Çocuklar günde kaç saat bilgisayar kullanmalı?

0

Dijitalleşen bir dünyada çocuk yetiştiren ebeveynler için çocukların bilgisayar ve elektronik cihazları kullanmasına karar vermek oldukça zor bir süreçtir. Her ebeveyn çocuğunun en iyi imkanlarla büyütmek ister. Ancak internette yer alan içerikler genellikle yetişkinler içindir ve çocuğunuzun zihinsel gelişimi için uygun değildir. Peki çocuklar ne zaman bilgisayar kullanmaya başlayabilir? Günlük bilgisayar kullanım süresi ne kadar olmalıdır? İşte karar vermenize yardımcı olacak birkaç öneri…

Çocuklar bilgisayarla ne zaman tanışmalı?

Çocuğunuzun  bilgisayarı kullanmaya hazır olacağı kesin bir yaş yoktur. Bebekler altı aylıkken sesler ve resimleri ayırt etmeye başlarlar. Bütün çocuklar farklı oranlarda ve farklı şekilde gelişirler. Aslında ninni dinlemek gibi çok basit bir düzeyde, çocuğunuzu tablet veya bilgisayarla tanıştırabilirsiniz. Bilgisayar kullanırken bebeğinizi yanınızda bulundurmak, tanıdık bir nesne olarak algılamasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz yürümeye başladığı dönemde (2 yaş ve üstü), insan ve çevreyi daha kapsamlı bir şekilde kavrayabilecektir. Bu aşamada, bilgisayar kullanımından, oyun ve motor ve dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak diğer içeriklerden yararlanarak faydalanmaya başlayabilir. 3 yaş dönemi bunun için daha uygundur. Sizin seçeceğiniz eğitici içeriklerle çocuğunuz tabletlerle tanışabilir.

Çocuğunuz okul çağına geldiğinde, ister okulda olsun ister arkadaşlarıyla olsun, ister istemez internete girme şansına sahip olacaktır. Kısacası, çocuğunuz üzerindeki çevrimiçi kontrolü kaybedeceksiniz. Bu nedenle, çocuklarla internetin tehlikeleri hakkında konuşmak ve bunları gerçekleşmeden önlemeye yönelik girişimler oldukça faydalıdır. Bir noktada, çocuğunuzun bilgisayarlara sınırsız erişimine kesin bir şekilde izin vereceksiniz. Ancak, onlara neyin uygun olduğunu öğretebilir, sorgulanabilir siteleri engelleyen yazılımları kullanabilir ve kullanımını takip edebilirsiniz. İster okul projeleri için araştırma yapıyor olsunlar, ister sosyal ağ sitelerine kaydolsunlar çocuklarınızın internetteki davranışlarını ve alışkanlıklarını konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle çevrimiçi oyunlar konusunda haberdar olmalı, bilgisayar kullanım alışkanlıklarını ve yeni trendleri yakından takip etmelisiniz.

Erken bilgisayar kullanmaya başlamanın olumsuz etkileri neler olabilir?

Okul öncesi bilgisayar kullanımının çocuk gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var. Üstelik okul öncesi bilişimin hayal gücünü sınırlandırabileceğini gösteren kanıtlar da var. (Örneğin, çocuk var olan bir görüntüyü manipüle edebilir, ancak kendi oluşturamaz) ve sosyal etkileşim becerilerinin gelişmesini engelleyebilir. Bilgisayar kullanımının çocuğunuza spor yapmasını, yaratıcılığı arttırmasını veya arkadaş edinmesini öğretmeyeceğini unutmayın.

Çocuklar günde kaç saat bilgisayar kullanmalı?

Dijital çağdaki birçok ebeveyn için, ekran süresi ve cihazlar üzerinden yapılan aile içi  savaşlar, aile hayatının iç karartıcı bir parçası haline geldi ve çoğu aile bu konuda kendisini çaresiz hissediyor.

Artık çocuklar dışarıda arkadaşları ile oynamak yerine vaktinin çoğunu ekranlar karşısında geçirmeyi tercih ediyor. Üç yaşındaki bir çocuğa tablet alındığında tüm gün oyun oynuyor, yedi yaşındakiler tüm gece YouTube’da video seyrediyor, dokuz yaşındakiler artık telefon istiyor, 11 yaşındaki çocuklar yaşlarına uygun olmayan video oyunlarını oynamak için aileye baskı yapıyor, Instagram’dan asla çıkmayan 14 yaşındakiler, çocukluk ve ergenliğin her aşamasını dijital dünya ile paylaşıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar ebeveynler “ekran süresi” konusunu merkeze alarak, çocukların internet kullanımını sınırlandırmaya çalışıyordu. Ancak şu anda ailelerin de teknoloji bağımlısı olması sebebiyle çocuklara bu konuda sınır koymak oldukça zor. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) hala 6 yaşından küçük çocuklar için bir saatlik bilgisayar/tablet kullanımını öneriyor. Bu zamanı 20 dakikalık 3 seans halinde kullanabiliriz. Ancak ekran bağımlılığı olmaması adına Pedagog Aslı Karamuk, 3-6 yaş çocuklar günde yarım saatten fazla dijital ekranlara maruz kalmamalı şeklinde görüşlerini paylaşıyor. Bu yaşlar çocuğun oyun oynayarak keşfetme ve öğrenme dönemleri olduğu için ekran karşısında geçirilmemelidir.

6 yaşından sonraki çocuklar için ise 45 dakika bilgisayar kullanımı öneriliyor ancak bu süre 1 saati geçmemeli. 10-13 yaş arası çocuklar için ise ideal bilgisayar kullanım süresi 2 saat olmalı. 14 yaş sonrası ise için ise zaman sınırı koymak oldukça zor. Bu süreçte çocuğun internetin riskleri ve siber zorbalık konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu konuda ailelere önemli sorumluluklar düşüyor.

Cevap bırakın