Çocuklar için en faydalı eğitim uygulamaları

0

image

Sosyalleşme sürecini olumsuz etkilediği için uzmanların çoğu çocukların tablet ve akıllı telefonlar aracılığı ile eğitim almasını uygun bulmuyor. Teknoloji bağımlısı çocuklar, arkadaşlarıyla nasıl iletişim kuracaklarını bilemiyorlar. Aileler de tablet kullanımını kontrol edemediği için çocuklarıyla çatışmaya giriyor ve sonunda genellikle çocuğun dediği oluyor!

Çocukları tehdit eden teknoloji bağımlılığı şöyle dursun,  çocukların öğrenmesine yardımcı olmak için faydalı uygulamalar da yok değil. Gelin kısaca çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeye yardımcı olabilecek, aileler için faydalı uygulamalara bir göz atalım.

AÇEV İlk 6 Yıl: “İlk6Yıl” uygulaması, çocukların yaşamındaki en önemli dönem olan ilk 6 yıla ilişkin güncel bilgiler sunarak, anne ve babaların hayatını kolaylaştırıyor. Ücretsiz sunulan “İlk6Yıl” uygulaması, 1.200 maddelik bilgi hazinesiyle anne ve babalara rehberlik ediyor. İki günde bir kullanıcının telefonuna gelen bilgiler; fotoğraflar, eğitici videolar ve animasyon filmlerle destekleniyor. Uygulama, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Çocuk gelişimi konusunda geniş kapsamlı bir kaynak olan, “İlk6Yıl” uygulaması, güncel bilgilerin yer aldığı 1.200 maddelik kapsamlı bir “çocuk büyütme rehberi” olarak öne çıkıyor. Google Play ve Apple Store’da kullanıma açılan, Android ve iOS işletim sistemleriyle uyumlu olan uygulama, AÇEV tarafından hazırlanan özgün içeriklerle, çocuğun yaşına göre ve hemen uygulanabilecek pratik bilgiler ve öneriler sunuyor. Çocuğun gelişim özelliklerine göre farklı başlıklar altında sunulan bu bilgiler; fotoğraflar, eğitici videolar ve animasyon filmlerle destekleniyor . Uygulamada ayrıca, anne, baba ve çocuk açısından önemli tarihlerin kaydedilebileceği takvim, çocuğun boy ve kilosunun takip edilebileceği ölçüm ve yine çocuğa ait fotoğraf ve videoların saklanabileceği ve paylaşılabileceği albüm alanları da bulunuyor.

Çocuğun yaşamındaki pek çok ilkleri yaşadığı İlk 6 Yıl dönemini kaçırmak istemeyen anne ve babalar uygulamanın Aile Paylaşımı özelliğiyle bu özel anları aile yakınlarıyla da paylaşabiliyor.

Duolingo: Eğlenceli ve tamamen ücretsiz olan Duolingo uygulaması ile Çocuğunuza İngilizce öğrenebilirsiniz. Google Play’de 2013 “En İyilerin En İyisi seçilen uygulama, dil öğrenmek için oldukça faydalı. Öğrenme sürecinin oyunlarla desteklemesi, çocuklar için de uygulamayı çekici bir hale getirmiş.

Endless Numbers 123: Sayıları öğreten bu uygulama, küçük çocuğunuzun sayıları tanımasına, birbirleriyle ilişkilerini anlamasına yardımcı oluyor. Sayıları görsel olarak ezberlemek işin kolay tarafı. Bu uygulamada ise çocuklar karakterlerle sayı saymayı ve işlem yapmayı öğreniyorlar. Uygulama’ya Appstore ve Google Play Store’dan ulaşabilirsiniz.

Minti Kids Animals: Mintikids, çocukların eğlenerek öğrenebileği oyunları tasarlayan bir firma. Minti Kids Animals ise 3 yaş altı ve 3+ seçenekleri sunan eğlenceli bir puzzle oyunu. Oyunun içeriği ise şöyle; “Doğada mutlu bir şekilde hep birlikte yaşarken bir anda lanetlenen hayvanların vücutları bir birine karışır. Hayvanlar bu durumdan çok endişelenirler ve kendi vücutlarını özlerler. Hayvanların eski hallerine dönmeleri ve tekrar mutlu olmaları için çocukların yardımına ihtiyacı var! “ Uygulamaya AppStore’dan ulaşabilirsiniz.

Lego duplo: Okul öncesi çocuklara hitap eden bu uygulama, aslında oyundan çok interaktif bir hikaye olma özelliğini taşıyor. Hikaye şu şekilde gelişiyor; Kahramanlarımız tavşan ve zürafa, ellerine geçen kargo paketini doğum gününü kutlayacak olan aslana götürmeliler. Nitekim aslanı bulmaları o kadar kolay değildir. Görevlerini başarmak için diğer hayvanlardan yardım istemek zorundadırlar. Minik parmaklarının marifeti ile çölleri aşıp, denizleri geçerek görevlerini tamamlamaya çalışıyorlar. 2-5 yaş arası için hazırlanan bu uygulamaya AppStore ve Google Play Store’dan ulaşabilirsiniz.

Star Walk:  Star Walk, çocuğunuzla birlikte astronomi bilimine giriş yapabileceğiniz çok güzel bir uygulama.  Takımyıldızlar, gezegenler ve uydular hakkında bilgi almaya yardımcı popüler astronomi uygulamasıdır. Çocuklarınızın evrenin sırlarını keşfetmeye başlaması için mutlaka sahip olunmasıgereken bir uygulama. iPad’inizi gökyüzüne çevirerek, uygulamayı kullanabilirsiniz.

Tohum: Otizmli bireyler için Tohum Vakfı tarafından geliştirilen bu uygulama, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara nesne ismi öğretmek (ayırt etme) ve yeni beceriler öğretmek için geliştirilmiş olan bilimsel dayanaklı uygulamalar dikkate alınarak tasarlanmış. Ayrıca, uygulamada çocuğun gereksinimlerini ifade etmesine yardımcı olacak bir iletişim bölümü de mevcut. 4 yaş ve üzeri çocuklar için hazırlanmış bu uygulamayı, özel çocukların anneleri rahatlıkla indirip kullanabilirler.

Cevap bırakın