Clubhouse’ta güvende kalmak için bunlara dikkat!

0

Ses odaklı sosyal ağ Clubhouse, dünyanın dört bir yanından kullanıcıların ilgisini cezbetmeye devam ediyor.

Salgın nedeniyle evlere kapanılan dönemde ortaya çıkan ve insanların gerçek hayat etkileşimlerine duyduğu özlemi gideren Clubhouse uygulaması, özel davetiyeyle kullanılabilmesine ve sadece iPhone telefonlarda çalışmasına karşın, hızla popüler oldu.

An itibarıyla dünyanın dört bir yanından 8 milyon kullanıcıya ulaşan uygulama, Türkiye’de de çok sevildi. Yeni sosyal ağ, insanların farklı konuların konuşulduğu odalara dinleyici, konuşmacı ya da moderatör olarak katılmasına olanak tanıyor. Ancak uygulama kulaktan kulağa yayılırken, hâlâ birçok güvenlik açığına ve gizlilik hatasına ev sahipliği yapıyor. Öte yandan, insanların benzer fikirlere sahip olduklarına inandıkları kişilere daha açık ve temkinsiz yaklaşması, kurbanlarına karşı kullanmak için bilgi arayışında olan siber korsanların işini kolaylaştırıyor.

Güvenlik uzmanları, Clubhouse kullanıcılarına güvende kalmaları için aşağıdaki önerilerde bulundu.

–  Uygulama, üye olduktan sonra adres defterinizi paylaşmanızı istiyor. Ancak Clubhouse, şu anda sadece ABD’deki veri gizliliği düzenlemesi CCPA ile uyumlu ve Avrupa’daki GDPR ya da ülkemizdeki KVKK ile uyumlu değil.

–  Moderasyon yetersizliği yüzünden nefret söylemlerine veya siber zorbalığa maruz kalmamak için yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz odalara katılın.

–  Sizi rahatsız eden konuşmacıları engelleyebilirsiniz.

–  Karşınızdaki kişilerin gerçek isimleri yerine bir takma isim kullanabileceklerine karşı tedbirli olun.

–  Halihazırda keşfedilen bir sistem hatası, kullanıcıların görünmeden odalara katılabilmesini, konuşulanları dinleyebilmesini ve kaydedebilmesini mümkün kılıyor.

–  Sosyal ağın 18 ve üzeri yaş sınıra riayet edin.

Cevap bırakın