Clubhouse hakkında bilmeniz gereken her şey

Clubhouse nedir, nasıl üye olunur, davetiye alma, oda ve kulüp açma...

0

Son günlerde hızla popüler olan sosyal medya uygulamalarından biri olan Clubhouse nedir, nasıl üye olunur, davetiye alma, oda ve kulüp açma gibi konuların detaylarını bu rehberde bulabilirsiniz.

iPhone kullanıcıları için kullanıma giren Clubhouse, yakında Android’e de gelecek. Ancak uygulamayı özel yapan tek şey bu değil, çünkü şimdilik sadece içeride olan bir üye tarafından davet edilirseniz girebiliryosunuz. Kuruculara (Paul Davidson ve Rohan Seth) göre bu ayrıcalık, uygulamanın beta sürümü olmasından kaynaklanıyor, ancak gerçek şu ki, çok iyi bir pazarlama stratejisi: ne kadar özelse, insanlar da o kadar içeride olmak istiyor. Gelin uygulama hakkında merak edilenleri inceleyelim…

Clubhouse nedir?

Clubhouse, meslektaşlar ve aynı ilgi alanı etrafındaki diğer kişilerle gayri resmi ve doğrudan konuşmalara dayalı, ses odaklı bir sosyal medya uygulamasıdır. Dinleme veya konuşma odalarına katılmaya devam ettiğiniz kişilerle konuşmak için istediğiniz zaman bağlanabilirsiniz.

Şu anda, en yaygın odalar ve kulüpler pazarlama, girişimcilik ve iş amaçlı olanlardır, ancak daha fazla kullanıcı geldikçe konular genişleyecektir.

Clubhouse davetiyesi nedir, nasıl alınır?

Bu kulüp binası daveti nedir? Bu uygulama şu anda davetiyelerle çalışmaktadır. İçeri ancak bir üye tarafından davet edilirseniz girebilirsiniz.

Her yeni kullanıcı, biri tarafından davet edilir ve dağıtabileceği 2 davetiye kazanır.  Diğer bir deyişle, her yeni kullanıcıdan iki kat fazla kullanıcı getirir ve böylece ağı daha fazla kişiye ulaşacak şekilde genişletir. Bu yüzden hala Clubhouse davetiyeniz yoksa endişelenmeyin, çünkü er ya da geç size de ulaşacaktır.

Bunu kolaylaştırmak için sosyal ağlarınızda “Clubhouse davetiyesi olan var mı?” benzeri bir paylaşım yapabilirsiniz. Aynı şekilde, her zaman kayıt olabilirsiniz ve bir bekleme listesine girersiniz. Bu davetiye edinmek için daha basit bir yoldur. Hem kullanıcı adınızı sizden önce başkasının almasını önlersiniz hem de adres defterinizi bağlarsanız, davetiyesi olan bir tanıdığınız sizi içeri kabul edebilir.

Clubhouse nedir, nasıl üye olunur, davetiye alma, oda ve kulüp açma
Clubhouse nedir, nasıl üye olunur, davetiye alma, oda ve kulüp açma

Clubhouse nasıl çalışır?

Clubhouse’ta her kulüp içinde temalara göre farklı odalar oluşturabilirsiniz.

Bir oda (Oda) oluşturmak, uygulamayı açın ve alttaki + Start a New Room’a tıklayın.

Burada farklı oda türleri arasından seçim yapabileceğinizi göreceksiniz. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Open: tüm Clubhouse kullanıcılarına açıktır.
Social: takip ettiğiniz kişilerle.
Closed: kendiniz seçtiğiniz insanlar için.

Ayrıca bir grup (kulüp) içinde odalar oluşturabilirsiniz ve sizi dinlemek ve katılmak için girmek isteyen o kulübün tüm üyeleri tarafından duyulacaksınız.

Clubhouse’ta oda açma işlemi nasıl yapılır?

Kullanıcıların bilgilendirilebilmesi ve adının rezerve edilebilmesi için bir Clubhouse odası oluşturmanızı tavsiye ederim. Dinleyebileceğiniz yeni etkinlikleri kontrol etmek istiyorsanız, takvim simgesine (üst çubuk) gidebilirsiniz. İçeri girdikten sonra, önümüzdeki birkaç dakika içinde başlayacak tüm etkinlikleri / odaları göreceksiniz.

Zamanınızı daha iyi organize etmek için ilginizi çeken odalarla bir program yapabilirsiniz.

Kendi kulüp odası odanızı oluşturmak için + sembollü (sağ üst) takvim simgesine tıklamanız gerekir. Daha sonra aşağıdaki bilgileri doldurmanız gerekiyor:

Odanın adı
Kurucu ortak veya moderatörlerin kullanıcı adları
Odanın tarihi
Odanın açık kalacağı süre
Odanın bağlı olduğu kulüp adı
Etkinliğin açıklaması

Clubhouse’ta kulüp açma

Nasıl bir etkinlik oluşturacağınızı zaten biliyorsunuz, bir etkinliği nasıl oluşturacağınızı zaten biliyorsunuz… Peki ya Clubhouse’ta bir kulüp nasıl açılır?

Bir kulüp, uygulamanın herhangi bir kullanıcısı tarafından oluşturulabilen odalarla doludur. Clubhouse’ta bir kulüp oluşturmak istiyorsanız, öncesinde en az 3 oda açmış olmanız ve uygulamaya düzenli olarak katılmanız gerekiyor. Ayrıca, kayıt olmak için kulübün tüm verilerinin yer aldığı bir formu doldurmanız gerekiyor. 

Kulübünüzü oluşturduğunuzda, herhangi bir kullanıcı, kulübünüzün teması dahilinde odalar oluşturabilir.

Clubhouse profili

Clubhouse profiliniz herhangi bir sosyal ağdakine benzer: Profil fotoğrafı, isim, kullanıcı adı, takipçi sayısı ve takip edilenler, kim olduğunuzu belirten bir tanıtım metni ve sosyal ağlara bağlantılar yer alır.

Clubhouse profiliniz için ipuçları

Yüzünüzün net bir şekilde görülebileceği bir fotoğraf seçin ve özellikle ilk günlerde diğer sosyal ağlarda sahip olduğunuz aynı fotoğrafı seçin, böylece insanların sizi tanıması kolaylaşır.

Biyografide kendinizden bahsedin, böylece ortak ilgi alanına sahip insanlarla daha kolay tanışabilirsin. Ayrıca bir gün, uygulamadaki profillerin arama motorunda bulunabileceğini düşünerek, kendinizi konumlandırmak istediğiniz anahtar kelimeyi ilk cümleye yazabilirsiniz.

Kullanıcı adlarını anahtar kelimeyle başlatmak da yaygın rastlanan bir durum, ancak burada tek, çok iyi tanımlanmış bir anahtar kelimeye sahip olmalısınız.

Ek olarak, Clubhouse’daki en önemli şeyin konuşmalarınıza değer katmak ve uygulamanın içinde olmak olduğunu düşünmelisiniz. Çünkü birçok kullanıcı ağdaki içerikleri dinlerken veya sadece odanın içinde olduklarını gördüklerinden, diğer kişileri takip etmeye başlarlar.

Bu nedenle, biyografinizin kim olduğunuzu veya Clubhouse’ta takip edilmenize yardımcı olacağını düşündüğünüz şeyleri çok iyi tanımlaması önemlidir.

Cevap bırakın