Çocuk takip için cihaz ve uygulama önerileri

Çocuk takip için cihaz ve uygulama önerileri

0

Black Mirror’un 4. sezonunun popüler bölümlerinden Arkangel’ı hatırlayanlarınız olacaktır. Temelde bir anne ve çocuk hikayesi üzerine kurulu olan bölüm, annenin basit bir dikkatsizlik sonucu çocuğu kaybetmesi ve sonrasında tramvatik bir şekilde bulması ardından daha iyi bir ebeveyn olma adına gelişmiş bir denetim/gözetim sistemi olan Arkangel’ı kullanmaya başlaması ve sonrasında yaşanan olaylar üzerine. Teknolojinin insan hayatına abartılı bir şekilde dahil olmasının faydadan çok zarar getirdiği mesajını veren bölüm bize çocukları takip ve denetim konusunda ileri teknolojik uygulamaların çok yakın olduğunun da sinyalini veriyor. Bugüne döndüğümüzde, Black Mirror’da konu edilen ve ütopik olarak değerlendirebileceğimiz bu sistemler henüz hayatımızda yok ama en kıymetli varlıklarımız olan çocukları onların güvenliklerini sağlama adına takip edebileceğimiz birçok alternatif teknoloji ve uygulama var. Özellikle Türkiye’de son zamanlarda gündeme gelen kayıp çocuk haberlerini hesaba kattığımızda teknolojinin bu hassas konuda önemli bir rol alacağını söylemeliyim. Bu haftaki yazımda çocuğunuzun ve diğer aile üyelerinin güvenliğini onların özgürlüğünü kısıtlamadan sağlayabileceğiniz, iOS ve Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz uygulamaları ve yine takip konusunda işinize çok yarayacağını düşündüğüm bir akıllı çocuk saati Alcatel Move Time’ı yazdım.
 
Zenly Locator
Ücretsiz bir gerçek zamanlı konum uygulaması olan Zenly Locator açık ara bu kategorideki en iyi uygulamalardan biri. Android ve iOS’da olan uygulamada GPS, mesaj gibi lokasyon paylaşamı konusuda tüm özellikler mevcut. Uygulamada aynı zamanda aile üyeleri ve arkadaşların batarya durumları da gösteriliyor. Bu sayede cevap yazmayan bir yakınınızı merak etmekten de kurtulmuş oluyorsunuz. Güvenlik ayarları ise oldukça basit. Uygulamada kendinizi tamamen gizleyebiliyor, şehir ya da belli bir konum seçimi yapabiliyorsunuz.
Kidgy 
Kidgy uygulaması ailelerin çocuklarını uzaktan izlemesine imkan tanıyan başarılı bir konum takip uygulaması. Çocuk, uygulamada yer alan panik butonuna bastığında aileye çocuğun konumuyla ilgili anında bilgi mesajı gönderiliyor. Ayrıca uygulama üzerinden çocuğun online aktivitelerini de takip etmek mümkün. Bu sayede çocuğunuzu sosyal medya ve internetteki sanal risklerden de koruyabilirsiniz. Uygulamanın panik butonu ve konum bulma özellikleri ücretsiz. Ancak arama, mesajlaşma ve online aktiviteleri takip etmek için belli bir ücret ödenmesi gerekli.
Life 360
Android, iOS ve WP’de mevcut olan uygulama yalnızca lokasyon takibi yapmıyor, aynı zamanda arkadaş ve aile üyeleri ile tek bir yerden mesajlaşma imkanı sağlıyor. Uygulamanın kullanım ara yüzü ise oldukça basit. Uygulama premium üyeler için kayıp ve çalıntı telefon, yer tespiti, yol asistanı gibi ekstra özellikler sunuyor.
Mama Bear 
Mama Bear ergenlik çağında çocuğu olanlar için harika bir uygulama. Uygulama çocuğun konumu hakkında bilgi vermenin yanı sıra, sosyal medya kullanımı ve araç sürüş alışkanlıkları hakkında da bilgilendirme sağlıyor. Bu sayede çocuğunuz hız sınırını geçtiğinde veya sürüş anında mesajlaştığında ailesine mesaj geliyor.
Family Tracker
Family Tracker bu listedeki en eski uygulamalardan biri ancak hala oldukça popüler. Family Tracker, bilgiyi uygulama içi mesajlaşma yerine bildirim şeklinde sunuyor. Bu sayede aile üyelerinden bilgi almak ve konumlarını öğrenmek çok daha efektif bir şekilde sağlanmış oluyor. Ücretli olan uygulama, iPhone ve iPad’lerde yalnızca iki haftaya kadar ücretsiz kullanım imkanı sunuyor.
Keep track
Windows Phone’a özel uygulama Mama Bear, Life 360 veya Zenly gibi premium özellikler sunmasa da oldukça basit ve efektif olması ile dikkat çekiyor.14 cihazla bağlantı kurabilen uygulama mesajlaşma ve lokasyon takibine imkan tanıyor. Uygulamanın tek dezavantajı yalnızca Windows cihazlarla uyumlu olması.
Karavan
Oldukça yeni bir uygulama olan Karavan iOS ile uyumlu bir grup harita uygulaması. Karavan uygulaması ile bir şifre veya davet üzerinden güvenli gruplar oluşturabilirsiniz. Bir grup oluşturduktan sonra gruptaki herkesin harita üzerindeki konumlarını görmek mümkün. Konumunuzun görünmesini istemediğiniz zaman uygulamayı kapatabilir ya da grup değiştirerek farklı kişilerin konumlarını görebilirsiniz.
Bonus: Alcatel Move Time Akıllı Çocuk Saati
Çocuğunu her an takip edebilmek ve nerede olduğundan haberdar olmak isteyen ebeveynler için son önerim bir akıllı çocuk saati olan Alcatel Move Time. 2G bağlantılı bir saat olan cihaz ile çocuğunuz sizin belirlediğiniz 10 kişi tarafından aranabilir ve sadece tanımlanan kişilere arama yapabilir. Ve belirlediğiniz alanın dışına çıktığında ise size bir uyarı bildirimi gelir. Öte yandan acil durumlarda çocuğunuz SOS tuşuna basarak size ve rehbere tanımladığınız diğer kişilere hem mesaj ile konum gönderebilir hem de arama yapabilir. Suya ve toza dayanıklılı saat, 370 mAh bataryası ile uzun bir pil ömrüne sahip.

Görsel kaynak: gadgetsmagazine.com

Cevap bırakın