Clash For Dawn

0

Günümüzde akıllı telefonlar da artık birer taşınabilir oyun konsolu haline geldi. Gelişen teknoloji ile beraber cebimizde rahatlıkla taşıyabildiğimiz bu cihazlar artık birbirinden kaliteli yapımlara nerede olursak olalım erişebilmemizi sağlıyor. Mobil platforma özel olarak yapılan çoğu yapım genellikle en yüksek puanı yapıp kullanıcının kişisel bir zafere ulaşmasını öncelik olarak alır. Bu anlayış günümüzde yavaşça değişmeye başladı. Ledo Interactive gibi mobil oyun yapımcıları bu değişikliğin ilk adımlarını sağlam bir şekilde atan firmalardan birisi oldu. Mobil platformun en sağlam MMO oyunlarından birisini yaparak akıllı telefonları birer savaş arenasına çevirdi.

clash-for-dawn-logo

Clash for Dawn, bilgisayarlarımızda oynadığımız birçok oyunda karşılaşmakta olduğumuz rol yapma öğelerini ve çoklu oyun modlarını başarılı bir şekilde mobil platforma aktarmayı başarıyor. Clash for Dawn’da dünyanın dört bir yanından binlerce kullanıcı ile aynı anda görevler yapıp, güçlerimizi birleştirerek düşmanlarımıza karşı koymaya çalışıyoruz. Oyunda seçebileceğiniz birbirinden farklı 4 çeşit karakter sınıfı var. Klasik rol yapma oyunlarından tanıdığımız bu sınıflar Savaşçı, Büyücü, Okçu ve Şaman olarak biz oyunculara farklı oynanış seçenekleri sunuyor. Seçtiğiniz her sınıf birbirinden farklı özelliklere, avantajlara ve dezavantajlara sahip. Savaş alanında her dört sınıfın da yetenekleri büyük yarar sağladığı kadar, dezavantajları ile farklı stratejiler kurmanıza da sebep oluyor. Yani Clash for Dawn’da parmaklarınızı çalıştırdığınız kadar, kafanızı da çalıştırmanız gerekecek. Zira PvP savaşlarında karşı karşıya oynadığınız herkes tıpkı sizin gibi gerçek oyuncular olacak.

453575_od2d7

Oyundaki zindanlar ve meydan savaşlarından kazandığınız ganimetler, karakterinizin görünüşünü değiştirmenizi ve diğer oyuncuların karakterlerinden farklı bir görüntüye bürünmenizi sağlayacak. Kozmetik değerlerinin dışında bu ganimetler aynı zamanda karakterinizi dilediğiniz şekilde geliştirmenize ve gelecekteki savaşlar için güçlendirmenize yarayacak.

maxresdefault

Clash for Dawn’ın hikayesi, klasik MMO oyunlarında olduğu gibi yaptığımız görevler ile dallanıp budaklanıyor. Karanlık ve Aydınlık tarafın kıyasıya mücadele ettiği Clash for Dawn’da, hayatta kalmak ve içinde bulunduğumuz dünyayı korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Oyunda karakterimizi geliştirmek ve hikayeyi ilerletmek için aldığımız görevler, biz oyunda ilerledikçe zorlaşıyor ve daha zevkli hale geliyor. Hatta bir yerden sonra bazı görevleri bitirebilmek için diğer oyunculardan yardım almamız gerekiyor. Her bir bölgedeki görevleri bitirince hikaye otomatik olarak görevler ile bizi başka bölgelere yönlendiriyor. Böylece oyundaki ilerleme hissini de sonuna kadar almış oluyoruz.

9

Oyunun görev sistemi çoğunlukla zindan mekaniği ile ilerliyor. Belli başlı görevleri bitirebilmek için oyunun bize sunduğu farklı bölgelerdeki farklı zindanlara girip görevleri tamamlamamız gerekiyor. Ana görevimizi tamamlamak dışında bu zindanlar bizlere ayrıca yeni ve güçlü eşyalar sunuyor.

Oyunda karakterinizi 30. seviyeye getirdiğinizde bir loncaya katılıp, diğer loncalar ile kapışabildiğiniz büyük çaplı PvP savaşlarına girmeye hak kazanıyorsunuz. Eğer bir loncada değilken PvP maçlarına girmeye çalışırsanız haliyle tek kalıp, kolay bir şekilde ölüyorsunuz. Bu yüzden loncalarla ve oyundaki diğer oyuncularla etkileşim kurmanız oldukça önemli.

maxresdefault-1

Oyunun Türk oyuncuları için kesinlikle en iyi yanlarından birisi, tamamen Türkçe destekli olması. Zaten oyunun kendisi de büyük bir oranda Türk oyuncu kitlesine sahip olduğu için, oyun sizi genellikle Türk oyuncularla eşleştiriyor. Böylece ne iletişim sıkıntınız oluyor, ne de diğer oyuncularla aranızda bir anlaşmazlık doğuyor. Diğer oyuncularla ekranın alt kısmında bulunan sohbet penceresi aracılığı ile iletişim kurabiliyorsunuz.

Clash for Dawn, mobil oyunlardaki tek düzelikten sıkılan ve farklı bir oyun deneyimi isteyen oyuncular için adeta biçilmiş kaftan. Özellikle MMO yapımlarını ve zorlu mücadeleleri seviyorsanız, bu oyuna saatlerinizi vereceğinize eminim. Online arenalarda görüşmek üzere!

Oyunda kullanabileceğiniz 2.99$’lık hediye kodunuz: AXYAAGIENEVOD

Cevap bırakın