Çocuğunuz tableti güvenli bir şekilde kullansın

0

Çocukluğumuzda oynadığımız çelik çomak, misket (bazıları bilye hatta cicoz derdi) gibi oyunların yerini artık teknoloji alıyor. Bu oyunların hemen hemen hepsinin artık tablette oynanabilen bir versiyonu olsa da bunların yerini tutmadığı aşikar. Sadece sokakta oynadığımız oyunlar değil, kızma birader, puzzle’lar, monopol, dama gibi oyunlar da artık tabletlerde oynanabiliyor. Sadece oyunlar mı? Öğretim de artık tabletlere ve elektronik cihazlara dayalı hale geliyor. Öğretmenler öğrencilerine dersleri elektronik tahtalar ile anlatıyor, sorularını tabletlerden gönderiyor. Hatta bazı sınavları tabletler üzerinden yapıyorlar. Şu an için böyle bir geçişin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğunu tartışmak istemiyorum. İstesek de istemesek de şu anda hayatın her noktasında bir dönüşüm yaşanıyor, bu dönüşümlerden birisi de tabletler ve akıllı telefonların en önemli rolü oynadığı çocuklarımızın hayatında oluyor. Eskiden çocuklar bilgisayar kullanmaya biraz daha geç yaşta başlardı. Artık bu yaş tabletler ve akıllı telefonlarla birlikte iyice düştü. Birçok aile tabletin ekranına dokunabilen çocuğun eline tableti vermekten çekinmiyor. Sadece ülkemizde değil, dünyanın her tarafında bu böyle. Zengin fakir herkes çocuklarının eline mobil cihazları vermekten çekinmiyor. Dolayısıyla bir sonraki neslin nasıl bir nesil olacağını kestirmek çok zor. Teknolojiyle büyüyen, teknolojiyi çok iyi kullanan bir nesille karşılaşacağımız apaçık ortada. Bu neslin teknolojiyi kullanmanın yanında nasıl üreteceğini hep birlikte göreceğiz. Ama teknolojinin yaratıcılığı ortadan kaldırdığı konusunda çeşitli söylemler de mevcut.

Gelelim bizim asıl değinmemiz gereken konuya. Biraz önce de değindiğimiz gibi istesek de istemesek de çocuklarımız artık bu cihazları kullanıyor. Pek ne kadar güvendeler? İşte bu sorunun cevabı ne yazık ki güvende değiller. Çocuğunuzu nasıl parkta ya da bahçede gözünüzün önünden ayırmıyorsanız, bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanırken de gözünüzün önünden ayırmamanız gerekiyor.

Android tarafından baktığımızda Google işletim sisteminin gelişimi boyunca çocukların daha güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için çeşitli ebeveyn kontrollerini ekledi. Örneğin Android’in son sürümlerinde istenildiği takdirde çocuk için ayrı bir hesap açılıyor ve sadece istenilen uygulamaları kullanabilmeleri ya da sadece istenilen web sitelerine girmeleri sağlanabiliyor. Benzer ayarlar Google Play’de de var, böylece çocukların izinsiz olarak uygulama yüklemeleri engellenebiliyor.

Çocuklarınızın tabletleri güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlayan uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalardan benim de kullandığım birkaç tanesini sizlere tanıtmak istiyorum. Bu arada bu uygulamaların değerlendirme puanlarının düşük olmasındaki en önemli nedeninin çocukların düşük oy vermeleri olduğunu da göz önünde tutun.

Screen Time Parental Control

Bu uygulama ile çocuğunuzun tableti kullanma süresini bir düzene sokabiliyorsunuz. Örneğin uyku saatlerinde tablet kullanmamasını, günde belirli saatler arasında belirli sürelerle kullanabilmesini sağlıyorsunuz. Ayrıca daha fazla kullanım süresi verme gibi ödüllendirme de yapabiliyorsunuz. Böylece çocuğunuzun sürem daha bitmedi itirazlarından da kurtulmuş oluyorsunuz.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.screentime.rc

screentime

Eset Parental Control

Ünlü güvenlik yazılımı geliştiricisi Eset bu işe de el atmış. Oldukça ayrıntılı ve çocukların hakları ön planda tutularak geliştirilmiş bu yazılımla çocuğunuza tablet ve sanal dünya üzerinde tam bir koruma sağlayabiliyorsunuz. Uygulama yasaklama, istenmeyen Web sitelerini kısıtlama, mesaj gönderebilme gibi birçok özelliği var. Örneğin çocuğunuz tamamen tablete daldıysa ve yemek yeme zamanı geldiyse “haydi yemeğe” diye mesaj atabiliyorsunuz J  Eğer mobil internet özelliğine sahip bir tabletse tabletin nerede olduğunu da görebiliyorsunuz.

İndirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eset.parental

eset

Parental Control

Bu yazılım da size çocuğunuzun tableti üzerinde kontrol elde etmenizi sağlıyor. Çocukların sadece sizin izin verdiğiniz uygulamaları kullanabilmelerini, Google Play’den ücretli yazılım ya da uygulama içi öğe satın almalarını engelleyebilmenizi, cihaz ayarlarını kurcalamamalarını sağlayabiliyorsunuz. Bu tarz birçok uygulamada olduğu gibi eğer mobil veri bağlantısı varsa tabletin nerede olduğunu görme gibi çeşitli takip işlemlerini de yapabiliyorsunuz. Zaman limiti özelliği de bulunuyor.

İndirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appgranula.kidslauncher

Cevap bırakın