Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelÇocuğunuzdan tablet bilgisayarı esirgemeyin

  Çocuğunuzdan tablet bilgisayarı esirgemeyin

  Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni teknolojik alışkanlıklar kazanmaya başladık. Cep telefonuyla başlayan bu alışkanlıklardan bir diğeri ise tablet bilgisayarlar oldu. Taşınabilirliği, ekran boyutunun iş ya da eğlence için uygun bir boyuta sahip olması, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan birçok uygulamayı çalıştırabilecek yeterli kapasiteye sahip olmaları tabletlerin yaygınlaşmasında büyük rol oynadı.

  Eğlencenin ve iş hayatının dışında tabletlerin en önemli özelliği eğitim ve öğretim açısından çok önemli birer cihaz olmaları. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık birçok okulda tabletlerle eğitim verilmeye başlandı. Hatta tüm öğrencilere tablet bilgisayar verilmesi ve her sınıfta akıllı tahta kullanılması gibi özellikleriyle Fatih Projesi birçok ülkede konuşulan ve örnek verilen bir uygulama oldu.

  Şu an oğlumun okuduğu okulda da eğitim için tablet bilgisayarlar kullanılıyor. Oğlum dersleri tablet bilgisayardan takip ediyor, öğretmenleri tablet bilgisayarla ödev verebiliyor, test çözdürebiliyor, arkadaşlarıyla çeşitli konular üzerinde tartışabiliyor. Yani çok uzak olmayan bir gelecekte biz istesek de istemesek de çocuklarımız bu tablet bilgisayarları kullanmak zorunda olacak. Bu yüzden çocuklarımızın tablet bilgisayara küçük yaşlardan itibaren hazır olması gerekecek.

  tablet_2

  Tablet bilgisayarları hem oyun hem de eğitim aracı olarak görmeli

  Çocukların 3 – 4 yaşından itibaren(küçük yaştaki çocuklar için kesinlikle bir yetişkin eşliğinde) sınırlı sürelerde tablet bilgisayar kullanmalarında bence hiçbir sakınca yok. Özellikle kişisel gelişimlerine destek olacak doğru uygulamalar kullanıldığında büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum. Örneğin yapbozlar, strateji oyunları, kelime oyunları, refleksleri artıran hareketli oyunlar çocuklar için büyük faydalar sağlıyor.

  Yapılan araştırmalar da açıkçası bu yönde. Harvard-Smithsonian tarafından yapılan bir araştırmada (http://www.cfa.harvard.edu/news/2013-29) iPad kullanılan sınıflarda öğrencilerin geleneksel yöntemlere göre dersleri çok daha iyi anladıkları ortaya çıkmış. Öğrencilere geleneksel yöntemler yerine iPad’lerde üç boyutlu simülasyonlar, videolar ve diğer materyaller kullanılarak ders anlatılmış. Sonuç olarak çocukların anlatılan konuları çok daha iyi anladıkları ve kavradıkları ortaya çıkmış.

  Bu arada benim kızım 3 yaşında ve otizmli. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim programları, uygulamaları ve oyunlar sayesinde kızımda inanılmaz gelişimler gördük. Örneğin motor becerileri ve refleksleri büyük ölçüde arttı. Odaklanma becerisi gelişti. Daha önce birkaç kelime olan kelime haznesi genişledi ve cümleler kurmaya başladı.

  Dil öğrenimi açısından da faydalı

  Tablet bilgisayarlar için geliştirilmiş yabancı dil öğrenmeye yönelik birçok uygulama bulunuyor. Açıkçası bu uygulamaların fiyatları da çok yüksek değil. İngilizceden Çinceye kadar birçok dil için uygulama bulunuyor.

  Tablet bilgisayarda dil öğrenimi ile oğlumla başımdan geçen bir olayı anlatayım. Geçtiğimiz hafta oğlumu tabletin başında hararetli bir şekilde bir şeyler yaparken buldum. Kendinden geçmiş bir şeyler konuşuyordu.  Yanına gittim bir de baktım tabletine Korece öğreten bir uygulama indirmiş. Çok sık seyrettiği Korece dizi ve filmleri daha iyi anlamak istiyormuş. Bu arada adres tarif edecek kadar öğrendiğini görünce de şaşırdım.

  Çocuklar için tablet alırken nelere dikkat etmeli

  Çocuklar için tablet alırken dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar var. Bunlardan en önemlisi ve ilki tabletle beraber  düşmelere ve diğer darbelere karşı koruyacak bir kılıf almak. Çocuklar bazen çok heyecanlanabiliyor ve tableti ellerinden düşürebiliyorlar. Bu hem kızım hem de oğlum üç tane tabletin ekranını kırdıktan sonra aldığım en önemli ders oldu. Bu arada çocuklar için özel olarak geliştirilmiş darbelere ve suya dayanıklı tabletler de var.

  Çocuğun yaşına ve ihtiyaçlara göre alınacak tabletin özellikleri değişiyor. Oyunlar ve uygulamalar genelde basit olduğu için küçük yaşta çocuklar için çok güçlü bir tablet almaya gerek yok. Ekranın çok büyük olmasına da gerek yok. Hem ekran küçük olunca çocuk tableti daha kolay tutabiliyor ve düşme riski azalıyor. Ama çocuk yaşı biraz daha büyüdüğü zaman güç gerektiren uygulamalar ve oyunlar devreye giriyor. Bu yüzden biraz daha güçlü ve ekranı büyük tabletleri tercih etmekte fayda var.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN