Çizgi Roman Dünyasında Dijital Devrim

0

Çizgi romanların büyülü dünyasına adım atmak istiyorsanız artık dijital platformları kullanabilirsiniz. Çizgi roman dünyası Teksas Tommiks dönemini zamanında takip etmiş eski tüfeklerden Walking Dead’in orijinal formatına ilgi duyanlar için çizgi romanlar pırıltılı dünyalarıyla her an elimizin altında. Bu dünya o kadar parlak ki günümüzde sinema sektörüne özellikle teknoloji anlamında çizgi roman uyarlamalarının yön verdiğini taraflı tarafsız herkes kabul edecektir. Seçeneklerin çığ gibi büyüdüğü çizgi roman aleminde onlara ulaşmanın ve takip etmenin en hızlı ve pratik yolu dijital platformlardan geliyor. Bu yazımızda birkaç örneği inceleyeceğiz.

çizgi roman
OKUBİ üzerinden ilk sayısını ücretsiz okuyabileceğiniz Teşebbüs isimli çizgi romandan bir kare…

Yerli Çizgi Roman Platformu OKUBİ

Türk çizgi roman yayınevleriyle sıkı bir ortaklık içinde hareket eden OKUBİ, Conan, Walking Dead ve Witcher gibi serilerin güncel sayılarıyla öne çıkıyor. Bunun dışında Emrah Ablak imzalı Hamsiyi Beklerken, fantastik Anadolu öyküsü Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları gibi yerli eserleri takip etmek için OKUBİ oldukça başarılı. Hatta Türkiye’nin en çok okunan dijital çizgi romanı olarak lanse edilen Teşebbüs ve diğer bazı Türk eserlerinin ücretsiz sayılarını indirip deneme yapabilirsiniz. Telefon, tablet ve internet tarayıcılarda gayet başarılı çalışan OKUBİ sayfa geçişlerini ve yakınlaştırmaları rahatlıkla yapabilirsiniz. Uygulamanın bir de promosyon sistemi var. Dilerseniz çizgi romanları kendi fiyatıyla satın alabilir isterseniz uygulama üzerinden 50 liralık kredi satın alıp 56 liralık kitap alabilirsiniz.

comixology
Amazon’un çizgi roman platformu ComiXology zengin içeriği ile dikkat çekiyor

Comixology

DC ve Marvel’ın sıkı takipçisi iseniz ve İngilizce çizgi roman okumayı seviyorsanız 75 binden fazla kitabı barındıran iOS ve Android uyumlu Comixology tam size göre. Romanları tek tek okuyabilir ya da aylık 6 dolar ücret karşılığında tüm kütüphaneye erişim sağlayabilirsiniz. Netflix benzeri bu yaklaşımın daha uygun bir ücretlendirme sistemiyle ülkemizde de başarılı olacağını düşünüyorum.

Ve gelecek…

Sinema uyarlaması çizgi romanların bir süre sonra yeni bir arayışa gireceklerini düşünüyorum. Bu noktada https://screendiver.com/ gibi oluşumlar geleceğe ışık tutabilir. Etkileşimli olarak sadece dijital ortamın özellikleri baz alınarak geliştirilen çizgi romanlarda sanal gerçeklik desteği bile var. Tabii şimdilik deneysel ve kısa öykülerle ilerleyen platforma göz atmanızda fayda var. Kim bilir, yakın zamanda yepyeni bir çizgi romanı yaratmanız için ilham alabilirsiniz.

Cevap bırakın