Çin’de zirvenin sahibi Oppo

0

oppo

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de akıllı telefon pazarında 2016 boyunca zirveyi elden bırakmayan marka, Batı için adı pek de duyulmamış şirketlerden biri olan Oppo. İşte detaylar…

Avrupa ve ABD’de tanınmış markalar arasında yer almayan Oppo, Çin’de ise adeta durmaksızın yükselen bir fenomen. Yeni bir rapor, bunun en açık göstergeleri arasında; Oppo, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de en çok satan akıllı telefon markası konumunda. 2016 boyunca bu konumu koruyan ve aynı zamanda Çin merkezli olan şirket, Xiaomi ve Huawei gibi ülkenin öne çıkan diğer üreticileri, Apple ve Samsung gibi küresel diğer markaları gerisinde bırakmayı başarmış durumda. Huawei, Oppo’dan önce ülkede en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren marka durumundaydı.

İlginç veri ise Çin’e dair ilk beş sıradaki üretici ile ilgili. Buna göre 2015’te yüzde 46 olan pay, 2016’da yüzde 57 seviyesine ulaşmış durumda. Diğer tüm üreticilerin payı ise yüzde 43.

Apple ve Samsung faktörü

2009’da Çin’de iPhone’u piyasaya sunduktan sonra ilk kez satışları yıllık bazda gerileyen Apple ile Samsung’un 2016 sonuna doğru yaşadığı bir dizi sorunun Çinli Oppo’nun yükselişine doğrudan etkisinin olduğuna şüphe yok. Oppo, sadece Çin’de değil, dünya genelinde de hatrı sayılır bir pazar payı noktasına ulaşmış durumda.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın