Çin’den Sonra Rusya’da VPN’i yasaklıyor

0

Özel ağ olarak adlandırılan ve sanal kimliğinizi gizleyerek internette sörf yapmanızı sağlayan VPN, Çin’in ardından Rusya’da da yasaklanıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında VPN’i devlet kontrolüne alarak yasaklayan Çin Hükümeti, VPN veya Proxy kullanmak isteyen vatandaşların ve şirketlerin bunları kullanabilmeleri için kayıt yaptırmaları gerektiğine karar vermişti. Sanal kimliğin gizlenmesi amacıyla kullanılan VPN ve Proxy’e yönelik alınan bu karar büyük tepki çekmiş ve kayıt yaptırılacaksa, bu tarz gizlenme araçlarının kullanmanın hiçbir amacının kalmadığı dillendirilmişti. Tepkilere kulak asmayan Çin Hükümeti ise kararından geri adım atmayarak kararlılığını göstermişti.

Çin’in ardından şimdi de Rusya VPN ve Proxy’nin yasaklanması için harekete geçti. Duma Parlamentosu’ndan geçen tasarıda bir sonraki hedef yüksek parlamentodan da geçirilerek devlet başkanının onayına sunulması. Eğer yasa tasarısı devlet başkanı tarafından onaylanırsa Rusya’da da VPN ve Proxy kullanmak yasa dışı hale gelecek. Kullananlar için nasıl bir yaptırım uygulanacağı ise net olarak bilinmiyor.

VPN’i ulusal anlamda yasaklayamayan, sadece suç kategorisine sokan bu yasa tasarısı uluslararası bağlantılar gerçekleştiren ve VPN’i kullanmak zorunda olan şirketleri oldukça zor duruma sokacağa benziyor. Yasa tasarısında şirketler için özel bir madde olup olmadığı bilinmezken tasarının tam metninin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Ülkemizde de zaman zaman BTK kararıyla yasaklanan VPN ve Proxy siteleri suç teşkil etmemekle birlikte kullanım oranı da oldukça fazladır.

Cevap bırakın