Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraÇocuk fotoğrafı çekmenin incelikleri

  Çocuk fotoğrafı çekmenin incelikleri

  cocuk_foto01

  Konu çocuk olduğunda fotoğraf çekmek de bir o kadar zor olabiliyor. Yazımı okuduktan sonra bu konudaki tecrübeniz biraz daha artacak.

  Fotoğraf çekmek başlı başına bir iş olsa da teknolojinin nimetleriyle artık çok kolay hale geldi ve gelmeye devam ediyor. Akıllanan cihazlar, bizim yerimize karar veren makineler, algoritmalar, HDR vs. derken milisaniyelere indirgenen fotoğraf, teknik bir konu olmaktan çıktı.

  Ancak işin estetik, sanatsal ve kompozisyon yönü hiç değişmedi: Hala dikkat etmemiz gereken temel kurallar, bakış açıları ve yöntemler var. Ayrıca işin içinde insanın olduğu portre konularında iletişim becerileri de ön plana çıkıyor.

  İnsanla yapılan çalışmaların bir türü de çocukları fotoğraflamak. İster amatör isterseniz profesyonel olun çocuk fotoğraflamanın göründüğü kadar kolay bir iş olmadığını birkaç kare çektikten sonra anlayabiliyorsunuz. Kendilerine has bir dünya ve bakış açıları olan çocuklara doğru yaklaşım çok daha iyi kareler elde etmenize yardımcı olacak önemli bir etken.

  İnsan fotoğrafının çekildiği her ortamda iletişim önemli bir konu olduğu bilinen bir gerçektir. Çocuk fotoğraflarında ise bu hem fiziksel hem de sosyal anlamda çok daha fazla önemli hale geliyor.

  Onların seviyesine inin

  Çocuk fotoğrafı çekerken en önemli konuların başında onların seviyesine inmek gelir. Bu ‘seviyeye inmek’ hem fiziksel hem de manevi olarak yapılması gereken bir şeydir. Fiziksel olarak çömelmek ve onların göz hizasında bulunmak önemlidir. Özellikle boyları kısa çocukları fotoğraflarken mutlaka çömelmek gerekir. Ayrıca çocuklarla onların anlayacağı dilden konuşmak da önemlidir. Fakat bunu yaparken fazla şirinlik moduna da girmeyin. Sadece onların dilinden konuşmaya çalışın.

  bebekfoto02

  Bebeklerde flaş kullanmayın

  Özellikle henüz bir yaşına girmemiş bebeklerde mümkünse flaş kullanmayın. Flaşın sert ışığı çocukların gözlerine zarar verebilir.

  İlgilerini çekin

  Çocukların fotoğrafını çekerken onların ilgisini çekmek önemli bir konudur. Bazı fotoğraf makinelerinde en yüzde bir ekran bulunur ve bu ekranda çeşitli çizgi film karakterleri görünür. Bu özellikle 2-3 yaşına kadar olan çocukların ilgisini çeker. Ayrıca çocukların fotoğrafını çekerken onların ilgisini çekecek hikayeler anlatmak da fayda sağlayabilir.

  Sonuçları onlara da gösterin

  Çekilen fotoğrafları çocuklara hemen göstermek sonuçları onların da görmesi ve teşvik edilmesi açısından önemlidir. Bu sayede çocuklar ne yapıldığının farkında olur. Unutmayın onların çocuktur ama aynı zamanda bir bireydir. Onları birer birey gibi kabul ederseniz aynı oranda tepki alırsınız. Bu da fotoğraflara da yansır.

  Sabırlı olmak

  Özellikle küçük çocukların fotoğraflarını çekmek gerçekten sabır işidir. Siz hazır olabilirsiniz ama çocuğun hazır olması da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden siz hazır olsanız bile çocuğun hazır olmasını beklemek zorundasınız. Eğer ilgisi başka bir yere kayan bir çocuk varsa onun ilgisini size çekmelisiniz. Bunun için onların dilinden anlamalı, onların dilini konuşmalısınız.

  Bol bol fotoğraf çekin

  Çocuklar hareketli olduğu ve her zaman istenen kareleri vermedikleri için en mantıklı çözüm bol bol fotoğraf çekmektir. Çok fotoğraf çekmek sayıca çok kare birikme sorunu oluştursa da biraz üzerinde uğraşarak iyi olmayan kareleri silerek en uygun sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu sayede iyi fotoğraf yakalama olasılığını artırırsınız. Bu yöntem bir etkinlik ya da benzeri çekiminde de işe yarayan bir çalışma tarzıdır. Avantajları dezavantajlarından daha fazla olan bir yöntemdir.

  En değerli varlıklarımızdan biri olan çocukları fotoğraflamak kolay değildir. Ama unutmayın en değerli anları bu şekilde yakalamak ilerleyen yıllarda hatırlayacak kareler elde etmemizi sağlayacaktır.

  Işığınız bol olsun…

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN