Çocuklar için sağlıklı kahvaltı önerileri

0

Okul çağı döneminde, öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileriki yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarına destek olmak gerekmektedir. Bu konularda ebeveynlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu hafta çocukların sağlıklı beslenmesi konusunda Diyetisyen Gönül Tuba Ciğerli ile bir araya gelip, çocuklar için sağlıklı kahvaltı önerileri hazırladık.

Çocuklar için kahvaltı neden önemli?

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük çektikleri ve okul başarılarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte çocukluk çağında sağlıksız ve fazla beslenmeye bağlı olarak; şişmanlık, şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, psikolojik bozukluklar ve kanser riskleri görülebilir. Enfeksiyon hastalıkları sık ve ağır seyreder. Özellikle kız çocuklarında menstrüasyonun da (adet görme) etkisiyle demir yetersizliği anemisine (kansızlık) sık rastlanır.

Çocukluk çağı obezitesine dikkat

Günümüzde çocukluk çağı obezitesi ve buna bağlı gelişen hastalıkların görülme sıklığı gün geçtikçe artış göstermektedir. Çocukluk ve ergenlik döneminde obezite sorunu yaşayan çocukların yetişkinlikte de obez olma riski %70’dir. Bu sebeple çocukluk çağı obezitesi önlem alınması gereken bir konudur.

Son yıllarda obeziteyi önlemek ve çocukların sağlıklı beslenebilmeleri açısından okul kantinlerinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Fakat bu düzenlemeler her okulda düzenli olarak uygulanamadığı için yeteri kadar etkin olamıyor. Halbuki okul kantinlerinde sağlıklı besin seçeneklerin sunulması, çocukların seçeneklerini mutlaka doğru yönde etkileyerek yavaş yavaş yaşam tarzı haline getirmeyi başaracaklardır.

Çocuğunuzun yanlızca okul başarısıyla ilgilenmeyin

Aileler çocukların yalnızca okul başarıları ile değil, onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalılar.

Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltı olduğu unutulmamalıdır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu sebeple güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarılarının artmasında son derece önemli olacaktır. Aile çocuğuna kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu nedenle çocukların aileleri tarafından mutlaka kahvaltı yaptırılıp okula gönderilmeleri gerekir.

Birkaç kahvaltı seçeneği verecek olursak;

MENÜ 1: Bir bardak taze sıkılmış meyve suyu, peynirli omlet, ekmek

MENÜ 2: 1 yumurta + 2 yk lor peyniri + 1 kahve fincanı süt + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile yapılmış omlet

MENÜ 3: 1 bardak süt, 3 yk sade yulaf, 10 adet badem, 10 adet kuru üzüm/2 adet kuru kayısı blenderdan geçirilebilir.

MENÜ 4: Bir bardak süt, 1 adet haşlanmış yumurta, 4-5 adet zeytin, ekmek, 1 porsiyon meyve veya domates

MENÜ 5: Bir bardak süt, peynir, tahin pekmez, ekmek, meyve

MENÜ 6: Bir bardak süt, ekmek, 3-4 adet ceviz içi

MENÜ 7: 2 dilim tam buğday ekmeği + 1 dilim beyaz peynir + domates + 1 su bardağı süt

Sağlıklı kahvaltılıklar hazırlamak için mutfaktaki yardımcılarınız

Arzum Eco Panini Izgara ve Tost Makinası, kahvaltıda, ara öğünlerde, akşam yemeklerinde çocukları için sağlıklı ve lezzetli yiyecekler hazırlamak isteyen annelerin imdadına yetişiyor. Özellikle sabah kahvaltılarında hem sizin, hem de çocuğunuz için hazırlayacağınız diyetisyen tavsiyeli sağlıklı ve besleyici tostlar hazırlayabilirsiniz. Tost makinası, 1800 Watt güçle çalışıyor ve yapışmayan ısıtıcı plakalardan oluşuyor. 180 derece açılabilir üst gövdesi sayesinde ızgara yapılabiliyor.  Yiyecek kalınlığına göre ayarlanabilen üst gövde ile gıdaları ezmeden pişiren tost makinası, tek seferde dört dilim tost yapabiliyor. Her öğünde çocuklarına lezzetli yiyecekler hazırlamak isteyen annelerin işini kolaylaştıran tost makinesi, aynı zamanda yapışmaz plakaları sayesinde bulaşık makinesinde kolaylıkla yıkanabiliyor. Kilitleme mandalı sayesinde ise dik konumda muhafaza edilebiliyor ve tezgah üzerinde daha az yer kaplıyor


Shake’N Take ile okulda enerji hiç bitmiyor

Mevsim geçişlerinde en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri de vitamin yönünden zengin bir beslenme. Shake’N Take ile leziz, sağlıklı meyve ve sebze karışımlarından vitamin deposu smoothie’lere kadar birçok içeceği hızlı ve pratik bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz. İkili karıştırma şişesine sahip olan kişisel blenderın şişelerini dilerseniz çocuğunuzun çantasına da koyabilir, bu sayede okulda da vitamin yönünden zengin meyve suları içmesini sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın