacaktır. Uygulama üzerinden farklı içerikler de satın alınabiliyor. Bu yıl yeni eklenen içerikler arasında su altı ve dinozorlar da yer alıyor. Cihazın fiyatı 20 dolar civarında.

Nocto Robotic Bat
Nocto 50 farklı interaktif özelliği olan bir oyuncak yarasa robot. 6 farklı moda sahip cihazda farklı ses ve ışık efektleri bulunuyor. Nocto müzikle dans edebiliyor. Kanatlarını açarak odada uçabilir ve çeşitli oyunları oynayabilir. Robotun bir diğer özelliği çocuklar tarafından alarm olarak kullanılabilmesi. Cihaz bir kez ayarlandığında odaya yaklaşan hareketi algılaması halinde alarm çalışmaya başlıyor. Böylece odaya gelen davetsiz misafirder önceden haberdar olunabilliyor.

Cozmo by Anki
Cozmo çocuğunuz için bir diğer interaktif robot arkadaş. Animasyonlu gözleri, farketme ve bakma yeteneği ile Cozmo gördüğünüz en akıllı robotlardan biri olabilir. Cozmo’nun onunla kurduğunuz iletişime bağlı olarak gelişen bir kişiliği bulunuyor. Ayrıca robot birlikte oynamanız için Power Cube oyun blokları ile birlikte geliyor. Kullanıcılar cihazla iOS ya da Android uygulaması ile iletişim kurabiliyorlar. Cihazın fiyatı 180 dolar.

Nintendo Classic Mini
Bu oyun küçükler için olduğu kadar sizin için de iyi bir altefnatif olabilir. İçinde Super Mario Bros, The Legend of Zelda, ve Donkey Kong gibi 30 klasik oyun bulunduran Nintendo Classic Mini NES’in minyatür bir replikası olarak tasarlanmış. Nintendo Classic Mini modern televizyonlara HDMI bağlantısı ile bağlanabiliyor. Görsel özellikleri mükemmel piksel kalitesinde ya da eskiye uyun şekilde ayarlanabiliyor. Cihazın fiyatı 60 dolar, ekstra bir kol almak isterseniz ise 10 dolar ödemeniz gerek.

Açılış görsel kaynak:asouthernmother.com

Cevap bırakın