Çocuklar için öğrenmeyi eğlenceli hâle getiren uygulamalar

0

Dijital çağda çocuk sahibi olmak teknoloji ile özellikle de ekran bağımlılığı ile ilgili pek çok kaygıyı beraberinde getiriyor. Ancak ne düşünürseniz düşünün teknolojinin faydaları her halükarda ağır basıyor. Akıllı telefon ya da tabletlerde çocukların haşır neşir olduğu uygulamalarla ilgili en önemli endişeler; çocukların dış dünya ile yeteri kadar ilişki kurmasına ve hayal gücünü geliştirmesine engel olması yönünde. Ancak uygulamaların doğru ve etkili bir şekilde kullanılması çocuğun başarılı bir geleceği olması açısından oldukça faydalı olabilir. Hem eğitici hem de eğlenceli olan uygulamalar ise çocuğun beynini geliştirdiği gibi, onu okula hazırlayacak ve teknoloji kullanımı konusunda bilgi sahibi olmasını sağlayacak. Bu haftaki yazımda çocuklar için öğrenmeyi eğlenceli hale getirecek 10 uygulamayı bir araya getirdim. Temel matematikten tutun da biyoloji ya da müzikal yeteneklere kadar çocukların erken yaşta birçok şeyi eğlenerek öğrenmesini sağlayacak, kısaca ne olduklarına yer verdiğim uygulamaların tamamı İngilizce. Ki bence Türk çocuklarının bu uygulamaların verdiği her türlü bilgiden öte öncelikle İngilizceye kulak vermesi hayati derecede önemli.

How it Works
6-8 yaş arası çocuklar için uygun olan bu aplikasyon, kolay uygulanacak deneyler ve eğlenceli oyunlar içeriyor. Henüz okumayı bilmeyen çocuklara yönelik olan uygulama, kullanıcısına gezegenin en ilginç doğal kanunlarını öğretmeyi amaçlıyor. Örneğin gökyüzü neden mavi dünya ile ilgili temel sorulara çocuğunuz bu uygulama ile yanıt alabiliyor. Uygulamanın fiyatı 2,99 dolar.
Kids Vocabulary, Grammar & Language learning games
Beş yaş ve altı çocuklar için olan uygulama, çocukları okula hazırlıyor. Uygulama, matematik, bilim, edebiyat, dil ve diğer alanlarda çocukların yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor. Uygulama ücretsiz ve tam versiyonu ise 3,99 dolar. Üç aylık üyeliği 9,99 bir yıllık üyeliği ise 19,99 dolar.
Time, Money & Fractions On-Track
Altı-yedi yaş grubundaki çocuklar için olan uygulama zaman, para ve grafiksel öğrenme gibi konular üzerinde duruyor. Uygulamada anında puanlama, sesli yönlendirme gibi motive edici özellikler mevcut. Uygulama içinde çocukların stressiz keşfedebileceği skorsuz bölümler de mevcut. Renkli grafik ve animasyonlar ise öğrenmeyi eğlenceli hale getiriyor. Uygulamanın fiyatı 4,99 dolar.
Math Evolve: A Fun Math Game
6 yaş ve üstü çocuklar için olan uygulama yaşa göre özelleştirilebiliyor. Uygulama eğitim kategorisindeki üst seviye işlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Fiyatı 1 dolar olan Math Evolve çocukların çarpma, bölme, toplama, çıkarma gibi matematiksel yeteneklerini geliştiriyor.
KidECook
Uygulama beş yaş ve üzeri çocuklar için uygun. Çocuğunuzun yemek pişirme ile ilgilenmesini istiyorsanız bu uygulamayı deneyebilirsiniz. Uygulamada çocuğunuz sanal bir mutfakta yemek pişirirken, farklı yiyecekleri bir araya getirmeyi, ağırlık ve diğer ölçüleri de öğrenmiş oluyor. Bu sayede çocuğunuzun görsel yetenekleri, konsantrasyonu ve özgüveni gelişiyor.
Toddler Kids Puzzles Puzzingo
Beş yaş ve altı çocuklar için olan bu uygulama interaktif puzzle, animasyon, sesli tekrar ve oyunlardan oluşuyor. Farklı dilleri destekleyen uygulamada 2. bir dil öğrenmek için de kullanılabilir. Uygulama ücretsiz.
Kids Academy – Preschool learning games for kids
İki-altı yaş aralığı için önerilen Kids Academy çocuğunuzun okul öncesi eğitimi için oldukça faydalı. Uygulama içinde binlerce interaktif oyun, video, matematik ve okuma yazma yeteneklerini geliştirecek aktivite mevcut.
Kids Songs, Videos, Educational Stories
Her yaştan çocuğa hitap eden uygulama içinde 700 şarkı ve 90 müzikal hikaye kitabı mevcut. Çocuğunuzun müzikal yeteneklerini geliştirmek istiyorsanız bu uygulama iyi bir seçenek olacak. Üstelik şarkı ve videoları doğrudan bağlantı ile TV’ye aktarmak da mümkün.
LeVar Burton Kids Skybrary
Beş yaş ve altı çocuklar için olan bu uygulama erken yaşta okuma sevgisi kazandırıyor. Uygulama içinde sayısız dijital kitap ve sesli hikayelerin yer aldığı videolar mevcut. Uygulamanın yıllık üyeliği 39,99 dolar.
Epic! – Unlimited Books for Kids
6-12 yaş aralığı için uygun olan uygulama çocuklara dijital bir kütüphane sunuyor. Uygulama içinde 25 bin ekitap, sesli kitaplar, video ve testler yer alıyor. Uygulamanın indirmesi ve bir aylık denemesi ücretsiz. Sonrası için aylık fiyatı 7,99 dolar.

Cevap bırakın