Çocuklar İçin Güvenlik Uygulamaları

0

İnternet tam bir bıçak sırtı. Bir taraftan eğitim, eğlence ve bilgi paylaşımı, diğer taraftan yasa dışı etkinliklerle dolu karanlık bir dünya… Yetişkinlerin bile baş etmekte güçlük çektiği bu ortamda çocukları çok daha büyük tehlikeler bekliyor. Bilgisayarları bir noktaya kadar güvenlik ortamına almak kolay ancak günümüzde en azından aileleriyle iletişimde kalabilmeleri adına neredeyse her çocukta bir akıllı telefon ya da tablet benzeri cihaz var. İşte asıl mesela mobil cihazları kontrol altında tutabilmek. Sizler de içinizi biraz daha rahat tutmak isteyen ebeveynler iseniz çocuğunuza akıllı cihaz hediye etmeden önce aşağıdaki yazılımları inceleyin.

Güvenli internet
Çocuğunuzun telefonunu güvenli hale getirmek için ilk adım mobil operatörünüzdeki güvenlik kısmını aktif etmek. Temiz internet, Güvenli internet gibi farklı isimlerle yer alabilen bu özellik kesinlikle ücretsiz olup BTK ile ortak hareket etmekte ve temel olarak yasaklı sitelere erişimi engellemektedir. Ancak bazen bu özellik yetersiz kalabilir ya da çocuk çeşitli yazılımlarla yasakları delebilmektedir. Bu nedenle inceleyeceğimiz yazılımlar daha köklü bir çözüm sunmaktadır.

Qustodio Parental Control
Android, iOS, Windows ve Mac uyumlu olarak karşımıza çıkan en popüler ve ücretsiz uygulamaların başında Qustodio geliyor. Her şeyden önce çocuğunuzun internet veya cihazla geçireceği zamanı kısıtlayabiliyorsunuz. Özellikle oyun düşkünü çocuklar için günlük bir zaman tanımlamak ve bunun kullanımını çocuğa bırakmak etkili bir sorun çözme biçimi olabilir. Ücretsiz sürümde bir diğer artı ise istenmeyen sitelere giriş konusunda filtre sağlanması. Programın ücretli sürümünde ise güvenlik seviyesini yükselterek SMS’lere ulaşıp çocuğun hangi uygulamayı kullandığını eş zamanlı olarak takip edebiliyorsunuz. Bir de telefonun konumu her zaman size yansıyor. Programın bir diğer kritik özelliği de acil durumlar için kullanabileceğiniz panik düğmesi. Çocuk bu düğmeye basarak listesindeki tanımlı kişilere mesaj gönderilip telefon açılıyor.

 

OpenDNS Family Shield
Özellikle cinsel içerikli sitelere erişimden rahatsızlık duyuyor ve bunu zahmetsiz ve ücretsiz şekilde yapmak istiyorsanız bu program tam size göre. Windows, Android ve iOS destekli yazılımın kurulumu çok kolay. Önceden tanımlanmış parametreler doğrultusunda bir nevi RTÜK gibi erişim yasağı getirebiliyorsunuz.

Kids Place
Yaşça daha küçük bir çocuğa sahipseniz Kids Place kolay bir şekilde Android cihazları kontrol etmenizi sağlayabilir. Tek bir tuşla sadece sizin izin verdiğiniz programların çalışmasına olanak sağlayan program istenildiği takdirde arama yapılmasını ve mesaj atılmasını da engelleyebiliyor. Özellikle tabletini çocuğuyla paylaşan ebeveynler bu uygulama ile belli başlı oyunları ve programları çocuk için aktif hale getirip ona güvenle verebilir. Program, belirlenen şifre girildiğinde kapatıldıktan sonra cihaz normal haline geri dönecek. Ücretsiz haliyle temel birçok özelliğini kullanabileceğiniz Kids Place kreş ve anaokulları için de uygun.

FamilyTime
iOS kullanıcıları için geliştirilen FamilyTime ücretli yazılımlar arasında düşük maliyeti ile dikkati çekiyor. Yılda 35 dolardan başlayan FamilyTime, iki cihaza kurulabiliyor. Telefonun yerini, kullanım süresini, kullanım saatlerini belirleyebiliyor. İstenmeyen programların çalışmasını engellemek, izlenecek videoların içeriğine müdahale etmek FamilyTime ile oldukça kolay. FamilyTime ile konum bilgisi dışında istenmeyen bölgeler de belirlenebiliyor. Bu bölgelere giriş yapıldığı takdirde uyarı mesajı size ulaştırılıyor. Genel olarak kolay bir arabirime sahip olan FamilyTime çocuk için acil durum düğmesine de sahip. Programın bir diğer artısı da GPS üzerinden sürüş hızını kontrol etmesi. Özellikle yeni ehliyet alan çocuğunuzun hız yapmasından korkuyorsanız FamilyTime imdadınıza yetişecektir.

İletişimin önemi

Son olarak birkaç genel tavsiye ile yazımızı bitirelim. Güvenlik konusunda tedbirli olmak adına aşırı baskıcı olmaktan kaçının. Çocuğa potansiyel bir suçlu gibi hissettirebilirsiniz. Bunun yerine açık iletişimi seçin. İnternetin zararlarını, tehlikelerini onun yaşına uygun olarak anlatıp yaptığınızın bir önlem olduğundan bahsedin.

Cevap bırakın