Cisco, yeni normalin 4 siber güvenlik trendini belirledi

0

Pandemi, BT ekipleri üzerindeki yükü artırıp yeni siber güvenlik tehditlerini beraberinde getirirken, Cisco da yaşanan değişimler ve dijital gereklilikler ışığında, 2021’de gizlilik ve siber güvenlik alanlarında öne çıkacak trendleri açıkladı.

Cisco, yaşanan değişimler ve dijital gereklilikler ışığında, 2021’de gizlilik ve siber güvenlik alanlarında öne çıkacak trendlere dair öngörülerini açıkladı.

  • Parolalardan kurtulma zamanı

Platformlar, sektör grupları ve hizmet sağlayıcılar, parolasız bir gelecek için bir girişimin çevresinde toplanmaya başladı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, biyometrik çözümler hem tüketici ve işletme sistemlerinde yaygın olarak kullanılır hale geldi ve şirketler, parolasız bir geleceğin, kullanıcılar ve veri güvenliği açısından neye benzeyeceğini keşfetmeye başladı.

  • Kontrol değil, iş birliği

Bir taraftan kontrol, şirketlere maliyet yükü getirirken, diğer taraftan kullanıcılar kendileri de giderek daha fazla kontrol uyguluyor. Bunun sonucunda CISO’lar şu soruları giderek daha fazla soruyor: “Neleri kesinlikle kontrol etmemiz gerekiyor? Neleri kullanıcıların inisiyatifine bırakabiliriz? Neleri zorunlu kılabiliriz ve neleri zorunlu kılmamız gerekir?”

  • Güvenli uzaktan çalışma artık daha hızlı

Cisco’nun gerçekleştirdiği İş Gücünün Geleceği anketinin sonuçlarına göre uzaktan çalışma, hibrit çalışma modellerinin bir türü olarak kalıcı olacak gibi görünüyor

  • Yapay zekâ, makine öğrenimi ve sıfır güven güvenlik modeli

Sıfır güven modelinin uygulanmasında yapay zekâ ve makine öğreniminin nasıl kullanılabileceğinin bir örneği, Amaca Yönelik Kullanıcı ve Varlık Davranış Analizidir (UEBA). Bu yöntemde, günümüzde kullanılan genelleştirilmiş yaklaşım yerine analiz belirli faaliyetler çevresinde yoğunlaşır.

Cevap bırakın