Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikÇocuklar için internet güvenliği

  Çocuklar için internet güvenliği

  gorsel30

  Hayatta en çok değer verdiğimiz çocuklarımız değil mi? Onları her zaman ve her yerde tüm kötülüklerden koruyoruz. Fakat söz konusu internet olduğunda ve çocuklar interneti kullandıklarında ebebeynler kimi zaman tamamen ilgisiz kalabiliyorlar. Çünkü çocuklarını bekleyen tehlikelerin farkında değiller.

  Bilgisayar ve internet kullanımı günümüzde sadece yetişkinlere özgü bir mecra olmaktan çıktığını ve çocuklar için de yarar sağlayan bir ortama dönüştüğünü hepimiz biliyoruz.  Çocuklar genel olarak interneti oyun oynamak, eğitim almak ve arkadaşlarıyla haberleşmek için kullansalar da  internet üzerinden her türlü kötülüğe ulaşabilecekleri ve tehlikelere maruz kalabilecekleri unutulmamalıdır. Her çocuk aslında internete bağlı bir bilgisayar karşında tehdit altında sayılabilir. Sorumluluk sahibi bir ebeveynin yapması gereken ilk şey çocuğuna bilgisayarı öğretmekten ziyade internet ortamında ne tür tehlikelerle karşılaşabileceğini ve bir tehdit ile karşılaştığında ne yapması gerektiğini öğretmesidir. Eğer internet gibi her türlü tehlikeye açık bir ortamda çocukları kontrolsüz bir şekilde bırakırsanız bunun tehlikeli olabilecek ve sıkıntılı sonuçlarına katlanmanız gerekebilir.

  Çocukları İnternet Üzerinden Gelebilecek Tehlikelerden Nasıl Korumalıyız?

  – İlk önlem olarak çocuğunuzun kullandığı ve internet erişimine sahip olan bilgisayarın denetleyebileceğiniz bir alanda olmasına özen göstermekle başlayabilirsiniz.

  – Çocuklarınıza tembihlemeniz gereken diğer önemli bir konu da internete bağlıyken bir kişinin tacizine maruz kaldıklarında bunu size hemen söylemeleri olsun. Onlara korkmamalarını ve paniğe kapılmadan bu durumdan sizi haberdar etmelerinin önemini anlatın. Ayrıca onlara internet kullanırken kimseyi tehdit etmemelerini ve küfürlü kelimelerden uzak durmaları gerektiğini hatırlatın. İnternet kullanımı etiği hakkında onları bilgilendirmek gerçekten faydalı olacaktır

  – İnternet tarayıcısındaki açılır pencere engelleyicisini aktive ederek çocukların uygunsuz olabilecek içeriğe sahip pencerelerden korunmasını sağlayabilirsiniz.

  – Kişisel bilgilerin internet üzerinden tanışılan kimselere verilmemesi gerektiğini çocuklarınıza hatırlatın. Yayınladıkları dosyalar ve paylaştıkları kendi ve arkadaşlarının fotoğrafları konusunda belirli kurallara uymalarını sağlayın. Ev adresi, evde kaç kişinin yaşadığı, telefon numarası ve okuldan çıkış saatleri gibi bilgilerin internet üzerinden kimseyle paylaşmamaları gerektiğini basit bir dilde ve nedenleri ile anlatın.

  – Çocuğunuzla sürekli iletişim halinde olarak internetin ne amaçlar için kullanılması gerektiğini ve neleri kesinlikle yapmamalarını sürekli anlatın. Mesela onlara internette kumar oynamanın kanunen yasak olduğunu ve başkalarına hakaret etmenin bir suç olduğunu öğretin.

  – Çocuğunuzun internetten bir ürün almadan veya siparişini vermeden önce mutlaka size danışmasını ve izin almasını sağlayın.

  – Onu istenmeyen e-postadan koruyun ve tanımadığı kişilerden uzak durmaları konusunda uyarın. Özellikle e-posta içinde gelen link’lere tıklamadan önce başlarına gelebilecek virüs ve benzeri tehlikeler konunda bilgi verin.

  – Son dönemde internet üzerinde arkadaş edinmek sosyal ağlar yoluyla çok kolaylaştı. Bir de buna mesajlaşma ve video chat uygulamaları eklenince her türden insanın çocuğunuzla internet üzerinden iletişime geçmesi basit hale geldi. O yüzden ne yapıp ne edip onun internetten yeni tanıştığı birisiyle hemen buluşmasına engel olun ve kötü amaçlı insanların aile içine kadar girmelerinin nasıl sonuçlar doğurabileceği konunda çocuğunuzla konuşun.

  – Çocuğunuzla zararlı cinsel içerikli siteler hakkında konuşarak onu doğru bilgilendirin. Gerektiğinde sizin kontrolünüzde onu cinsellikle ilgili daha sağlıklı ve doğru bilgi veren web sitelerine yöneltebilirsiniz.

  – Çocuklarınızın düzenli olarak ziyaret ettiği web sitelerini takip edin. Fakat daha da önemlisi çocuğunuz kimlerle iletişim kuruyor ve kimlerle video görüşmesi yapıyor mutlaka bilgi sahibi olun.

  – Çocuklarınıza internet kullanırken nelerin yasak olduğunu ve nelerin izin istemeden yapılabileceği konusunda bilgi verin. Aradığı program, film ve müzik dosyalarını kanuni olarak hangi sitelerden yükleyebileceğini öğretin. Telif hakları bilincinin oluşabilmesi için ona bu konuyu örneklerle anlatabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN