Çip krizi zirve noktasına ulaştı mı?

0

Küresel çip sıkıntısı 21 haftalık bekleme süresiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İşte konuya ilişkin çarpıcı detaylar… 

Sadece akıllı telefon endüstrisini değil, aynı zamanda diğer alanları da etkileyen dünya çapında ciddi bir çip sıkıntısı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Otomotiv endüstrisi, analistlerin tüm sektör genelinde 110 milyar dolarlık satış kaybı öngörmesiyle muhtemelen en çok zarar gören sektör konumunda. Susquehanna Financial Group tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre ise küresel çip sıkıntısı, bekleme süresinin şimdi olduğundan yaklaşık 6 gün daha kısa olduğu Temmuz ayından bu yana daha da kötüleşti. Yarı iletkenler için sipariş veren ve fiilen teslim alan şirketler arasındaki boşluk 21 haftaya ulaştı. Bu süre, firmanın 2017’de pazar araştırmasına başlamasından bu yana gerçekleşen en uzun bekleme süresi oldu.

Sebebi ne?

Analog ve Broadcom çipleri için bekleme süresi daha da kötüleşirken, güç yönetimi çipleri ve diğer optoelektronik donanımları daha erken geliyor. Çip sıkıntısının en büyük nedenlerinden birinin de koronavirüs pandemisi ve yavaş yavaş pandemi etkilerinin atlatılmaya başlanması olduğunu söyleyebiliriz. En nihayetinde ise krizin bu şekilde devam etme ihtimali düşük görünse de halihazırdaki etkileri fiyatlar da dahil olmak üzere birçok alanda hissediliyor.
Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın